Zdravlje

Zdravlje

Istraživanje pokazalo tko je odgovoran za više od 50% oboljelih od COVID-19

U cijelom se svijetu nadležne službe bore kako bi došlo do što manjeg širenja virusa, a sve je jasnije da su velika pomoć mjere zaštite, poput nošenja maske i socijalnog distanciranja i većeg broja testiranja.

Izgleda kako je ova zadnja stavka posebno važna, a prema zadnjoj studiji provedenoj na institutu Yale sveučilišta, zaražene osobe koje nemaju simptoma su odgovorne za više od 50 posto novih COVID-19 slučajeva.

Naši rezultati o tihom širenju bolesti kažu da su osobe u fazi bez simptoma ili su asimptomatični, odgovorne u spomenutom postotku za širenje infekcije, pojašnjavaju autori studije. Pacijenti bez simptoma u nekom trenutku ih i dobiju, dok se kod druge skupine ne moraju razviti jasni simptomi bolesti.

Studija je napravljena na potrebnom modelu koje kako bi znanstvenici lakše mogli utvrditi najbolje metode sprečavanja širenja virusa. Kako se većini slučajeva može pripisati upravo prijenos od osoba koje još nisu razvile simptome, autori dodaju da i ako bi se svi oni detektirali, virus bi se i dalje širio.

Znanstvenici postavili hipotezu – vitamin D igra zaštitnu ulogu u infekciji SARS-CoV-2

Ovaj je studija samo potvrdila da je puno onih koji ne znaju da su zaraženi i zarazni, a upravo je to veliki problem jer se takvi pacijenti neće držati savjeta o distanciranju, što znači da vrlo lako mogu virus širiti dalje.

Autori studije predlažu više testiranja, praćenje kontakta kako bi se kontrolirala bolest.

Ovo su mjesta na kojima se virus može ubrzano širiti:

1. Rođendanske proslave

Iako ih svi jako volimo, nije vrijeme za njihovo održavanje. Iako su zabrane popustile, mnogi se odluče na organiziranje raznih proslava i druženja, ali u takvom se razmišljanju kriju i zamke.

2. Vjenčanja

Mnogi su mladenci u nezgodnoj situaciji jer su prvo takva okupljanja bila zabranjena, ali sad svjesni što se može dogoditi radije odgađaju ovaj veliki događaj. U svakom je slučaju to i pametnije jer takva okupljanja mogu značiti puno zaraženih.

Maske i vrućine su loša kombinacija: Stručnjaci savjetuju kako si olakšati život

3. Pogrebi

Znamo koliko teško može biti nemati priliku oprostiti se od voljenih, ali na žalost i na pogrebu se može virus lako širiti ako prisustvuju osobe koje ne znaju da su nositelji virusa.

4. Vjerski obredi

Iako mnogi ovakve obrede smatraju obaveznim, dosta je slučajeva koji su se pojavili baš u tim trenutcima.

Koji su glavni simptomi koronavirusa? 

Koronavirus je prema navodima grupa virusa, a simptomi trenutnog odstupaju od onih poznatih. Prema pisanju stručnjaka postoje tri glavna simptoma zaraze novim koronavirusom:

  1. vrućica
  2. kašalj
  3. otežano disanje.

Kada prati ruke radi zaštite?

  • Nakon boravka na javnim mjestima. Ako ste dirali kvake, kolica u dućanu, gumb na liftu…
  • Nakon kihanja ili kašljanja
  • Prije dodirivanja lica, posebno očiju i nosa.
  • Nakon odlaska na toalet
  • Nakon diranja ljubimca
  • Prije i nakon pripreme obroka
  • Nakon što promijenite bebi pelene
  • Nakon diranja vreće za smeće

A. A.

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo