Fit i sretni na putovanju: Bez teretane, bez grižnje savjesti - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Fit i sretni na putovanju: Bez teretane, bez grižnje savjesti

Zdravlje nije sprint nego maraton. Nekoliko dana manje intenzivnog vježbanja i uživanja u hrani neće poništiti sav vaš trud

Putovanja su dragulji, blago koje nas obogaćuje na svakoj razini koja postoji. Nema ljepšeg osjećaja od izlaska iz rutine, otkrivanja novih gradova, upijanja kulture i, naravno, degustiranja lokalnih delicija. Ali, priznajem, svaki put kad krenem na put, javlja se ona mala nervozna misao: “Što će biti s treninzima? Hoću li se vratiti kao kuglica jer sam jela previše?” 

S vremenom sam naučila da putovanja ne moraju značiti gubitak kondicije ili osjećaj težine (i doslovno i figurativno). Dapače, mogu biti savršena prilika da održimo balans između uživanja i zdravog načina života – bez stresa, grižnje savjesti i forsiranja. 

Ozljede na treningu: Kako nastaju, zašto se događaju i kako ih izbjeći

Ako  želite na svom sljedećem putovanju održati tonus mišića, uživati u lokalnim specijalitetima i vratiti se kući bolji nego kad ste krenuli, nastavite čitati. Ovo je za sve nas koji volimo život u pokretu –  u svakom smislu te riječi. 

1. Kondicija na putu: Vrijeme za kreativnost

Priznajem, prije sam bila ona osoba koja panično googla “teretane u blizini” i staze za trčanje čim stignem u novi grad. Mislila sam da bez utega, sprava i girji trening nije trening. No, putovanja su me naučila suprotno: najbolje treninge radila sam na najneobičnijim mjestima – u hotelima, parkovima i na plažama. 

Shutterstock

Ključ je u prilagodbi. Bez obzira na to imate li samo nekoliko kvadrata u hotelskoj sobi ili beskonačne prostore prirode, uvijek možete pronaći način da se krećete i održite formu. 

Trening u sobi: vaš mini fitness studio 

Ne trebate ništa osim vlastitog tijela (i možda malo dobre volje). Primjerice, čučnjevi, sklekovi, iskoraci i plank nisu tu da vas preplave osjećajem krivnje zbog preskakanja teretane, već da vam daju energiju za dan. Čak i 15-20 minuta dnevno dovoljno je da održite tonus mišića i osjećaj snage. 

Sjećam se jednog putovanja u Bavarsku kada sam u sobi odradila kratki kružni trening između razgledavanja dvoraca i degustacije lokalnih štrudli. Osjećala sam se izvrsno, energično i spremno za dupli đir po palačama – kao da sam pronašla ravnotežu između discipline i uživanja. 

Winter Arc: Kako zimsku sezonu pretvoriti u najbolje razdoblje za osobni rast

Šetnja kao zaboravljeni dragulj fitnessa 

Dok hodate kroz uske ulice nekog starog grada, zaista ne mislite na to da “radite kardio”. Ali koraci se broje! I ne samo to – istražujući pješice sagorijevate kalorije, jačate noge i, najvažnije, upijate svaki detalj mjesta koje posjećujete. Šetnja nije samo trening, šetnja je doživljaj. 

Mini oprema za putovanja: kad želite više 

Ako ipak želite nešto intenzivnije, elastične trake ili mini TRX sustav mogu učiniti čuda. Lagani su za nošenje, a s njima možete odraditi ozbiljan trening gdje god bili – čak i na nekom osunčanom parku dok vas prolaznici radoznalo gledaju (been there, done that!). 

Shutterstock

2. Balansiranje užitka i zdravlja za stolom

Jedna od najboljih stvari kod putovanja je hrana. Meni je najljepši način doživjeti mjesto kroz žvakanje lokalnih specijaliteta, ispijanje domaćeg vina. A kako i ne bi bio? Lokalna kuhinja dio je kulture, to je način komuniciranja- jezik koji svi razumijemo. Odbiti probati nešto autohtono gotovo je uvreda domaćinima i to se nikad ne radi (osim u slučaju alergije, ne daj bože). No, postoji način da uživate u svakom zalogaju bez grižnje savjesti i probavnih smetnji. 

Prije svakog obroka: dva pitanja za osvještavanje  

Prvo pitanje – “Jesam li stvaarnoo gladan/na ili jedem samo zato što je hrana predivna?” Često zaboravljamo da nije obvezno pojesti baš sve što je pred nama, osobito ako osjećamo da nam tijelo zapravo ne treba toliko hrane. 

Drugo pitanje – “Mogu li guštati u ovome i s manjom porcijom?” Zamolite za manje porcije ili podijelite obrok s nekim- ovo je uvijek najljepša opcija, ipak ljubav ide kroz želudac. Tako ćete uživati u okusu, a pritom izbjeći onaj teški osjećaj prejedanja. 

Shutterstock

Pravilo jednog luksuza/oblizeka po obroku 

Ako uživate u bogatijem jelu, pokušajte ostatak obroka održati laganim. Na primjer, uz lokalni roštilj naručite salatu ili povrće na pari umjesto prženog priloga. Na taj način ćete uživati u okusima, a da pritom ne pretjerate. 

Začini i probava 

Volim začinjenu hranu, ali znam da može izazvati probleme kad sam daleko od svoje kuhinje. Moj trik? Kefir, jogurt i pijem puno vode. Također, kad naručujem jelo, često naručim salatu kao predjelo zbog vlakana koja će pomoći u probavi teže hrane. 

3. Putna logistika

Putovanja često testiraju našu pripremljenost. Kako spriječiti da glad postane izgovor za brzu hranu i nezdrave zalogaje? Uz malo planiranja, lako. 

Kako jesti sporije i zašto je važno uživati u svakom zalogaju

Kvalitetne grickalice za put 

Nema ništa gore od dugih sati u avionu ili busu dok vas mami snack meni pun čipsa i čokolada. Zato uvijek sa sobom nosim svoje grickalice – orašaste plodove, suho voće, proteinske pločice i svježe voće. Lagani su, hranjivi i drže me sitom do pravog obroka. 

H2O kao najbolji prijatelj, BFF and EVER 

Dehidracija je česta tijekom putovanja, osobito ako često konzumirate kavu ili alkohol. Uvijek nosim bocu vode i podsjećam se da pijem redovito, nekad se to super održi, a nekad nikako. Uzbuđenje i stalni muving često stavi potrebe našeg tijela po strani, dok ne postane neugoda i sila. Zato je dobro nositi bocu vode u ruci, svako malo ćete popiti gutljaj. Ako osjećate glad, prvo popijte čašu vode – često je to dehidracija koja se maskira kao glad. 

Shutterstock

4. Kad život postane sladak, uživajte (ali pametno)  

Autohtone slastice i kolači su nezaobilazan dio svakog putovanja. Tko bi odolio baklavi u Istanbulu, tiramisuu u Rimu, štrudli u Beču ili prefinim proteinskim palačinkama u srcu Beograda? Ali uživanje u slatkom ne mora značiti prejedanje ili osjećaj težine. 

Podijelite jer sreća se realizira samo kad se dijeli 

Ako ste s prijateljem ili partnerom, naručite jednu porciju i podijelite je. Užitak ostaje isti, kalorije se prepolove, a osjećaj krivnje nestaje. Ili, najbolje, svatko si naruči svoju porciju za dobar početak dana ili brunch u pauzi od šetanja i opet dobro, opet se dijeli ljubav, zalogaji i slatki pogledi ispod oka. 

Manje je više 

Jedan trik koji uvijek pali je sporo uživanje u hrani. Svaki zalogaj tretirajte kao malo posebno iskustvo i stanite kad osjetite da ste zadovoljni. Ne morate pojesti cijeli desert da biste uživali, a ponekad se i to mora jer je takav dan i jer baš želite pojesti taj desert do kraja. I to je uredu i normalno, samo budite oprezni da se ne preslika na svaki obrok – to onda više nije užitak nego nešto toksično što vam ne treba u životu. 

Shutterstock

Pratite tijelo, ne tanjur 

Ako osjetite da ste siti, ostavite ostatak. Ponekad zaboravimo da hrana na tanjuru ne mora uvijek završiti u našem želucu – ponekad je bolje ostaviti za kasnije ili jednostavno odustati. Ništa nije izgubljeno i niste ostali bez ičega. Gušt prestaje biti gušt kad ide na silu i na kraju izazove osjećaj nelagode koji oduzima uživanje u narednih nekoliko sati dok se višak ne probavi 

5. Mindset – najvažniji saveznik 

Na kraju, sve se svodi na naš stav. Putovanja nas uče fleksibilnosti – kako se prilagoditi situacijama, kako uživati u trenutku i kako pustiti potrebu za savršenstvom. 

Savršenstvo nije cilj 

Važno je zapamtiti da nekoliko dana manje intenzivnog vježbanja ili bogatijih obroka neće uništiti vaš napredak. Zdravlje je maraton, a ne sprint, a putovanje je samo kratki predah. 

Kako podići 100 kilograma na bench pressu: Za dečke koji žele nešto više od treninga

Budite ponosni na trud 

Svaki mali korak koji napravite – bilo to jutarnja šetnja, nekoliko čučnjeva ili svjestan izbor hrane – vrijedan je. Fokusirajte se na ono što radite, a ne na ono što mislite da biste trebali raditi. 

Za kraj – putovanje kao prilika za rast

Putovanja su više od pukog bijega iz rutine. Ona su poput male škole života – svaki dan donosi novu lekciju, bilo da je to kako se snaći u nepoznatom gradu, kako naručiti kavu na jeziku koji jedva razumijemo ili kako biti fleksibilan kad planovi krenu u krivom smjeru. 

No, ono što je najljepše kod putovanja jest to da nas uče kako pronaći balans – između uživanja i odgovornosti, hedonizma i brige o sebi. I tu dolazimo do ključne poruke: zdravlje nije strogi režim, nego fleksibilan način života koji prilagođavamo situaciji. 

Shutterstock

Kada idemo na putovanje, nije cilj biti savršen. Nitko neće brojati koliko ste čučnjeva napravili u hotelskoj sobi ili jesu li vaše porcije bile potpuno izbalansirane. Ono što ostaje je kako ste se osjećali – jeste li se smijali, istraživali i uživali. 

Sjetite se: svaki put kada se vratite s putovanja, vi ste bogatiji za iskustvo. Ne samo zbog novih okusa koje ste probali, nego i zato što ste naučili kako biti opušteniji i prisutniji u trenutku. I da, možda ste pojeli komad previše torte ili ste preskočili trening, ali što onda? Vaše tijelo će se vratiti u rutinu, a vaša duša, srce i um nose uspomene koje nitko ne može oduzeti. 

Dakle, sljedeći put kad krenete pakirati kofere, spakirajte i taj mindset. Uzmite prostirku za kratke jutarnje treninge, ali ponesite i spremnost na to da život malo pomiješa karte; da ćete umjesto jutarnje yoge ostati ušuškani i sretni u krevetu među bijelim plahtama. Prihvatite ovaj krasni život takvog kakav jest – nesavršen, ukusan, začinjen i, iznad svega, vrijedan uživanja u svakom trenutku. 

Sretan put 😊 

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo