Zadnja dva desetljeća sve su aktualnije rasprave o stimuliranju žena na očuvanju vlastite plodnosti u predvidivim okolnostima koje mogu umanjiti njihovu plodnost.
Primarno se ističu prihvaćanje novih pojava u društvu, svjetonazora i obveza poštivanja reprodukcijske autonomije žena.
Očuvanje plodnosti žena je proces kolektiranja, pohrane i čuvanja jajnih stanica, tkiva jajnika ili zametaka (embrija). Cilj je da se tako pohranjeni reprodukcijski materijal, kasnije pokuša koristiti kako bi se postigla vlastita biološka trudnoća i dijete.
Saznajte sve o dodatnim tehnologijama umjetne oplodnje i IVF-a
Medicinski i elektivni razlozi za očuvanje plodnosti žena
Pogrešno je mišljenje da se produljenjem životnog vijeka produljuje i reprodukcijsko razdoblje. Žena se rađa sa konačnim brojem jajnih stanica, približno 2 milijuna, koje su najvažniji dio folikula u jajnicima.
Na žalost, jajne stanice se neprestano troše i ne mogu se obnavljati.
Zato nije čudo da je žena najplodnija s 22 godine, a već s 32 plodnost se postupno reducira. Broj jajnih stanica brzo opada te ih je nakon 32. godine oko 40 tisuća, a u četrdesetima je preostalo tek desetak tisuća oocita. Poslije 42. godine više od 70% oocita je nekompetentno, aneuploidno. Zbog sve manjeg broja normalnih oocita, starenjem žena sve teže postiže trudnoću, a raste učestalost spontanih pobačaja.
Zašto očuvanje plodnosti – indikacije
Brojni socio-ekonomski razlozi i moderni svijetonazori doveli su do odgađanja rađanja prvog djeteta za 4-6 godina u odnosu na razdoblje prije 50 godina. Žene u EU prosječno se odlučuju na prvi porođaj s 30,9 godina, a u RH s 29,4 godina. Takva odluka može biti rizična jer je plodnost već značajno niža u tom razdoblju nego u 10 godina mlađe osobe.
Temeljem navedenog ističemo 4 glavne indikacije za postupke očuvanja plodnosti u žena:
- jatrogeno oštećenje jajnika – liječenje raka, imunih bolesti
- genetska predispozicija za prijevremeno oštećenje jajnika
- učinak dobi na pad plodnosti (ovarijske rezerve)
- bolesti koje odgađaju rađanje ili oštećuju plodnost.
Očuvanje plodnosti umanjuje kasniju potrebu za donacijom oocita.
Kada planirati očuvanje plodnosti?
Presudno je savjetovati očuvanje u što mlađoj dobi žene, optimalno i realno to je između 30. i 35. godine. Tada je bolja rezerva jajnika, a oocite su većinom kromosomski kompetentne.
Važan je savjet – redovito mjeriti parametre ovarijske rezerve – AMH i AFC.
Kako obaviti takav postupak?
Prije svega potreban je pregled, obrada i podrobno tumačenje. Za navedene indikacije postupak očuvanja plodnosti može biti različit, a najčešće se rabe:
- zamrzavanje jajnih stanica (vitrifikacija) – najčešće
- zamrzavanje zametaka/embrija
– potreban partner ( i kasniji pristanak na trudnoću)
– postoji mogućnost i tzv. „split metode“
Obe metode se sastoje od – stimulacije ovulacije fertilitetnim lijekovima, vađenje (aspiracija) zrelih oocita i kriopohrane jajnih stanica uz brzo zamrzavanje (vitrifikacija). Kada se odgađa reprodukciju, a postoji partner, tada se zrele oocite oplode i nakon 5 dana izvantjelesnog života, zametci (blastociste) se zamrzavaju.
Kada se ostvare povoljne okolnosti za trudnoću, žena treba biti optimalnog općeg i ginekološkog zdravlja. Tada se odmrzavaju oocite od kojih preživi 85-90%. One se ICSI metodom oplode, a nastali zametci se prenesu u maternicu kada je i endometrij optimalan. U mlađe žene od 10 oocita očekuje se razvoj 3-4 kvalitetna embrija. Za sve aktivnosti potreban je informirani pristanak.
Kolika je uspješnost očuvanja plodnosti i o čemu ovisi?
U zavisnosti od broja kvalitetnih oocita koje smo vitrificirali, vjerojatnost za buduću trudnoću je oko 75%. Veći broj embrija omogućuje i višestruki embrio transfer, a time i višu kumulativnu živorođenost.
Svakako je dob žene kod prikupljanja oocita najvažniji čimbenik za prognozu uspjeha očuvanja plodnosti, a neke bolesti i liječenje mogu umanjiti kvalitetu oocita i prije njihovog prikupljanja.
Jasno je da u novim (kasnijim) okolnostima žena može ostvariti i prirodnu trudnoću.
Sigurnost i rizici postupka
Očuvanje plodnosti zbog predvidivog iscrpljenja rezerve jajnika je preventivni medicinski postupak. Rizici postupka očuvanja plodnosti podjednaki su onima u standardnom IVF/ICSI postupku.
Prema WHO-u, osobe i parovi imaju pravo odlučiti o broju, timingu rađanja djece i oblikovanju obitelji. Liječnici su obvezni poštivati volju i autonomiju žena u planiranju svoje reprodukcije. Istovremeno je nužno tumačenje svih pozitivnih i negativnih okolnosti povezanih s očuvanjem plodnosti.
Devet pitanja i odgovora o umjetnoj oplodnji i IVF-u
Foto: Shutterstock