Za vikend koji je pred nama prognostičari najavljuju izrazito visoke temperature, osobito na Jadranu. U čitavoj Hrvatskoj UV indeks biti će između 8 i 9, što predstavlja opasnost za sve, a osobito za ljude s određenim stanjima i tipovima kože. Provjerite jeste li među njima!
Sunce nije štetno ako se pravilno, odgovorno i kontrolirano ponašamo. Svi znamo da je sunce izvor života, da sudjeluje u sintezi vitamina D, da utječe na oslobađanje endorfina – tzv. hormona sreće, zbog čega se na suncu osjećamo dobro, raspoloženo, sretno, snažno.
Kako kožu pripremiti za sunce?
No, kako je i inače u životu potrebna umjerenost u svemu što volimo, jer nam se u suprotnom lako može dogoditi da “izgorimo”, ovdje to možemo shvatiti doslovno.
Sunce je štetno onoliko koliko mu se izlažemo, pa se svako pretjerano i nekontrolirano izlaganje treba izbjegavati, jer će, u suprotnom, bez ikakve sumnje, doći do oštećenja kože.
Tko ima povišen rizik za nastanak melanoma?
- Osobe sa sindromom atipičnih (displastičnih) nevusa
- Osobe koje su se već liječile od melanoma ili drugog karcinoma kože (ili članovi njihove obitelji)
- Osobe koje imaju veliki broj madeža
- Osobe koje su svijetle puti i izrazito osjetljive na izlaganje suncu (crvenokose osobe, osobe s pjegama)
- Osobe koje su imale opekline od sunca u djetinjstvu i adolescenciji
- Osobe koje su zbog profesije ili hobija kronično izložene UV zračenju
Kako stati na kraj alergiji na sunce?
Kako se zaštititi od sunca?
Treba se štititi svim onim već poznatim sredstvima zaštite od sunca, a na prvom mjestu je mehanička zaštita: odjeća, šeširi, naočale, sjena, hlad, suncobran, potom sredstva s UVB i UVA faktorom zaštite.
Izlaganje suncu treba biti postupno, a boravak na suncu i direktnu izloženost sunčevim zrakama treba izbjegavati u razdoblju od 10 ili 11 do 16 ili 17 sati. I kad potamnimo, potrebna je zaštita.
Koji su antioksidansi bitni u pripremi kože za sunčanje?
Ordinacija.hr
Foto: Shutterstock