Komarci su poznati kao najdosadniji insekti, ali i prijenosnici niza zaraznih bolesti (malarija, žuta groznica, denga groznica, neke tipove virusnog encefalitisa…). Ima ih preko 3.000 vrsta!
Rasprostranjeni su u skoro svim područjima svijeta, najčešće u blizini vode jer im je za razmnožavanje neophodna bar mala količina stajaće vode. Uobičajeno su najaktivniji u sumrak ili u rano jutro te tijekom noći. Izuzetak je i u našim krajevima sve rasprostranjeniji agresivni Azijski tigrasti komarac koji bode tijekom cijelog dana. Osim što izaziva jače kožne reakcije, on je i prijenosnik opasne denga groznice. S javnozdravstvenog aspekta značajno je da samo ženka komarca bode i siše krv koja joj je potrebna za razvoj i polijeganje jajašaca.
Bez stajaće vode nema razvoja ni opstanka komaraca. Zato je iznimno važno ne stvarati nova staništa, posebno ona nastala ljudskom aktivnošću kao npr. otvoreni spremnici za vodu i kontejneri za smeće, začepljeni slivnici i oluci, razni predmeti u kojima se nakuplja kišnica, balkonske posude s cvijećem, površine s nepokošenom travom…
U vrijeme kada su komarci najbrojniji i najaktivniji dobro je zaštititi prostorije u kojima se boravi stavljanjem zaštitnih mreža na vrata i prozore, nositi odjeću s dugim rukavima i nogavicama te otkrivene dijelove tijela namazati sredstvima koja odbijaju komarce (repelenti). Ako želite biti posve sigurno od ovih nastrljivaca, i zaštititi svoje najdraže i najmlađe preporučujemo repelente dr. Bezz.
Kreme su prirodnog porijekla, ugodnog mirisa, bez alkohola, nježne za kožu – a moćne protiv komaraca!
Više saznajte OVDJE.