Iako poslastice mnogi smatraju “najgorim neprijateljima”, pozornost morate obratiti i na druge namirnice koje konzumirate, a koje se često nalaze na blagdanskom meniju. Primjerice, visok unos rafiniranih ugljikohidrata, poput bijelog šećera i bijelog brašna koji brzo podižu razinu glukoze, dok složeni ugljikohidrati (poput cjelovitih žitarica i povrća bogatog vlaknima) polako otpuštaju energiju, održavajući stabilne razine glukoze i duži osjećaj sitosti
Vrijeme Adventa i blagdana vrijeme je uživanja, bogate trpeze te slasnih slanih i slatkih delicija kojima se posebno veselimo u ovo doba godine. Takvi specijaliteti obično su “teži” te sadrže više zasićenih masnoća, dodanog šećera i soli od hrane i obroka koji se obično nalaze na našem dnevnom meniju.
Izazov je to za svakog od nas, ali posebno za ljude oboljele od šećerne bolesti ili osobe u riziku za razvoj ove bolesti, od koje u Hrvatskoj, prema dostupnim podacima u 2023. godini, boluje 395.058 osoba . Iako postoje brojni uzroci za razvoj šećerne bolesti, ona se najčešće javlja zbog promjena u načinu života i unosa visokokalorične hrane te kao posljedica smanjene tjelesne aktivnosti.
Pametan plan i odabir
Iako blagdani donose vrijeme za radost i opuštanje, važno je držati se nekih osnovnih smjernica. Prva je preporuka da ne preskačete obroke jer redovitost pomaže postizanju stabilne razine glukoze. Pokušajte jesti u određenim vremenskim razmacima. Primjerice, ako je večera poslužena kasnije nego inače, posegnite za malim međuobrokom u uobičajeno vrijeme obroka. Tako ćete smanjiti mogućnost prejedanja kada konačno sjednete za stol.
Obrok je nabolje započeti povrćem, koje bi trebalo zauzimati najveći dio tanjura, a najbolje je da birate ono pripremljeno na pari, bez dodatnih masnoća. Deserti tijekom blagdana su neizostavni dio, ali pokušajte se ograničiti na jednu porciju, bez dodataka kao što su preljevi, šlag ili topljena čokolada. Neizostavan dodatak blagdanskog stola su i suhomesnati proizvodi, a preporuka je da se njihova konzumacija ograniči na 50 grama dnevno. Još jedan važan naputak je da alkohol ne konzumirate na prazan želudac budući da može dovesti do hipoglikemije. Za gašenje žeđi, najbolje osvježenje uvijek je hladna voda. Nakon bogatog blagdanskog stola, vaš najbolji prijatelj svakako je tjelesna aktivnost. Primjerice, šetnja može biti vaš tajni saveznik za stabilan šećer i smanjenje stresa. Pozovite obitelj i prijatelje na zajedničku šetnju nakon obroka – to će biti korisno za sve, a istovremeno ćete uživati u društvu. Osim toga, ne zaboravite na važnost kvalitetnog sna jer njegov nedostatak može otežati kontrolu razine glukoze.
Priprema blagdanskih poslastica kod kuće
Kako blagdanske poslastice učiniti laganijima? Ključ je u zamjeni sastojaka zdravijim alternativama. Kada je riječ o pripremi slastica, bijeli šećer zamijenite niskokaloričnim zaslađivačima, kao što su stevia ili eritritol. Također, tradicionalni recepti obično sadrže velike količine šećera koji uvijek možete smanjiti upola, a okus će ostati isti. Bijelo brašno zamijenite brašnom od cijelog zrna ili bademovim brašnom, koji imaju niži glikemijski indeks. Ako koristite rižu kao prilog, zamijenite bijelu sme- đom, kvinojom ili prosom, koji se sporije razgrađuju. Umjesto korištenja ulja u velikim količinama, polovicu možete zamijeniti alternativom, kao što je nezaslađeni pire od jabuka, koji će kolačima dati sočnost, bez dodatnih kalorija i masti. Ako pak ulje ne možete zamijeniti, birajte maslinovo ulje ili ulje kanole, dok za francusku salatu, umjesto majoneze, odaberite grčki jogurt ili kombinaciju jogurta i majoneze za laganiju, ali jednako kremastu teksturu.
Na kraju, ne zaboravite uživati u blagdanskim delicijama bez osjećaja krivnje.
Diskretan saveznik
Blagdani su vrijeme radosti i opuštanja, a ključ za uživanje u blagdanskim poslasticama je ravnoteža. Uz svjesnost o umjerenom unosu ugljikohidrata i zdravijim izborima, možete uživati bez odricanja. No, u tome vam od velike pomoći može i diskretni saveznik – FreeStyle Libre 2 sustav koji omogućava kontinuirano praćenje razine glukoze putem malog senzora veličine kovanice od 2 eura koji osoba oboljela od šećerne bolesti, postavlja na stražnju stranu nadlaktice. Ovo je jedini senzor na domaćem tržištu koji glukozu mjeri iz minute u minutu, u potpunosti bezbolno.
FreeStyle Libre senzor ima visoku preciznost, a zahvaljujući besplatnoj FreeStyle LibreLink aplikaciji, oboljela osoba może u bilo kojem trenutku, tek pogledom na zaslon mobitela, saznati trenutačne vrijednosti glukoze i trend njezina kretanja. Izrazito važan dio ovog sustava su alarmi koji će oboljele upozoriti ako su njihove vrijednosti glukoze, previsoke ili preniske vrijednosti pa postoji opasnost od hipoglikemije. Izvor: Abbott Laboratories d.o.o.
FreeStyle Libre sustav je poznat i po još jednoj aplikaciji: LibreLinkUp namijenjena je osobama koje skrbe o oboljelima od šećerne bolesti, primjerice roditeljima, učiteljima, djelatnicima u domovima za umirovljenike i sl. Ova će ih aplikacija također alarmom upozoriti na to da su njihovi bližnji u opasnosti od hipoglikemije.
Na kraju, LibreView , Cloud program koriste liječnici jer im omogućuje povezivanje s pacijentima koji koriste FreeStyle Libre sustav te tako u svakom trenutku mogu pregledati podatke i prilagoditi terapiju inzulinom prema dobivenim podacima. Vrijedi spomenuti kako je upravo FreeStyle Libre sustav nagra- đen Prix Galienom, koji se smatra ekvivalentom Nobelove nagrade za inovacije u biofarmaceutskom istraživanju, za najbolju medicinsku tehnologiju u proteklih 50 godina .
Kolač s bademima i borovnicama
Sastojci
- 1 šalica bademovog brašna
- 1/2 šalice integralnoga pšeničnog brašna
- 1 žličica praška za pecivo
- 1/2 žličice cimeta
- prstohvat soli
- 1/4 šalice eritritola
- 2 jaja
- 1/4 šalice grčkog jogurta
- 1/4 šalice bademovog mlijeka
- 1/4 šalice maslinovog ulja
- nekoliko kapi ekstrakta vanilije
- 1/2 šalice smrznutih borovnica
- 2 žlice nasjeckanih badema
Priprema
Zagrijte pećnicu na 175 °C. Namastite kalup za pečenje ili ga obložite papirom za pečenje. U zdjeli pomiješajte bademovo brašno, integralno pšenično braš- no, prašak za pecivo, cimet i sol. U drugoj zdjeli umutite eritritol i jaja dok smjesa ne postane pjenasta. Dodajte grčki jogurt, bademovo mlijeko, ulje i ekstrakt vanilije pa dobro izmiješajte. Postupno dodajte suhe sastojke u mokre sastojke, miješajući dok se sve ne sjedini. Pažljivo umiješajte borovnice. Smjesu prebacite u pripremljeni kalup. Pospite nasjeckanim bademima. Pecite 25 do 30 minuta. Izvadite kolač iz pećnice i ostavite ga da se ohladi prije rezanja.
Savjet plus
Umjesto borovnica, možete koristiti maline ili komadiće jabuke. Po želji, u tijesto dodajte malo naribane korice naranče.
Sadržaj je nastao u suradnji s partnerom Abbott.
Slike su ilustrativne prirode, ne predstavljaju stvarne pacijente, zdravstvene djelatnike niti podatke. Navedene informacije nisu namijenjene korištenju za medicinsku dijagnozu ili liječenje ili kao zamjena za profesionalni medicinski savjet. Obratite se svom liječniku ili kvalificiranom zdravstvenom djelatniku u vezi s vašim stanjem i odgovarajućim medicinskim tretmanom. Individualni simptomi, situacije i okolnosti mogu varirati. Kućište senzora, FreeStyle, Libre i srodne trgovačke marke su zaštićene marke društva Abbott.
©2024 Abbott ADC-103043 v 1.0. Abbott Laboratories d.o.o., Koranska 2, 10 000 Zagreb.