Kako pristupiti liječenju ovisi o samoj rani i ubodu.
Ubodi komaraca vrlo su česti tijekom ljeta. Pojedine osobe jako reagiraju na ubode, pa nastaje crveni plik ili oteklina na mjestu uboda praćena jakim svrbežom. Da bi spriječili nastajanje uboda od pomoći mogu različiti repelenti u spreju ili losioni koji odbijaju insekte. Repelenti mogu biti sintetičkog porijekla ili prirodnog ( eterična ulja ili biljke).
U djece se nikako ne preporučuje istovremena primjena losiona sa zaštitnim faktorima od sunca i repelenta jer je moguća alergija na koži. Pomažu i specijalne narukvice protiv komaraca čijim nošenjem se izbjegavaju ugrizi, a mogu ih nositi i odrasli i djeca.
Tvrde i ispucale pete – ovaj problem možete riješiti i kod kuće!
Kako pristupiti liječenju rane ovisi o samoj rani, mjestu na tijelu gdje je nastala i njezinoj dubini. Malene i površinske rane poput ogrebotine, posjekotine je potrebno pošpricati sprejom za dezinfekciju kože, može se nakon toga namazati antibiotik i staviti flaster. Ovo je potrebno raditi nekoliko dana, no ne preporučuje se dugo držati na površinskoj rani flaster jer koža kao što se kaže ne diše, mogu nastati alergije na flaster i okolno crvenilo.
Za duboke rane postoje posebni flasteri koji potiču tzv. vlažno cijeljenje rane, a njih propisuje liječnik.
Foto: Shutterstock