Nova studija otkriva da žene u postmenopauzi koje su primale hormonsku terapiju tijekom perimenopauze stare sporije od žena koje nisu.
Prema novoj studiji, pozitivni učinci hormonske terapije uvelike brišu negativan utjecaj niskog socioekonomskog statusa žena u postmenopauzi na starenje.
Autori studije analizirali su podatke od 117.763 žene u postmenopauzi registrirane u UK Biobank. Od toga je 47 461 žena (40,3%) koristila hormonsku terapiju (HT) u nekom trenutku svog života. Podaci su otkrili da one pokazuju manje znakova starenja od žena koje ga nikad nisu koristile.
Najjači učinak protiv starenja pronađen je kod žena koje su koristile HT počevši od dobi od 48,4 godine, četiri do osam godina.
Žene koje su imale najveću korist od HT-a bile su one nižeg socioekonomskog statusa (SES), dok je učinak bio manje dramatičan kod žena s višim prihodima, koje su obično sporije starile bez obzira na to koristile HT ili ne.
Što je fenotipsko starenje?
Studija je procijenila starenje koristeći fenotipsko starenje. Prvi autor Yufan Liu, iz Pekinškog ključnog laboratorija za okolišnu toksikologiju na Medicinskom sveučilištu Capital, objasnio je što je to:
Ukratko, dok je kronološka dob jednostavno broj godina koliko ste živi, fenotipska dob pomnije promatra različite biološke markere u vašem tijelu kako bi se izmjerio proces starenja. Stoga fenotipsko starenje znači da ste biološki stariji.
Studija je promatrala razlike između fenotipske i kronološke dobi sudionika kako bi se procijenila brzina kojom su starili.
Hormonska terapija i perimenopauza
Studija kaže da je razdoblje u životu žene u kojem će HT najvjerojatnije biti korisno tijekom perimenopauze.
Perimenopauza su godine koje neposredno prethode izostanku jajnih stanica i prestanku menstruacije, prema WHO.
G. Thomas Ruiz, ginekolog koji nije bio uključen u studiju, objasnio je:
Žena u dobi od 48 do 51 godine obično je u perimenopauzalnom stanju, što znači da možda neće dobiti menstruaciju svaki mjesec. Nemaju nužno dosljednu kvalitetu od jajeta do jajeta. Od mjeseca do mjeseca, proizvodnja estrogena iz njihovih jajnika vrlo je varijabilna. Tijekom mjeseca niske proizvodnje estrogena, mogu početi imati suhoću vagine, vazomotorne simptome— kao što su valovi vrućine.
Menopauza donosi promjene na koži i kosi – liječnici otkrivaju pravila njege koja će pomoći
Kako je socioekonomski status povezan s HT-om
Uzročne veze treba tumačiti s oprezom. Nalazi bi se također mogli protumačiti kao povlašteni položaj u pogledu različitih zdravstvenih aspekata kod pojedinaca s visokim SES-om, tako da ova populacija možda neće imati koristi od korištenja HT-a, primijetio je Liu.
Kako menopauza utječe na zdravlje kostiju
Unutar šest mjeseci nakon što jajnici ne proizvode estrogen, žena počinje gubiti kalcij iz kostiju brže nego što se on apsorbira. To u konačnici dovodi do osteopenije i osteoporoze, upozorava G. Thomas Ruiz.
Hormonska terapija nakon menopauze naziva se hormonska nadomjesna terapija, za koju je Ruiz upozorio da bi trebala biti popraćena testiranjem lipida za srčane probleme, koji su vjerojatniji, i mamografijom za povećani rizik od raka dojke. Također su indicirane niže doze hormona.
Stručnjaci se slažu da je tjelesna aktivnost manje potencijalno opasan način promicanja zdravlja kostiju, srca i kognitivnog zdravlja od lijekova bilo koje vrste.
O polemici oko HT-a: Vrijeme je važno
Početkom 1990-ih, studija Women’s Health Initiative, o učincima HT-a kod žena u postmenopauzi, snažno je sugerirala da značajno povećava rizik od demencije i moždanog udara, a ne smanjuje kardiovaskularni rizik. Bilo je kontradiktornih istraživanja, kao što je studija o zdravlju medicinskih sestara koja je otkrila da terapija smanjuje rizik od demencije. Dvije nedavne studije pokazale su drugačije.
Međutim, nedavno je ponovna procjena ranijih istraživanja otkrila ključni čimbenik koji odvaja prednosti HT-a od njegovih štetnih učinaka: vrijeme.
Većina sudionica studije Women’s Health Initiative bile su starije od 62 godine, na primjer, do kada više nisu imale estrogenske receptore i već su razvile aterosklerozu.
Podaci iz studije iz 1991. ponovno su analizirani, a konsenzus među stručnjacima slaže se s novom studijom: HT je od pomoći tijekom perimenopauze, a može biti od pomoći i kasnije, ali uz određene rizike.
H. A.