Zdravlje

Zdravlje

Naši olimpijci otkrivaju vam kako živjeti zdravo i biti u odličnoj formi

Foto: Davor Javorović/Pixsell

Jesu li im treninzi za nastup u Brazilu bili zahtjevniji nego inače? Što smatraju najvećim izazovima? Imaju li neke posebne “trikove” za održavanje kondicije?

Kako se hrane? Stignu li se odmoriti? Što ih najviše opušta? Što bi svima preporučili za vitalnost u svakodnevnom životu? Kroz sva ova pitanja “projurili” smo sa četvero sportaša koji će braniti boje Hrvatske na XXXI. Olimpijskim igrama od 5. do 21. kolovoza u brazilskoj metropoli Rio de Janeiru.

Filip Ude, gimnastičar

“Uglavnom mi je trening ‘lakši’ netom prije natjecanja jer, kad uđem u formu, potrebno mi je nešto manje treninga. Zadnja dva tjedna prije natjecanja radim takozvano poliranje odnosno usavršavanje ‘čistoće’ i estetike svakog elementa vježbe. Treninzi mi postaju točniji, kraći, precizniji, kako bi mi upravo to ostalo o glavi. Već sam ‘izvidio’ kako je u Riju kad sam tamo nedavno bio na Test Eventu.

Stalno sam u pokretu, tako se najbolje osjećam. Moj godišnji odmor (da baš ništa ne radim) traje tjedan dana, a ni to ne mogu izdržati, a da ne odem u teretanu, trčim… Tri puta na dan idem u šetnju sa svojim psom, volim voziti bicikl. Nedavno sam kupio električni bicikl – znam da to zvuči smiješno, ali nakon treninga sam doista umoran i iscrpljen. S električnim biciklom našao sam način kako da uživam u vožnji, a da ne moram nakon treninga još i pedalirati.

Ne moram se stalno vagati, ali naravno da pazim na tjelesnu težinu – osjetim već pola kilograma razlike. Već deset godina imam istu ‘kilažu’ s odstupanjem od jednog kilograma. Volim sve jesti, ali pazim da se ne prejedam. Metabolizam mi je takav da na treningu jednostavno ne funkcioniram ako sam prije toga jeo, između jela i vježbanja obvezno trebam barem četiri sata razmaka kako se ne bih osjećao teško.

No, zbog napornih treninga mogu si priuštiti povremeno uživanje u jelima poput pizze i hamburgera. Obožavam slatko, ali pokušavam smanjiti unos slatkiša tako što uzimam više sezonskog voća. Također nastojim piti puno vode. Kava mi je omiljeni jutarnji ritual, a ništa nije ljepše nego popodne odspavati sat-dva. Svima savjetujem da žive aktivno. Nemojte sjediti cijeli dan, najbitnije je kretanje, barem šetnja.

Marija Vrajić, maratonka

“Svaka nova utrka je novo iskustvo, susret s nekom novom sredinom i kulturom. Već sama činjenica da su to Olimpijske igre, dovoljan je izazov i veliko uzbuđenje. Krenuti s iste startne linije s trenutačno najboljim svjetskim maratonkama velika je čast, ali i pritisak da i sama postignem nemoguće.

No, bez obzira na vrstu natjecanja, moj je cilj uvijek isti – pobijediti sebe. Svaki napor uložen je u popravljanje mog osobnog rekorda. U tom smislu, pripreme za Rio ne razlikuju se bitno od moje uobičajene sportske godine. Nekih manjih promjena ipak ima – u treninge sam uvela nove elemente, a puno mi znači i razmjena iskustava s Mateom Matošević, s kojom ću nastupiti u Riju. Ondje je u kolovozu zapravo zima, pa bi temperature trebale biti ugodne. Jedina nužna prilagodba je nadvladavanje vremenske razlike.

Treniram šest dana u tjednu – četiri dana dva puta dnevno, a dva dana jedanput dnevno. Svaki trening podrazumijeva 15–20 km, uz određene promjene dinamike i intenziteta. Najdraži su mi treninzi u Dalmaciji uz more. Jedino što donosi rezultate jest rad i odricanje. Vrlo sam zahtjevna prema sebi, no moram paziti da ne pretjeram. Odmor je neizostavan dio priprema svakog sportaša i važna karika u sportskim uspjesima. Jako pazim da spavam dovoljno, a opuštam se uz masaže, na bazenu ili družeći se s ljudima koje volim. Nemam striktni režim prehrane, već radije intuitivno biram hranu koja najviše odgovara mojim potrebama. Svatko bi trebao naći svoj način održavanja forme. Ako se nakon neke tjelesne aktivnosti osjećate iscrpljeno, ali sretno – znači da je to dobar put za vas.

Matija Kvasina, biciklistički reprezentativac

“Pobjedom na nedavnoj utrci Tour of Croatia uspio sam ‘uloviti’ vrh forme, nakon toga uslijedila je ‘konkretnija’ pauza, a prije odlaska na Olimpijske igre još dvije utrke koje su mi bile završni uspon u formi. Potom je uslijedilo malo odmora i faza održavanja forme… Tako tijekom cijele godine ‘valovito’ tempiram formu ovisno o natjecanjima. U Riju bi moglo biti problema s terenom, no naviknuti smo na utrke u svim uvjetima. Uz to, kad ste jaki i u glavi, kad imate motivaciju, maksimalno izvučete sve od sebe. Sam sebi sam trener, kao i nekim drugim biciklistima.

Bicikl mi je i terapija, važno je zadovoljstvo u vožnji. Često odem i na lagane “turističke” vožnje za opuštanje i razmišljanje, a najradije se vozim u prirodi među brdima, po Medvednici te Plešivičkom i Žumberačkom gorju – to mi je vrsta odmora. Rijetko kad si priuštim totalni odmor i ležanje, a inače se moj odmor može nazvati aktivnom regeneracijom. U oporavku mi pomaže i masaža.

U prehrani pazim na izbalansiran unos ugljikohidrata, bjelančevina i masti. Primjerice, dovoljan unos bjelančevina važan je za snagu. Inače jedem lagano meso poput piletine i puretine, no volim povremeno pojesti janjetinu. S obzirom na to da trošim puno energije, i slatkiši dođu na red. Kao odličan niskokalorični i osvježavajući napitak preporučujem mineralnu vodu sa svježe iscijeđenim limunovim sokom. Svima preporučujem da paze na prehranu te da svakodnevno izdvoje sat vremena za omiljenu aktivnost – ljudska bića stvorena su za kretanje.

Snježana Pejčić, streljačica

“U pripremama mi je vrhunac sezone većinom u srpnju i kolovozu, pa su mi pripreme za OI bile slične uobičajenima (u prosjeku imam osam velikih natjecanja i petnaestak manjih natjecanja u godini). Treniram šest puta tjedno, od sat i pol do četiri i pol sata, ovisno o razdoblju pripreme i disciplini. Moji treninzi su na dvije lokacije: streljana i teretana, no posebno mi je važna i psihička stabilnost. U kolovozu u Brazilu nije ljeto pa ne očekujem vrućinu. U Rio dolazim osam dana prije prvog nastupa, mislim da je to dovoljno vremena za prilagodbu.

Krajem svake sezone uspijem si priuštiti malo odmora. Jako volim putovati, pa to većinom bude neki aktivniji odmor, put na drugi kraj svijeta. Rijetko se izležavam na plaži ne radeći ništa, ali baš to planiram nakon povratka iz Brazila. Kad uhvatim slobodnog vremena, uživam i u planinarenju. Za održavanje kondicije treba konstantno biti aktivan, ali također treba znati prepoznati kada se treba odmoriti. Odmor je jednako bitan kao i sam trening. Preciznost i mirnoću također postižem treningom. Kao i u svakom sportu – vježbom do savršenstva.

Samo rad vas može nagraditi uspjehom. Kao u svakom sportu, i u streljaštvu je prehrana bitna, kao i hidratacija i poznavanje vlastitog tijela. Nismo svi isti, pa nam svima ne odgovaraju iste namirnice i isti način prehrane. Nemam nikakav poseban režim, ali pazim na male, meni bitne stvari – primjerice, izbjegavam vlakna i crveno meso prije natjecanja, ali to ne znači da bi takva hrana smetala nekom drugom strijelcu. Svima preporučujem, bez obzira na godine, barem rekreativno bavljenje sportom. Vaše tijelo će vam biti zahvalno!

I.V.

Foto: Davor Javorović, Luka Stanzl, Petar Glebov, Marko Prpić / Pixsell   

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo