Iako zubi tamne s godinama, na tamnjenje cakline mogu utjecati mnoge namirnice koje svakodnevno konzumiramo. Među najčešćim “krivcima” su kava, cigarete, čaj, bobičasto voće i čokolada.
Mnogi ne mogu zamisliti započinjanje dana bez mirisne šalice tople kave, međutim usred svog uživanja rijetko tko će se sjetiti kako ovaj popularni napitak može ostaviti mrlje na zubima i uništiti čak i najljepši osmijeh. Iako zubi tamne s godinama, na tamnjenje cakline mogu utjecati mnoge namirnice koje svakodnevno konzumiramo.
Kozmetička je industrija izbacila cijelu paletu proizvoda za izbjeljivanje zuba kod kuće, a ovaj postupak i dalje je najpopularniji estetski postupak koje danas stomatolozi provode. Znate li koje namirnice lako ostavljaju trag na vašim bisernim zubima i uzrokuju njihovu tamniju nijansu?
Glavno pravilo moglo bi glasiti: ako određena namirnica može ostaviti mrlju na bijeloj majici, onda je vrlo vjerojatno da će učiniti isto i s vašim zubima.
Prema istraživanju objavljenom u časopisu Journal of the American
Medical Association, kava i cigarete glavni su krivci za žute naslage na našim zubima, no daleko od toga da su jedini!
Najčešće namirnice koje ostavljaju mrlje na našem osmijehu:
1. Kava
2. Duhan
3. Čaj
4. Bobičasto voće
5. Coca-Cola
6. Crno vino
7. Balzamični ocat
8. Umak od rajčice i kečap
9. Čokolada
10. Sok brusnica i grožđa
Izbjeljivanje zuba kod stomatologa
Postupak izbjeljivanja zuba u stomatološkoj ordinaciji traje otprilike sat vremena, a zubi se mogu posvijetliti za nekoliko nijansi. Postupak omogućuju preparati u obliku gela ili otopine, a rezultat je dugotrajan. Naravno, ako ćete i dalje konzumirati gore navedene namirnice kao i do sada, boja vaših zuba vratit će se na “staro”.
Izbjeljivanje zuba kod kuće
Na raspolaganju su vam i mnogi proizvodi kojima možete izbijeliti svoje zube kod kuće, no oprez, s njima ne treba pretjerivati, savjetuju stručnjaci.
“Preporučujem ih samo kao ‘podršku’ tijekom procesa profesionalnog izbjeljivanja te nakon istog za održavanje efekta izbjeljivanja kroz duže vrijeme. Što se tiče proizvoda za izbjeljivanje kod kuće savjetujem korištenje sredstava koje možete nabaviti kod svog stomatologa, jer im je poznat sastav i djelovanje, moguće nuspojave te očekivani rezultat”, savjetovala je doktora stomatologije Vojka Zgombić Popović za Ordinaciju.
“Imajte na umu kako je pretjerano izbjeljivanje (više od dva puta godišnje) štetno za zubnu caklinu. Zube svakako perite redovito (iza svakog obroka) te izbjegavajte pušenje, konzumaciju crnog vina, curryja, crnog čaja i sličnih napitaka”, zaključuje doktorica Zgombić Popović.
K. Pužar