Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Psihološki problemi

Pritisak u prsima, otežano disanje i grčenje svih mišića

Objavljeno: 18.10.2014.

Pozdrav, prije 6 mjeseci dijagnosticiran mi je poremećaj anksioznost tj. napadaj panike. Rekli su da se možda neće ponoviti ali od tad ih imam konstantno. Pritisak u prsima, otežano disanje i kada je na vrhuncu javlja se grčenje svih mišića a najneugodniji je pritisak na želudcu. Obavila sam sve pretrage od pluća, želudca, krvi i sve je ispalo u redu osim što su mi na spirometriji rekli da je nešto slabiji izdisaj, kao da sam 40 godišnjakinja. Moj doktor mi je prepisao Xanax (najslabiji) ali mene je strah njega konzumirati. Moje pitanje je: mogu li jednom dnevno popiti Xanax tek toliko da mi bude lakše? Naime, fakultet i druženje s prijateljima koje je prije bilo svakodnevno bude u meni tu anksioznost pa sam mislila olakšati s tim Xanaxom ali ne znam kako će djelovati na mene u komunikaciji, vožnji auta, koncentraciji (koja je u zadnje vrijeme slabija)? Hvala unaprijed!

Smješteno u Psihološki problemi

Ako dobro razumijem, povod Vašem pitanju je strah od predloženog lijeka Alprazolama (Xanax), kojeg niste još isprobali (ovo otvara jedno drugo važno pitanje, a to je pitanje povjerenja i komunikacije...). No, na kraju neće biti druge nego uzeti ga i vidjeti kako Vam djeluje, jer se to ne može znati unaprijed. Alprazolam se uglavnom dobro podnosi, dobro umanjuje tjeskobu i nema teških nuspojava. Najviše bih opreza preporučio oko redovitosti uzimanja. Mislim da je bolje uzeti lijek kad osjetite da Vam je teško sa svojim simptomima, a ne unaprijed, preventivno, da se anksioznost ne bi javila. To je onda put u naviku da nelagodu vezanu uz životne situacije rješavate s lijekom a ne vlastitim snagama. S toga, uzmite ga koliko treba (znači, koji put će proći dani da ne uzmete a koji puta će se možda desiti da u jednom danu trebate uzeti više puta) ali pamtite da ga ne treba uzimati stalno. Ako se takva potreba javlja onda je to znak da se treba javiti liječniku, po mogućnosti psihijatru, da se razmotri potreba drukčijeg liječenja.

Slična pitanja