Bavljenje tjelovježbom koja vam ubrzava otkucaje srca ne samo da može koristiti tijelu, već može i zaštititi vaš mozak
Puno je istraživanja koja se bave Alzheimerom, a iako lijeka još nema, sve je očitije da u prevenciji pomažu prehrana i vježbanje. Redovito sudjelovanje u određenoj vrsti tjelovježbe može pomoći u smanjenju rizika od ovog razornog stanja kasnije u životu. Nova studija povezala je aerobne vježbe sa smanjenom vjerojatnošću razvoja Alzheimerove bolesti.
Alzheimer je progresivno stanje, što znači da se simptomi razvijaju postupno tijekom mnogo godina te s vremenom pogoršavaju. Utječe na više funkcija mozga, uzrokujući gubitak pamćenja, kao i simptome kao što su zbunjenost i problemi s govorom. Iako se ne zna točno što uzrokuje Alzheimerovu bolest, smatra se da je povezana s abnormalnim nakupljanjem proteina (amiloid i tau) u i oko moždanih stanica.
Sada je studija otkrila da ljudi koji se bave aerobnim vježbama imaju manje ovih proteina u mozgu, kao i smanjenu upalu mozga, što znači da su pod manjim rizikom od Alzheimerove bolesti. Objavljena u časopisu Brain Research, otkrića naglašavaju kako tjelesna aktivnost ne samo da štiti zdrave moždane stanice, već i uspostavlja ravnotežu u mozgu koji stari, piše Mirror.
Studija je otkrila da su glodavci koji su završili program strukturiranog aerobnog vježbanja iskusili:
- Značajno smanjenje tau čvorova (oko 63 posto), amiloidnih plakova (oko 76 posto) i nakupljanja željeza (smanjenje za oko 58 posto)
- Poboljšano zdravlje moždanih stanica, uključujući povećani broj zaštitnih oligodendrocita
- Smanjena upala mozga (između 55 posto i 68 posto, ovisno o upalnom biomarkeru koji se razmatra) i stanična smrt
- Poboljšana komunikacija između moždanih stanica, uspostavljanje kritične ravnoteže u funkciji mozga
Ovo istraživanje naglašava potencijal aerobne vježbe da posluži kao kamen temeljac u preventivnim strategijama za Alzheimerovu bolest. Istraživači su zaključili da svakodnevna aerobna vježba može igrati ključnu ulogu u usporavanju ili sprječavanju napredovanja Alzheimerove bolesti, rekao je dr. Augusto Coppi, viši predavač veterinarske anatomije na Sveučilištu u Bristolu i jedan od autora studije.
Što se svrstava u aerobne vježbe?
To je vrsta tjelesne aktivnosti koja koristi velike grupe mišića vašeg tijela, povećava broj otkucaja srca i količinu kisika koju vaše tijelo koristi.
Već je poznato da smanjuje rizik od bolesti srca, dijabetesa, visokog krvnog tlaka i visokog kolesterola. Srećom, nije vam nužno potrebno članstvo u teretani ili skupa oprema da biste isprobali aerobne vježbe.
Prema klinici Cleveland u SAD-u, hodanje ili trčanje primjeri su aerobnih vježbi koje je jednostavno izvoditi tijekom cijele godine. Za početak možete započeti s kraćim udaljenostima, a nakon što postignete razinu kondicije ići na duže.
Klinika također preporučuje sljedeće aerobne vježbe:
- Plivanje
- Biciklizam
- Korištenje kardio opreme (trake za trčanje, sprave za veslanje…).
Što se tiče tjelovježbe, stručnjaci preporučuju da odrasli trebaju težiti:
- aktivnostima jačanja koje rade na svim glavnim mišićnim skupinama (noge, kukovi, leđa, trbuh, prsa, ramena i ruke) najmanje dva dana u tjednu
- najmanje 150 minuta aktivnosti umjerenog intenziteta tjedno ili 75 minuta aktivnosti jakog intenziteta tjedno
- ravnomjerno rasporedite vježbanje na četiri do pet dana u tjednu ili svaki dan
- smanjite vrijeme provedeno u sjedećem ili ležećem položaju i prekinite duga razdoblja nekretanja nekom aktivnošću.
N. M.