Kako pristup brzom internetu raste, tako raste i rizik od pretilosti, a nova otkrića naglašavaju kako brži internet dodatno pridonosi sjedilačkim navikama i tjelesnoj neaktivnosti, povećavajući BMI i vjerojatnost pretilosti.
U nedavnoj studiji objavljenoj u časopisu Economics & Human Biology, istraživači u Australiji istraživali su utjecaj brzog pristupa internetu na pretilost, usredotočujući se na posredničku ulogu sjedilačkog ponašanja i neaktivnosti.
Pretilost je kritičan javnozdravstveni problem diljem svijeta, sa sve većom prevalencijom u razvijenim zemljama. Na primjer, u Australiji gotovo dvije trećine odraslih ima prekomjernu tjelesnu težinu ili je pretilo. Pretilost je usko povezana s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, moždanog udara i određenih vrsta raka. Iako mnogi čimbenici pridonose pretilosti, uključujući prehranu i genetiku, daljnja istraživanja uloge čimbenika modernog načina života, kao što je korištenje interneta, sve su relevantnija.
Što je bolje za mršavljenje, punomasni ili nemasni grčki jogurt?
Rezultati jasno ukazuju na probleme
Rezultati pokazuju pozitivan odnos između pristupa bržem internetu i pretilosti.
Zanimljivo je da su viši prihodi, zaposlenost i razine obrazovanja povezani s povećanim rizikom od pretilosti, dok dugotrajna bolest ili invaliditet dodatno povećavaju tu vjerojatnost.
Daljnja analiza pokazuje da sjedilačko ponašanje i tjelesna neaktivnost posreduju u odnosu između brzine interneta i pretilosti. Pristup internetu povezan je sa smanjenjem metaboličkog ekvivalenta zadataka (MET) minuta (vrijeme provedeno na aktivnostima koje pospješuju metabolizam) i povećanjem tjelesne neaktivnosti i sjedilačkog ponašanja. Uključivanje MET minuta, neaktivnosti i sjedilačkog ponašanja u model smanjuje veličinu učinka brzine interneta na pretilost, potvrđujući ih kao ključne mehanizme.
Analize podskupina pokazuju da je utjecaj brzine interneta na pretilost značajniji za muškarce nego za žene i izraženiji među mladim odraslim osobama u usporedbi s osobama srednje i starije dobi. Nalazi također otkrivaju da je brzi internet jače povezan s pretilošću nižeg rizika (klasa 1), sa sličnim trendovima uočenim za kategorije prekomjerne i premale težine.
H. A.