Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.
Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.
Negativno predviđanje nekih budućih događaja
Poštovani, javljam Vam se u nadi da ću se uspjeti dobro izraziti. Imam 26. godina i zadnjih godinu dana svaki puta kada trebam učiniti neku nepoznatu ili neugodnu aktivnost, postanem iznimno uznemirena (ubrzan rad srca, znojenje) što dovede i do fizičkih posljedica (mučnine i proljeva). Kako vrijeme protječe, strah od činjenice da će mi fizički pozliti me priječi i u obavljanju aktivnosti izvan kuće koje sam uobičajeno i radila (putovanja, odlasci na sastanke, posao, kave s prijateljima). Problem je što proljev i mučnina nastavljaju biti prisutni čak i ako krenem raditi aktivnost koja me čini nervoznom (npr. poslovni sastanak), što mi stvara dodatne neugodnosti i strah. Slične probleme sam imala i ranije u životu, ali samo u iznimno stresnim situacijama, što je bilo zaista rijetko. Strah me je da takvo stanje ne izmakne kontroli i postane uobičajeno. Postoji li način na koji bih mogla smiriti svoja panična razmišljanja kako bih se uspjela primiriti, a samim time i spriječiti pojavu mučnine i proljeva? Unaprijed hvala na odgovoru!
Poštovana,
simptome i ponašanja koja ste opisali odgovaraju poremećajima iz grupe aksioznih poremećaja, a njih karakterizira negativno predviđanje nekih budućih događaja. Zbog toga osjećamo strah i tjeskobu, a izlaganje tim situacijama uzrokuje simptome koje ste naveli, a izbjegavanje tih situacija smirivanje. No, izbjegavanje nas dovodi do toga da ne možemo normalno funkcionirati i zato nije prihvatljivo rješenje. Kako nemam dovoljno informacija od vas ne bih žurila sa specificiranjem konkretnog poremećaja, ali iz teksta se vidi da imate elemenata socijalne anksioznisti i paničnog poremećaja.
U ovakvim slučajevima se treba ispitati kakav je sklop razmišljanja, odnosno utvrđuje se čega se vi to zapravo bojite. Mnogi od tih strahova su neutemeljeni, a promjenom sklopa razmišljanja se mijenja i ponašanje. Naravno, mijenjanje sklopa razmišljanja zahtjeva i istovremeno izlaganje tim situacijama tako da izbjegavanje nije opcija, a i povećava strah od svake buduće situacije.
Kognitivno-bihevioralna psihoterapija je najučinkovitija za rješavanje anksioznih poremećaja. Relativno je kratkog trajanja (između 8-12 susreta), a ovisi o suradljivosti klijenta u izvršavanju domaćih zadaća i uzapredovalosti poremećaja. Imate na internetu mnogo članaka na tu temu koji će vam detaljno objasniti funkcioniranje poremećaja i način rješavanja problema. Nekim ljudima uspijeva riješiti problem samostalno, ali mnogima ne i zato se nemojte ustručavati tražiti pomoć stručnjaka.
- Trudnoća (226)
- Alergije (69)
- Autoimune bolesti (55)
- Dermatologija (245)
- Dermatološke smetnje (41)
- Dječje zdravlje (456)
- Estetska kirurgija (14)
- Ginekologija (810)
- Ginekološke smetnje (2353)
- Govorno-jezične smetnje (44)
- Gripa (5)
- Hitna medicina (1)
- Interna medicina (46)
- Kardiovaskularno zdravlje (51)
- Kontracepcija (322)
- Kožne promjene (1156)
- Liječenje tumora (67)
- Neplodnost (184)
- Neurološki problemi (461)
- Nutricionizam (51)
- Ostalo (572)
- otorinolaringologija (30)
- Otorinolaringologija (75)
- Pedijatrija (56)
- Problematično vlasište (123)
- Problemi dišnog sustava (344)
- Problemi mišićno koštanog sustava (837)
- Problemi mokraćnog sustava (791)
- Problemi probavnog sustava (469)
- Problemi s uhom (98)
- Problemi s vidom (289)
- Problemi sa štitnjačom (399)
- Problemi srca i krvožilnog sustava (277)
- Psihijatrija (243)
- Psihološki problemi (1229)
- Pubertet (43)
- Seksualna terapija (1)
- Spolno prenosive bolesti (224)
- Trudnoća (493)
- Urologija (287)
- Zarazne bolesti (51)
- Zdravlje zuba (196)