Za razliku od 12 kanalnog EKG-a kojim se snima električna aktivnost srca u kratkom periodu od svega nekoliko sekundi, holter EKG-a daje duži i precizniji uvid u električnu aktivnost srca kroz najmanje 24 sata.
Holter EKG-a najčešće se koristi u svrhu dijagnostike poremećaja srčanog ritma i smetnji provođenja (simptomatskih i nesimptomatskih) ili kod simptoma kao što su omaglice, vrtoglavice ili gubitak svijesti, a za koje postoji sumnja da su uzrokovane poremećajima srčanog ritma – aritmijama. Holter EKG-a se često koristi pri pojavi palpitacija – neugodnog osjećaja ubrzanog i pravilnog ili nepravilnog rada srca, a može se koristiti i procjeni ishemijske bolesti srca uslijed nejasnih bolova u prsištu.
Ablacija – metoda kojom se srčane aritmije liječe s 95-postotnim uspjehom
Kako se nosi holter?
Holter EKG omogućava praćenje srčanog ritma pacijenta u njegovoj svakodnevnoj rutini. Holter možete nesmetano nositi na poslu, kod kuće, uslijed treninga ili u svim onim aktivnostima u kojima primjećujete pojavu simptoma nepravilnog srčanog rada.
U tu svrhu koristi se mali uređaj veličine mobitela, napajan malom baterijom, koji 24 sata preko samoljepljivih EKG elektrodi smještenih na prsnom košu pacijenta, snima kontinuirano EKG zapis i pohranjuje na memoriju uređaja. Memoriju nakon toga posebnim računalnim programom očitava stručno medicinsko osoblje.
Peče vas u prsima, a nije srce?
Holter također bilježi vrijeme zapisa, stoga je iznimno bitno da pacijent u toku snimanja vodi kronološki dnevnik aktivnosti i eventualnih simptoma kako bi medicinsko osoblje imalo dodatni uvid u korelaciju simptoma i aritmije.
Tipični nalaz holter EKG-a sadrži:
- Ukupni broj srčanih otkucaja
- Prosječni broj srčanih otkucaja
- Minimalnu i maksimalnu frekevenciju u toku snimanja
- Ukupni broj eventualnih ekstrasistola (preuranjenih srčanih otkucaja)
- Epizode aritmija ukoliko su zabilježene
- Najdulje tzv. R-R intervale ili srčane pauze
- Promjene u ST segmentu koje bi navodile na ishemijsku bolest srca
- Dokumentirane simptome pacijenta iz dnevnika aktivnosti ukoliko su bili prisutni
- Pojedine važne isječke samog EKG zapisa u nekoliko srčanih odvoda
Priprema pacijenta za Holter EKG-a:
- Kod muškaraca potrebno je depilirati prsni koš – depilaciju možete učiniti sami kod kuće, pri tome je najbolje koristiti trimer. Budite oprezni da ne oštetite kožu.
- Tijekom nošenja potrebno se normalno ponašati, ispunjavati uobičajene dnevne obaveze te voditi zabilješke o aktivnostima u kojima ćete opisati tegobe koje ćete eventualno osjetiti, a sve kako bi se otkrila uzročno – posljedična veza između pojavljivanja simptoma i aktivnosti.
- Nakon 24 sata (po dogovoru) uređaj ćete vratiti, te će se dobiveni nalaz dati našim liječnicima na uvid.
Tekst: Liječnici Poliklinike Manola
Foto_ Shutterstock