Kod djece je najučestaliji dijabetes tipa 1. Više od 90% djece u dobi do 16 godina oboljele od dijabetesa imaju baš ovu autoimunu bolest.
Uzrok oboljenja za ovaj tip dijabetesa nije poznat, pretpostavlja se da je kombinacija genetike i okolišnih uzroka, a premda nije baš učestalo da djeca od njega obolijevaju, činjenica je da se u trideset godina broj oboljele djece utrostručio. Prema nekim je procjenama u Hrvatskoj oko tisuću oboljele djece.
Dijabetes – prevencija, simptomi, liječenje
Djeca i dijabetes tipa 2
Kod djece se sve češće javlja dijabetes tipa 2, a to je posljedica visokokalorične nezdrave prehrane, premalo tjelesne aktivnosti, previše vremena provedenog uz računala, mobitele, televiziju…
Glavni simptomi dijabetesa su žeđ, gubitak tjelesne težine, umor i učestalo mokrenje. Mogu se javiti i trbobolja, glavobolja i problemi u ponašanju.
Djeca trebaju vježbati svaki dan
Dijabetes kod djece u većini slučajeva liječi se inzulinom, a plan uzimanja inzulina određuje pedijatar ili dijabetolog. Prehrana treba biti uravnotežena i obilovati vlaknima i ugljikohidratima. Djeca s dijabetesom trebaju vježbati svaki dan; tjelovježba smanjuje razinu šećera u krvi pa valja uskladiti dozu inzulina s tjelovježbom.
Što jesti ako bolujete od šećerne bolesti?
Romana Kovačević Barišić/Večernji list
Foto: Shutterstock