Zdravlje

Zdravlje

8 odličnih savjeta kako se rashladiti kada je vruće (jedan uključuje i suha stopala)

Shutterstock

Možda niste znali, ali ako su vam stopala suha, neće vam biti toliko vruće.

Visoke temperature, vlaga i toplotni udari su podsjetnik da je ljeto. Znate da si možete pomoći klimom i ugodnom odjećom, ali što još?

1. Provjerite klima uređaje

Ako ste čekali vrućine kako biste pregledali klima uređaj, ne radite to i iduće ljeto. Proljeće je idealno doba da pozovete servisera koji će provjeriti je li filter čist i ima li dovoljno plina. Stari i prljavi uređaji mogu biti nezdravi, ispuniti prostoriju lošim mirisom, ali i utjecati na visinu računa.

Ipak putujete ovog ljeta? Povećajte sigurnost i obavezno uzmite ovih 10 stvari

Ako želite da klima bolje hladi, nemojte peglati ili paliti pećnicu preko dana već navečer. Uz to uz termometar ne stavljajte lampe koje jako griju je sustav neće moći prepoznati pravu temperaturu. Stropni ventilatori su također dobar izbor i ne troše toliko energije.

2. Stopala neka vam budu suha i hladna

Vruća i znojna stopala nisu dobrodošla u vrućim danima kada japanke ne mogu biti vaš odabir, a veće su šanse da se razviju infekcije i žuljevi. Većina ljudi neće obrisati prostor između prstiju kada izađu iz kade, a to se mora napraviti jer samo malo vlage može uzrokovati probleme.

Kada vam se stopala krenu znojiti obavezno promijenite čarape, a ako već nosite cipele ili tenisice, neka budu od prirodnih materijala i neka propuštaju zrak. I ne zaboravite da se i stopala po ljeti izlažu suncu pa ih ne zaboravite mazati kremama.

3. Voda, voda, voda!

Znojenjem dnevno možemo izgubiti oko tri četvrtine vode, stoga je potrebno prilagoditi unos vode i  uzimati više tekućine, izbjegavati ekstremna izlaganja jakom suncu te teške fizičke poslove u uvjetima visoke temperature okoline. Dovoljne količine vode u organizmu će vam dati energije i pomoći vam da ostanete fokusirani. Mnoge umjereno naporne aktivnosti ljeti mogu dovesti do dehidracije čije vas posljedice mogu mučiti danima. Na temperaturi od 15 stupnjeva Celzijevih tijelu treba oko 4 litre vode u danu, a na 35 stupnjeva će aktivnoj osobi trebati oko 10 litri vode u danu.

4. Trenirajte rano ujutro ili kasno navečer

Ako nakon ručka volite trčati, promijenite raspored do jeseni jer je jako važno izbjegavati izlaganje tijela suncu u najtoplijem dijelu dana.  Stručnjaci savjetuju da pijete dovoljno tekućine prije, tijekom i nakon vježbanja, a ako su vaši treninzi iznimno zahtjevni, koristite i sportske napitke kako bi se nadomjestili izgubljeni elektroliti.

Trčanje je loše za koljena, a trbušnjaci su najbolja vježba za trbuh – istina ili mit?

5. Vlažna koža

Toplinski udar nastupa uslijed dugotrajnog izlaganja suncu, kad tijelo više ne može samostalno regulirati temperaturu i ona naraste iznad 40 stupnjeva, pri čemu može doći do oštećenja vitalnih organa kao što su mozak, srce i bubrezi.
Ako možete, nabavite bočicu kojom možete i raspršiti vodu pa se njome špricajte kako bi se rashladili. Ako ste kod kuće i jako vam je vruće, iskoriste tuš i hladnu vodu!

6. Jedite hranu koja hladi i sadrži puno vode

Što je ukusnije po ljeti od dobro rashlađene lubenice? Tekućinu možete zamijeniti i namirnicama koje hlade i sadrže puno vode, rajčica ili krastavac su odličan izbor jer sadrži oko 94.5 posto vode. Špinat sadrži 91.4 posto vode, a ako listove svježeg špinata naslažete na vaš sendvič ili dodate u salatu, hidratizirat ćete organizam i pružiti hranjive tvari.

7. Jedite laganu hranu

Ljeti su nam dostupne neke od najukusnijih i najzdravijih svježih namirnica. Zašto ne iskoristiti njihove dobrobiti i uvrstiti ih u svakodnevni meni? Jagode, trešnje, lubenica, dinja, salate su odličan odabir jer će vam dati sve potrebne nutrijente.  Sladoled je također opcija jer će vas rashladiti i pružiti tekućinu, ali svakako ga pokušajte pripremati sami.

8. Rashladite sobu prije spavanja

Svi znamo što znači okretati se cijelu noć i tražiti poziciju u kojoj ćemo osjetiti barem dašak zraka na tijelu. Ako imate ventilator stavite ga pokraj prozora kako bi topli zrak pretvarao u hladni. Stari „recept“ je da namoćite mali ručnik u hladnu vodu i stavite ga oko vrata ili na noge kako bi vas malo rashladio. Klima uređaje također možete ostaviti da rade, a isto tako stropni ventilator.

A. A.

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo