Većina vrsta komaraca su važne kao molestanti ili napasnici koji ometaju i uznemiruju ljude tijekom svakodnevnih aktivnosti, boravka u prirodi i rekreaciji.
Mali broj vrsta komaraca može prenositi bolesti, od kojih najveći javnozdravstveni značaj na području grada Zagreba do sada ima groznica (vrućica) Zapadnog Nila.
Groznica Zapadnog Nila je virusna bolest koja se sezonski pojavljuje (na području Europe sezonom se smatra vrijeme od lipnja do studenog).
Napravite sami citrusne svijeće koje će lijepo mirisati i otjerati komarce iz vašeg doma
Simptomi i znakovi bolesti
Bolest se prenosi ubodom zaraženog komarca, a vrsta komarca koja najčešće prenosi virus je Culex pipiens (razvija se posvuda u okolišu, u prirodnim leglima te u raznolikim posudama s vodom). Prirodni domaćin i najčešći rezervoar virusa Zapadnog Nila su različite vrste ptica, a ljudi, kopitari ili drugi sisavci su slučajni domaćini. Bolest se ne prenosi s čovjeka na čovjeka.
Period inkubacije bolesti (vrijeme od ulaska virusa u tijelo čovjeka do pojave prvih znakova bolesti) traje od 2 do 14 dana i u najvećem broju slučajeva prolazi bez pojave jasnih simptoma i znakova bolesti. U 10 do 20% slučajeva razvija se bolest sa simptomima nalik gripi uz neke od sljedećih simptoma: povišena temperaturu, umor i slabost, glavobolja, bolovi u leđima, mišićima i zglobovima, osip, povećani limfni čvorovi.
Kod vrlo malog postotka zaraženih ljudi (najčešće kod starijih osoba, osoba oboljelih od kroničnih bolesti, osoba s oslabljenim imunološkim sustavom, trudnica) razvija se bolest koja zahvaća središnji živčani sustav sa simptomima meningoencefalitisa (glavobolja, ukočeni vrat, dezorijentiranost, slabost mišića, tremor, oduzetost (paraliza), poremećaj svijesti) koja zahtijeva bolničko liječenje.
Recite zbogom komarcima! 11 učinkovitih savjeta za bezbrižno ljeto bez uboda
Zaštitite se od komaraca
U cilju smаnjеnjа rizikа оd zаrаžаvаnjа virusоm Zаpаdnоg Nilа, preporučuje se primjena osobnih zaštitnih mjera od uboda komaraca, ali i mjere suzbijanja komaraca u okolišu.
Osobne mjere zaštite od uboda komaraca uključuju:
- primjenu repelenata (sredstava za odbijanje komaraca) na dijelove tijela koji nisu pokriveni odjećom (poštujući upute proizvođača) tijekom boravka na otvorenom;
- izbjegavanje boravka na otvorenom prilikom najjače aktivnosti komaraca;
- pri boravku u područjima gdje je velik broj komaraca nositi odjeću svijetlih boja, duge rukave i duge hlače;
- zaštititi prozore i vrata mrežama za kukce i zavjesama, postaviti mreže iznad kreveta i dječjih kolica.
- Važno je da svaka osoba može osobno pridonijeti smanjenju broja komaraca jednostavnim djelovanjem u svom neposrednom okolišu:
- ukloniti nepotrebne predmete i posude u kojima se nakuplja voda: kante, automobilske gume, boce, odbačene igračke i druge posude;
- redovito (najmanje jednom tjedno) prazniti ili mijenjati vodu u posudama koje su u upotrebi i zadržavaju vodu (posude za cvijeće, pojilice za životinje i dr.);
- spremnike za vodu u okućnicama i vrtovima zatvoriti poklopcem, gustom mrežom ili folijom;
- održavati ispravnim sustave za odvodnju, drenažu i prikupljanje voda (krovni oluci, ulični slivnici, kanalizacija);
- propisno držati gume u vulkanizerskim dvorištima;
- održavati septičke jame, držati ih propisno zatvorene;
- održavati zelene površine, uređivati vrtove da se u njima što manje zadržavaju odrasli komarci.
Kako prirodno liječiti ubode komaraca? Aloe vera, lavanda i mentol pomažu
Tekst: Služba za epidemiologiju, Odjel za epidemiologiju zaraznih bolesti i Odjel za dezinfekciju, dezinsekciju I deratizaciju, Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar