Pitanja našim doktorima mogu postaviti samo prijavljeni članovi Ordinacije.

Prijavi se. Nemaš korisnički račun? Učlani se.

Vi pitate, naši liječnici odgovaraju!
Kontracepcija

Tablete Diane protiv akni

Objavljeno: 26.09.2012.

Postovani! Imam 24 godine,na visinu od 172 cm-tezina mi varira od 57-59 kg.Prvu menstruaciju sam dobila sa 12 god.,pocevsi dobivati i akne po licu.Tek nakon puberteta,kad sam vidjela da akne ne prestaju i da su cesto bolne,upalne,obratila sam se dermatologu.Uzimala sam hiramicin nakon cega je uslijedilo ciscenje lica.Kako mi je koza prilicno osjetljiva(i masna),rane na licu su ostale nesto manje od mjesec dana.Tad mi je dermatolog dao alkoholnu otopinu za ciscenje lica i eryaknen gel 4%.To sam koristila samo prije spavanja jer mi je receno da imam blazi oblik akni.Stanje se dobro popravilo,ali cim sam otisla na more,lice je nateklo i osulo se pristicima.Receno mi je da pauziram sa terapijom.Da sad ne duzim,od Eryaknena mi se koza crvenila i cesalo me,pa i isusila se.Tad mi je preporucen Avene Triacneal,ali ni to nije pomoglo.Lice se previse mastilo i pristici su bili po citavom licu(a prije nikad nisam imala problematicno celo i obraze).I to sam prestala uzimati,pa sam uradila nalaze krvi,hormona i ginekoloske preglede.Hormoni su u normalnoj razini,nalaz krvi je u redu,osim bilirubina koji je naglo povecan,ali to mi je od djetinjistva tako.Ginekolog je utvrdio 4 ciste na jajniku i blagu upalu,zbog cega sam evo pocela sa biljnim cajevima i Diane 35 pilulama.Uz ovaj problem primjetila sam i opadanje kose zadnjih mjeseci,koja se stalno masti,a i svijetle brcice na krajevima usana.Nakon koliko ce mi Diane 35 pomoci s kozom?I znaci li to da cu ih morati uzimati godinama jer sam citala da se svakome vracaju akne nakon prestanka terapije?Unaprijed hvala!

Poštovana, kontraceptivi nisu terapija akne. Akne se obično javljaju u pubertetu i prolazne su. Ako se nastave javljati i dalje, su bolest.

Preporučila bih vam dodatni pregled dermatologa da vam odredi adekvatnu terapiju za vaš problem.

Slična pitanja