Jajnici stare brže od ostatka tijela, a to ima ozbiljne posljedice na žensko zdravlje - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Jajnici stare brže od ostatka tijela, a to ima ozbiljne posljedice na žensko zdravlje

Shutterstock

Stručnjaci još uvijek nemaju osnovne odgovore zašto ljudski jajnici stare dva puta brže od ostatka tijela. Ili zašto žene uopće prolaze kroz menopauzu (proces koji dijelimo s pet vrsta kitova, ali ne i s drugim sisavcima). Ili zašto se neke žene rađaju s manje jajnih stanica — i gube ih brže — od drugih.

Čudna je, ali malo poznata činjenica da ste se zapravo pojavili na ovoj planeti kao jaje u maternici vaše bake. Da, ženski fetus (vaša mama, u ovom scenariju) razvija jajnike, sa svim nezrelim jajašcima koje će ikada imati, do 20. tjedna trudnoće. Dakle, vaš X kromosom je vjerojatno postojao desetljećima prije nego što ste uopće začeti.

Unatoč činjenici da polovica populacije ima jajnike, ovaj organ je još uvijek mala enigma u znanstvenom i medicinskom svijetu. A to ima opsežne implikacije na žensko zdravlje i dugovječnost.

Razmišljali smo o ženama kao o tijelima za izradu beba, a nismo razmišljali o tome kako jajnici podupiru naše šire zdravlje, izvan sposobnosti da naprave dijete, kaže dr. sc. Daisy Robinton, suosnivačica i izvršna direktorica Oviva Therapeutics, biotehnološke start-up tvrtke usmjerene na poboljšanje funkcije jajnika i produljenje ženskog zdravlja.

Shutterstock

Jajnici stvarno utječu na našu kvalitetu života i našu živost.

Znanstvenici su tek nedavno prepoznali bezbroj načina na koje starenje jajnika, što na kraju dovodi do menopauze, utječe na cijelo tijelo. Dakle, zato pronalaženje odgovora na velika pitanja kao što je zašto jajnici stare brže od bilo kojeg drugog organa u našem tijelu – i razvoj terapije za rješavanje fizičkih i hormonalnih promjena koje su uključene – može biti ključ za pomoć ženama da žive dulje, bolje živote.

Ovariji su arhitekti zdravih ženskih tijela, kaže dr. Jennifer Garrison, docentica na Institutu Buck za istraživanje starenja te suosnivačica i izvršna direktorica ProductiveHealth.org.

Razotkrivanjem misterija starenja jajnika (koje doseže zenit u menopauzi), možemo bolje razumjeti kakvu ulogu naši jajnici igraju u našem ukupnom zdravlju, dobrobiti i životnom vijeku.

Shutterstock

Skriveni ključ zdravlja i dugovječnosti žena

Pri rođenju, ženske bebe imaju oko 1 do 2 milijuna jajnih stanica, a otprilike 1000 nezrelih jajašaca gubi se svaki mjesec nakon prve mjesečnice. U kasnim 30-ima većina žena ima oko 25 000 preostalih jajnih stanica. Kada ukupan broj jajnih stanica dosegne oko 1000, jajnici obično prestaju normalno funkcionirati, signalizirajući približavanje menopauze.

Stručnjaci još uvijek nemaju osnovne odgovore zašto ljudski jajnici stare dva puta brže od ostatka tijela. Ili zašto žene uopće prolaze kroz menopauzu (proces koji dijelimo s pet vrsta kitova, ali ne i s drugim sisavcima). Ili zašto se neke žene rađaju s manje jajnih stanica — i gube ih brže — od drugih.

Shutterstock

Učinak menopauze

Menopauza utječe na zdravlje i dobrobit žene na mikro i makro razini. Žene koje su ušle u menopauzu prije 45. godine izložene su većem riziku od kardiovaskularnih problema i ranije smrti nego žene koje su ušle u menopauzu kasnije, pokazalo je istraživanje. Štoviše, kirurško uklanjanje jajnika prije 50. godine (bez hormonske terapije) može biti “povezano s povećanom smrtnošću”, prema drugoj studiji.

Prosječna očekivana životna dob žena je 80,2 godine što znači da žene provedu oko trećinu svog života u ovoj postmenopauzalnoj fazi. Dakle, dok žene u prosjeku žive dulje od muškaraca, često su lošijeg zdravlja. A stručnjaci na starenje jajnika gledaju kao na veliki čimbenik u nastanku kroničnih stanja, bolova i boli od kojih mnoge žene počinju patiti otprilike u vrijeme kad uđu u menopauzu.

Menopauza donosi promjene na koži i kosi – liječnici otkrivaju pravila njege koja će pomoći

Veliki faktor u ovim zdravstvenim udarcima? Nizak estrogen.

Žensko tijelo ima estrogenske receptore gotovo posvuda pa, kako razine estrogena počinju fluktuirati tijekom perimenopauze, a zatim padaju nakon menopauze, utjecaji mogu biti dalekosežni, objašnjava Garrison.

Shutterstock

Za početak, ploče kolesterola kod žena izgledaju lošije i one imaju tendenciju debljanja, što povećava rizik od razvoja dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti.

Ali smanjenje estrogena također izravno utječe na zdravlje kostiju, kardiovaskularnog sustava i mozga. Ženski san se pogoršava. One doživljavaju moždanu maglu i kognitivni pad.

Teško je ukratko sažeti što sve estrogen čini, ali mislim da je pošteno reći da promiče stvari koje održavaju opće zdravlje, kaže Garrison.

A.H.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo