Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
ginekologija

Nepravilan ciklus nakon prestanka uzimanja kontracepcijske pilule i moguća trudnoća

Objavljeno: 19.05.2017.

Poštovani, imam 24 godine, 59 kg, 173 cm. Pila sam kontracepcijske pilule skoro 4 godine, a prije njih mestruacijski ciklus mi je bio uredan, svako 28 dana. Nakon prestanka uzimanja kontracepcijskih pilula, prvu menstruaciju dobila sam nakon 35 dana, drugu nakon 36 dana, a treću sad nakon 38 dana još nisam dobila. Cijeli mjesec imala sam odnose s dečkom, ali bi upotrijebili prezervativ tek na pola odnosa. Test za trudnoću sam napravila nakon jednog dana kašnjenja menstruacije, odnosno 15 dana od rizičnog odnosa, koji je negativan. Zanima me mogu li trudnoću u potpunosti isključiti kao uzrok izostanka menstruacije? Unaprijed hvala na odgovoru.

Smješteno u ginekologija

Tri cikusa koja ste imali nakon prestanka korištenja peroralnih kontraceptiva su lako moguće bila bez ovulacije, što doživimo razmjerno često nakon prestanka korištenja kontraceptiva i stoga su ciklusi bili duži od Vaših uobičajenih. Ne radi se ni po čemu opasnom i ne treba Vas brinuti.    Možete za svaku siugrnost ponoviti test još jedanput (u međuvremenu je prošlo već nekoliko dana) i ako je ponovno negativan, tada trudnoću doista ”možete skinuti s dnevnog reda”. Moje pitanje je: a zašto ste zapravo uopće prestali s uzimanjem kontraceptiva  - mislite kako h uzimate predugo (to je vrlo uobičajena opservacija kod mojih pacijentica u tzv. ”ženskim razgovorima”),  a to, naime, nije točno. Nema gornje granice koliko ih se može uzimati i nema potrebe da se radi bilo kakva pauza. Dakle, jedini razlog za prestanak je željena jer drugih razloga zapravo nema. Prema tome, ako ne želite zanijeti - a vjerujem da je tako, budući ste koristili prezervativ, tada slobodno nastavite dalje s uzimanjem.

Slična pitanja