Periferna arterijska bolest (PAB) nastaje kada arterije nogu postanu blokirane (začepljene) masnim plakovima (ateroskleroza).
Bolest je dugo bez vidljivih znakova i simptoma. Neliječenje dovodi do uznapredovale faze bolesti kada je potrebna amputacija. Često je povezana sa srčanožilnim bolestima, bolestima karotidnih i mozgovnih arterija, te sa srčanim i moždanim udarom.
Tko je u riziku od PAB-a?
Oko 70% slučajeva PAB-a može se povezati s rizičnim čimbenicima kao što su starija životna dob, pušenje, povišeni arterijski tlak, povišeni kolesterol, bolest prisutna u obitelji.
Trebate imate na umu da je pušenje vodeći rizični čimbenik jer značajno utječe na stvaranje plakova u arterijama, odnosno potiče proces ateroskleroze – koja je vodeći uzrok srčanog udara, moždanog udara i kritične ishemije noge s posljedičnom amputacijom.
Dijabetes je vrlo važan dodatni uzročnik začepljenja arterija nogu. Bolesnici koji istovremeno imaju PAB i dijabetes u većem su riziku od teških posljedica za zdravlje u usporedbi sa zdravim pojedincima. Rizik od amputacije noge je 10 puta veći u ljudi koji istovremeno imaju PAB i dijabetes.
Brigom o vlastitom zdravlju i prakticiranjem zdravih životnih navika možete izbjeći teške posljedice bolesti.
Simptomi PAB-a
- Bolni grčevi u mišićima stražnjice i noge
- Hladna noga
- Blijedilo kože noge
- Rane na potkoljenici i stopalima koje ne zacijeljuju
- Gangrana ili pojava mrtvog tkiva
Čimbenici rizika
- Visoke vrijednosti kolesterola u krvi
- Pušenje
- Povišeni arterijski tlak
- Debljina
- Dijabetes
- Starija životna dob
Promjena životnih navika
Bolesnici koji imaju PAB trebaju se “agresivno“ liječiti svim vrstama lijekovima i promjenama životnih navika koje izravno utječu na bolest, a kako bi se spriječilo napredovanje bolesti do najtežeg stupnja – kritične ishemije noge (CLI) i potrebe za amputacijom noge.
Vježbanje hodanja – iznimno je važno da bolesnici s PAB-om svakodnevno hodaju nekoliko kilometara, a kao korisno pokazalo se nordijsko hodanje. Amputacija noge bi trebala biti zadnja linija obrane života bolesnika.
Tekst: Hrvatska endovaskularna inicijativa (Hevi)
Foto: Shutterstock