Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Psihološki problemi

Disocijativni poremećaj 10 dana prije vjenčanja

Objavljeno: 18.04.2016.

Poštovani! Javljam vam se povodom problema s kojim se srećem drugi put u godinu dana. Naime, imam konstantan osjećaj da sam od svega odsutan, osjećam se kao u nekom snu u kojem sve radim stihijski i automatski. Već lani sam imao sličan problem, te sam koristio tablete Misar i Halea i taj se osjećaj nakon mjesec i pol povukao. Sad me uhvatilo deset dana prije vlastitog vjenčanja i ništa me ne može razveseliti i to mi stvara paniku. Što da napravim?

Smješteno u Psihološki problemi

Opisujete neku vrstu disocijativnog poremećaja. Pojam "disocijacije" označava podvojenost psihičkih funkcija. Kad se dešava da realnost doživljavamo stranom to se naziva derealizacija; slično, izraz depersonalizacija se odnosi na doživljaj koji je upravljen na samog sebe, kad osjećamo kao da smo drukčiji, ne oni uobičajeni. Te disocijativne fenomene u određenim kratkotrajnim odsječcima može doživjeti bilo tko (umor, iscrpljenost, uzbuđenje, djelovanje nekih supstanci), a ako predstavlja dugotrajniji i fenomen koji otežava normalno funkcioniranje, onda je važno pristupiti dijagnosticiranju (psihijatar, psihologijska obrada) i liječenju. Često su takvi problemi vezani uz psihološke traume u djetinjstvu. Preporuka je kombiniranog pristupa liječenju, psihoterapijski i s lijekovima.

Slična pitanja