Zdravlje

Zdravlje

Ove 4 vrste raka najčešće napadaju muškarce! Obratite pažnju na simptome

Danas od raka umre previše muškaraca. Rak pluća, rak želuca, rak debelog crijeva i rak prostate su najčešće zloćudne bolesti koje napadaju muškarce.

1. Rak pluća

Rak pluća jedna je od najčešćih zloćudnih bolesti, zahvaća različite skupine ljudi, uključujući mlade i nepušače i ujedno vodeći uzrok smrti među svim karcinomima kod žena i muškaraca. Razvojem medicine i tehnologije te stalnim podizanjem svijesti ovaj trend se mijenja te statistike ipak pokazuju pozitivni pomak.

Prema podacima Registra za rak pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo iz 2012. godine među novootkrivenim malignim tumorima karcinom bronha i pluća kod muškaraca bio na prvom mjestu (18% svih slučajeva), a kod žena na trećem (7% novootkrivenih tumora). 

2. Rak želuca

Rizik pojave raka želuca raste sa životnom dobi; uglavnom su to osobe starije od 55 godina. Muškarci dva puta češće obolijevaju od žena. Dugotrajna infekcija bakterijom H. pylori koja živi na sluznici želuca jedan je od primarnih uzročnika raka želuca. Rizik za pojavu raka je veći u osoba koje u obitelji imaju ili su imali oboljelog rođaka, uz neke rijetke genetske poremećaje koji povećavaju rizik pojave raka želuca, objasnio je prof. dr. sc. Milorad Opačić.

U ranoj fazi raka želuca moguće je ne primijetiti simptome ili samo blage neugodnosti s probavom. Iako simptomi mogu biti blagi i varljivi, ako ne prolaze ili se pogoršavaju, trebalo bi se odmah uputiti na medicinsku provjeru. U naprednijoj fazi se mogu pojaviti i simptomi poput krvi u stolici, povraćanja, refluksa, gubitka apetita…

Najčešće se javlja kod osoba starih iznad 55 godina, i dva put češće kod muškaraca. Bakterija H. Pylori je često odgovorna za nastanak raka želuca, a drugi faktori uključuju pretjeranu konzumaciju soli, sušene hrane, alkohola, cigareta, postojanje čireva ili izlaganje određenim kemikalijama.

3. Rak debelog crijeva

Prema podacima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, rak debelog crijeva drugi je najčešći oblik raka u muškaraca (iza raka pluća) i u žena (iza raka dojke). Od ukupnog broja dijagnosticiranih slučajeva raka u Hrvatskoj na ovu zloćudnu bolest otpada 15-16% slučajeva u muškaraca i 13-14% slučajeva u žena. 

Rizik od razvoja raka debelog crijeva znatno raste nakon 40. godine života, a 90% svih karcinoma otkrije se u osoba starijih od 50 godina. Svaka osoba starija od 50 godina nosi 5% rizika da će do 74. godine razviti rak debelog crijeva, odnosno 2,5% rizika da će umrijeti od raka debelog crijeva.

4. rak prostate

Rak prostate je zloćudni (maligni) tumor koji potječe od stanica prostate. Općenito, tumor prostate najčešće raste polako i dugi niz godina ostaje ograničen na žlijezdu. Tijekom tog vremena, tumor stvara malo ili nimalo simptoma i/ili vanjskih znakova.

Međutim, svi karcinomi prostate ne ponašaju se isto. Neki agresivni tipovi raka prostate rastu i šire se brže od drugih i mogu uzrokovati značajno skraćivanje očekivanog trajanja života u muškaraca.

Kako  rak prostate u svom rastu napreduje, povećava se mogućnost njegovog širenja izvan prostate u okolna tkiva (lokalno širenje). Osim toga, rak  se može širiti i u udaljene organe i organske sustave što se zove metastaziranje ili stvaranje presadnica. Najčešća mjesta metastaza raka prostate su kosti, pluća i jetra. Simptomi i znakovi raka prostate zapravo su više povezani sa širenjem bolesti u udaljene organe, nego s lokaliziranom bolesti u samoj prostati. 

Znate li prepoznati simptome raka prostate? Evo na što treba obratiti pozornost

Rano otkrivanje raka pruža najbolju mogućnost izliječenja, upozorava struka. Ako ste u dobi između 20 i 40 godina, pođite na pregled svake tri godine. Za starije od 40 godina pregled se preporučuje učiniti svake godine.

Imajte na umu osam točaka Europskog kodeksa protiv raka:

SPRJEČAVANJE:

1. Nepušenje
2. Umjereno pijenje alkohola
3. Izbjegavanje prekomjernog izlaganja suncu
4. Kontrola zdravlja i pridržavanje pravila za prevenciju izloženosti poznatim karcinogenima
5. Konzumiranje svježeg voća, povrća i druge hrane, bogate vlaknima
6. Izbjegavanje debljine, povećanje fizičke aktivnosti i smanjenje unosa masne hrane

RANO OTKRIVANJE:

7. Javljanje liječniku zbog svakog zadebljanja, ranice koja ne zacjeljuje, promjene u madežu ili neprirodnog krvarenja
8. Javljanje liječniku zbog dugotrajnih zdrastvenih tegoba poput kašlja, promuklosti, promjena stolice, mokrenja ili neobjašnjivog gubitka težine

Tekst: M. P., Hrvatska liga protiv raka

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo