Znanstvenici su nakon istraživanja zaključili da pušenje smanjuje razinu omega-3 masnih kiselina u mozgu što pušačima otežava da se odupru želji za cigaretom.
Autor studije Dr. Sharon Rabinovitz Shenkar, sa sveučilišta Haifa u Izraelu, kaže: “Supstance i lijekovi koji se trenutno koriste kao pomoć za prestanak pušenja ne daju najbolje rezultate te ostavljaju nuspojave s kojima se nije lako nositi.” Dodaje da rezultati ove studije pokazuju da manjak omega-3 masnih kiselina onemogućuje komunikaciju među živcima odgovornim za osjećaj zadovoljstva i sreće. Taj nedostatak utječe na područja mozga koja su odgovorna za osjećaj za nagradu i donošenje odluka, a vrlo su važni za ovisnost, pa tako manjak omega-3 masnih kiselina otežava pušačevom tijelu da se suoči s čežnjom za drugom cigaretom.
Kod ispitanika koji su 30 dana konzumirali omega-3 masne kiseline smanjila se želja za cigaretom za 11 posto – iako nisu upitani da promijene svoje pušačke navike.
“Rezultati ovih istraživanja upućuju da konzumacija omega-3 masnih kiselina, koji su dostupni i nemaju skoro nikakvih nuspojava, smanjuju želju za cigaretom i tako olakšavaju prestanak pušenja:” pojašnjava Dr Rabinovitz Shenkar te dodaje: “Prethodne su studije pokazale da je disbalans omega-3 masnoća u tijelu odgovoran i za mentalno zdravlje, depresiju i borbu sa stresom.”
A. Abrahamsberg