Sezona prehlada je počela, a dr. med. Iva Palčić, spec. pedijatrije i uža spec. pedijatrijske nefrologije iz Poliklinike za dječje bolesti Helena u Zagrebu izdvaja pet savjeta koje svaki roditelj mora zapamtiti!
1. Antibiotici nisu neprijatelji djece
Roditelj ne treba biti zabrinut, čak i ako dijete uzima antibiotik više puta tijekom godine. Važno je naglasiti da se antibiotici uzimaju samo kada na temelju kliničke slike i pratećih laboratorijskih nalaza možemo sa sigurnošću tvrditi da je bakterija uzročnik bolesti.
Kako pomoći djetetu s visokom temperaturom na odmoru? Pedijatrica savjetuje kako je sniziti
2. Hladan zrak ne šteti zdravlju djeteta
Ne može se reći da se dijete razboljelo zato što je boravilo vani čak i ako je temperatura nekoliko stupnjeva ispod ništice. Boravak na hladnoći može samo pozitivno djelovati na zdravlje djeteta ako je ono odjeveno primjereno vremenskim uvjetima.
Dijete vam nosi aparatić? Postoje tri stvari kojih se strogo treba pridržavati
3. Opet šmrca! Mora li ostati kod kuće?
Školsko dijete mora ostati kod kuće kada ima povišenu temperaturu ili jako kašlje te svojim kašljem ometa nastavu. Također, ako ima upalu očiju, proljev, bol u trbuhu… Već nakon dan-dva roditelj će znati treba li ići liječniku ili ne.
4. Ne morate svaki put bolovati s djetetom
Kad se brinete o svom bolesnom djetetu, ne zaboravite na sebe – redovito perite ruke, provjetravajte prostorije u stanu, jedite redovito i čak pojačano, pijte puno tekućine i odmarajte se jer sve to jača vaš imunitet zadužen za borbu protiv bolesti.
Visina temperature ne govori nam koliko je bolest opasna! Pažnju obratite na prateće simptome
Ordinacija.hr
Foto: Shutterstock, Pixsell