Redovita higijena ruku jednostavan je i jeftin način sprečavanja širenja mnogih zaraznih bolesti.
Kvalitetnim higijenskim navikama, tvrde stručnjaci, moguće je smanjiti širenje bolesti i kod odraslih, ali i djece. Treba imati na umu da je održavanje higijene noktiju jednako važno jer se ispod njih nalazi najviše prljavštine. Uz to, dobra higijena ruku treba uključivati temeljito sušenje, a ne samo pranje. Najbolji način sušenje ruku je korištenje papirnatih ručnika.
Možemo li prati ruke previše?
Ono što znanost trenutno tvrdi jest da zdrave bakterije žive na rukama i one su jako važne za zdravlje kože te ih pranjem ne uklanjate, pojašnjava Richard Gallo, osnivač odjela za dermatologiju na sveučilištu u San Diegu.
Dodaje kako je izgledno da se bakterije nastanjuju u kožu kad se osoba rodi i steknu otpornost na sapune, kreme i gelove za dezinfekciju.
Ipak, ako se pretjera s pranjem, posljedice mogu biti primjetne: “Prvo ćete vidjeti da je koža ruku suha, da se koža oštećuje“, dodaje Gallo.
Koliko je sigurno sada odlaziti u trgovine po namirnice? Ovo su nužne mjere opreza
Dr. Samer Blockmon, se slaže s rečenim te pojašnjava: “Prečestim pranjem se i uništavaju ona zdrava ulja na koži te zdrave bakterije koje nas štite od bolesti. U praksi srećem pacijente koji toliko koriste gel za dezinfekciju da im koža na rukama puca. To će samo omogućiti bakterijama da lakše uđu u organizam“.
Signali koji upozoravaju na prečesto pranje ruku su suha, crvena, bolna i perutava koža.
Ako koristite često dezinfekcijska sredstva a ne primjećujete ove simptome znači da ne štetite koži i da ste ipak umjereni.
Kad trebate prati ruke?
Nikako nije na odmet danas ih prati često, ali svako pretjerivanje može samo značiti dodatnu štetu.
Treba li prati ruke vrućom vodom i koliko je temperatura vode važna za uništavanje virusa?
“Ruke perite prije obroka, nakon korištenja toaleta, prije i nakon pripremanja jela“ kaže Blockmon. Savjetuje da se ruke peru prije diranja lica i seksualnih odnosa.
Danas je bitno prati ih nakon svakog posjeta trgovini, diranja gumba u liftu i slično…
„Sapun će „obgrliti“ bakterije koje će se skup sa njim isprati vodom.“, zaključuje. Važno je ruke prati dovoljno dugo i pod mlazom čiste vode iz slavine. Ako nemate pristup vodi i sapunu, poslužit će i gel za dezinfekciju.
A. A.
Foto: Shutterstock