Procjenjuje se da je svaki osmi stanovnik Zemlje i svaki deseti stanovnik Hrvatske alergičan na ambroziju.
Ambrozija cvate od srpnja do rujna, a vrhunac je u kolovozu. Sve više ljudi poseže za antihistaminicima i kortikosteroidima kako bi ublažili tegobe, a mi vam donosimo još 12 savjeta kako si pomoći!
Jeste li spremni za peludnu invaziju? Sezona alergija je počela!
- Obvezno se liječite kako se bolest ne bi pogoršala. Nemojte uzimati protualergijske pripravke a da se prije toga niste savjetovali s liječnikom. Samo liječnik može pouzdano utvrditi kakvi su lijekovi za vas najprikladniji. Pridržavajte se propisane terapije!
- Najveća koncentracija peluda je za sunčanih i vjetrovitih dana, ujutro i prijepodne, pa tada nemojte provjetravati stan, ni boraviti na otvorenom.
- U sezoni cvatnje ambrozije treba držati zatvorene prozore od stana i automobila tijekom vožnje.
- Koristite klimatizacijske uređaje s filtrima za pelud.
- Kiša ispire pelud, pa je boravak na otvorenom dobro planirati poslije kiše, kada je koncentracija peludi u zraku najmanja.
- Ako je moguće, u prirodi boravite na područjima iznad 1000 metara nadmorske visine.
- Nakon boravka na otvorenom obvezno operite ruke, istuširajte se, operite kosu i odjeću, kako biste spriječili unošenje peludi u životni prostor.
- Ne sušite odjeću vani.
- Po potrebi nosite zaštitnu masku za suhih i vjetrovitih dana.
- Ako imate pse i mačke, perite ih i četkajte jer i oni skupljaju pelud.
- Redovito pratite bioprognozu s alergijskim semaforom.
- Alergija na ambroziju može potaknuti i takozvanu križnu alergiju na pelud i hranu. Tijekom cvatnje ambrozije može se pojaviti preosjetljivost na određene namirnice, najčešće lubenicu, dinju, tikvicu, krastavac, bananu, kivi, kamilicu i suncokret.
Spriječite simptome alergije na ambroziju jednostavnim trikovima
Ordinacija.hr
Foto: Shutterstock