Naučite kako spriječiti bolesti mjehura i probleme koji mogu biti vrlo neugodni
Vaš mjehur zadržava urin dok ne pronađete pravo vrijeme i mjesto da ga se riješite. U mjehur iz bubrega, koji filtriraju otpad i štetne kemikalije iz krvi i pretvaraju ih u urin.
Vaš mjehur može držati oko 4 šalice mokraće. Kad je pun, živčani završeci od tamo šalju signale mozgu. Pri pražnjenju, stijenke mokraćnog mjehura se zatežu i otvara se mišić sličan zalisku kako bi tekućina izašla.
Mogu li bubrežni kamenci biti znak raka mokraćnog mjehura ili bolesti bubrega?
Urinarna inkontinencija
Ovo je problem neželjenog mokrenja. Može se dogoditi kada kašljete ili se smijete, ili možete samo osjetiti iznenadnu, snažnu želju za mokrenjem. Neke stvari koje jedete ili pijete mogu ga uzrokovati, kao i zatvor, trudnoća ili porod.
Zdravstveni problem poput infekcije ili povećane prostate također može biti uzrok inkontinencije. Ovisno o tome što je iza toga, moglo bi nestati samo od sebe. Ako se to ne dogodi, vaš bi liječnik mogao predložiti promjene u prehrani, specifične vježbe, lijekove, posebne uređaje ili operaciju.
Preaktivan mokraćni mjehur
Potreba za mokrenjem obično se javlja postupno, kako se mjehur puni. U ovom stanju, mišići mjehura počinju se zatezati prije nego što bi trebali, a to dovodi do iznenadne potrebe za odlaskom na WC. Osjećaj može biti toliko jak da piškite kada ne želite.
Može vas probuditi dva ili više puta tijekom noći ili učiniti da morate ići osam ili više puta dnevno. Vaš liječnik može preporučiti tretmane poput onih koji se koriste za inkontinenciju.
Infekcija mokraćnog sustava (UTI)
Vaš urinarni trakt uključuje mjehur, bubrege, cijevi koje ih povezuju (uretere) i cijev koja vodi mokrenje izvan vašeg tijela (uretra). Bakterije mogu ući kroz uretru i zaraziti mokraćni trakt. Zbog toga vam mjehur može biti upaljen i natečen, a mokrenje može boljeti. Ako nemate nikakvih drugih zdravstvenih problema, antibiotici obično mogu riješiti UTI za nekoliko dana.
Cistitis
Riječ je o upali mjehura ili drugih dijelova urinarnog trakta. Obično je uzrokovana infekcijama mokraćnog sustava, no mogu je uzrokovati i druge bolesti ili određeni lijekovi. Kod žena ga mogu uzrokovati i lokalne kreme, sprejevi ili drugi proizvodi. Antibiotici mogu liječiti cistitis uzrokovan infekcijom.
Rak mjehura
Kada neke stanice u mjehuru rastu bez kontrole stvore tumor. Vaš liječnik može predložiti operaciju kako bi se uklonio što je moguće veći dio raka, nakon čega slijedi kemoterapija ili zračenje kako bi se ubile sve štetne stanice koje bi još mogle biti tamo. Ponekad se izvadi cijeli mjehur kako bi se kasnije spriječio novi rak.
Kako spriječiti bolesti mjehura?
Prvo i osnovno – pijte puno tekućine. To pomaže u čišćenju štetnih stvari poput bakterija i može spriječiti rak mokraćnog mjehura ispiranjem određenih kemikalija. A ako ne pijete dovoljno, u mokraći će biti manje vode, a to može iritirati vaš mjehur.
Ali nisu sve tekućine iste – kofein i alkohol mogu iritirati vaš mjehur. Voda je uvijek najbolja opcija.
Ne zadržavajte mokraću. Kad morate piškiti, nemojte to odgađati. Učinite to čim osjetite želju. Predugo držanje može oslabiti mišiće mjehura. I uzmite si vremena kako biste bili sigurni da ste izbacili sav urin iz mjehura. Veća je vjerojatnost da ćete dobiti infekciju ako ga u potpunosti ne ispraznite.
Vježbe za dno zdjelice mogu ojačati mišiće koji pomažu kontrolirati mjehur. Dno zdjelice ide od genitalnog područja do baze kralježnice i sastoji se od mišića Kako biste ih ojačali, pretvarajte se da se želite prekinuti mlaz mokraće – trebali biste osjetiti povlačenje u genitalnom području i stražnjici kada stegnete. Pokušajte ga zadržati i produžite do 10 sekundi ili napravite 8 do 10 brzih stisaka. S vremenom to može pomoći da ti mišići rade kako bi trebali.
Ovo su savjeti kako da svoj žučni mjehur održite ‘sretnim’
Vjerojatnije je da ćete imati problema s mjehurom ako imate prekomjernu težinu. Previše tjelesne masti može opteretiti dno zdjelice i natjerati vas da piškite kada ne želite. Također, težina može vršiti pritisak na zdjelične živce, zbog čega se osjećate kao da morate otići prije nego što to stvarno činite. Gubitak težine može ublažiti pritisak na oboje.
Još jedna vrlo bitna stva je pravilno brisanje nakon velike nužde. Obavezno se obrišite od naprijed prema natrag kako bakterije ne bi dospjele blizu vaših genitalija. Kad se perete, budite nježni i nemojte koristiti sapune koji mogu oštetiti osjetljivu kožu na tom području i pustiti bakterije unutra. I tuširanje može biti bolje od kupke. Sjedenje u vodi za kupanje može dopustiti bakterijama i drugim iritantima da uđu u vaš mokraćni trakt.
N. M.