Na žalost, ni oči nisu zaštićene od posljedica starenja.
Neke od promjena koje se vežu uz godine života mogu biti naporne, ali ne i ozbiljne. Na primjer, možda se nešto teže fokusirate na objekte u blizini, možda su vam se trepavice malo stanjile. Uz ova stanja, postoje i problemi koji mogu ukazivati da je potrebno posjetiti liječnika.
Kako čovjek stari, tako se sposobnost vlaženja očiju smanjuje, često je tu i dojam suhoće, „žuljanja“ ili mutnog vida. Zjenica također može postati manje elastična. Noćni vid lagano gubi na snazi, pa vožnja po mraku može postati izazov. Makularna degeneracija ili siva mrena mogu postati dodatni problem.
Kako prepoznati radi li se o problemu ili o normalnom procesu starenja? Simptomi koje donosimo vam mogu pomoći u prepoznavanju ozbiljnih stanja te su signal da je vrijeme da kontaktirate liječnika, a to je najsigurniji korak da zaštitite vid i prevenirate moguće probleme.
Nešto vam smrdi? Ovih 7 neugodnih mirisa otkriva da morate (hitno) kod liječnika
Nazovite liječnika ako imate bilo koji od navedenih simptoma:
- Promjene u boji zjenice
- Gledanje u križ
- Tamna mrlja u centru fokusa
- Poteškoće s fokusiranjem
- Diplopia (dvostruki vid)
- Suhoća oka uz osjećaj pečenja
- Iscjedak ili suzenje oka
- Bol u oku
- Nešto vam svijetli kada se fokusirate ili imate dojam da sitne krhotine „plivaju“ po oku
- Mutan vid
- Nemogućnost spuštanja kapka
- Gubitak perifernog vida
- Crvenilo oko oka
- Nagli gubitak vida
- Teško prilagođavanje u tamnim prostorima
- Osjetljivost na svjetlost
- Imate dojam da je veo ispred vaših očiju
- Ravne linije vam izgledaju isprekidano
Odaberite prave sunčane naočale
Sunce i njegove zrake mogu loše utjecati na zdravlje oka pa je važno odabrati prave sunčane naočale, i to ne samo za ljetne mjesece već za cijelu godinu. UV zrake mogu uništiti zjenicu, bjeloočnicu i tako utjecati na gubitak vida. Ako imate dioptrijske naočale, potražite i UV zaštitni sloj za njih.
UV zračenje se može razvrstati u tri vrste temeljem duljine:
1. UVA su duge zrake, izgledaju skoro plave boje u spektru i odgovorne su za tamnjenje ali i starenje. Mogu doprinijeti razvoju raka kože.
2. UVB zrake su kraće ali energične te su povezane s opeklinama i rakom kože. Velika količina ovih zraka se apsorbira u ozonu.
3. UVC su kratke zrake, i potpuno se apsorbiraju u ozonu.
Od iznenadnog srčanog zastoja u Hrvatskoj svaki sat umre jedna osoba! Što je drukčije u pandemiji?
Koje su naočale najbolji odabir?
Kozmetičke: Imaju zatamnjena stakla i dobre su za svakodnevnu upotrebu. Blokiraju otprilike 70 posto UVB zraka, 20 posto UVA i 60 posto vidjljive svjetlosti.
Opća namjena: Stakla su blago ili dosta zatamnjena i dobre su za dnevne aktivnosti. Blokiraju 95 posto UVB zraka, 60 posto UVA zraka i do 90 posto vidljive svjetlosti.
Specijalna namjena: Tu su u pitanju jako tamne leće koje blokiraju UV zrake i preporučuju se nositi na jako svijetlim mjestima, kao što su skijališta i plaža. Blokiraju 99 posto UVB, 60 posto UVA zraka i 97 posto vidljive svjetlosti.
A. A.
Foto: Shutterstock
Ako niste sigurni kakve naočale odabrati, porazgovarajte s liječnikom.