Ovaj poremećaj spavanja uglavnom je nasljedan i pretežito se javlja u adolescentskoj dobi
Hodanje u snu tipičan je poremećaj tijekom adolescencije. Između 20 i 30% tinejdžera ima neke epizode, bez razlike među spolovima, dok ovaj problem pogađa tek 2 do 3% odrasle populacije.
U pitanju je djelomično buđenje iz dubokog sna, pri čemu ne dolazi do potpunog razbuđivanja pa stoga niti svjesne kontrole ponašanja.
Stručnjak za spavanje savjetuje kako pobijediti nesanicu u samo 21 dan
Mora se reći, a to općenito vrijedi za sve poremećaje spavanja, da je procjena po svojoj prirodi netočna, jer se događa tijekom spavanja, a ako nema svjedoka, osoba u većini slučajeva ne zna da je pogođena, objašnjava Luigi De Gennaro, redoviti profesor psihobiologije, fiziološke psihologije i poremećaja spavanja na Sveučilištu La Sapienza u Rimu za OK Salute.
Mjesečare je opasno buditi?
Pojašnjava nadalje kako kolektivna mašta upućuje na pogrešnu sliku mjesečara: on ne hoda s podignutim rukama, već napreduje otvorenih očiju, čak i ako vizualna informacija nije svjesno obrađena.
Istina je da ga se ne smije probuditi, ali ne zbog njegove sigurnosti, nego zbog naše jer naglo buđenje povećava vjerojatnost agresivne krize protiv onoga tko ga je probudio, ističe prof. Gennaro.
Vješto izbjegavaju prepreke
Ideja da mjesečar može hodati po krovovima ili izbjegavati prepreke potpuno je lažna, naprotiv. Sasvim je uobičajeno da se mjesečari ozlijede, čak i ako ostanu neosjetljivi na bol.
Epizode mogu trajati nekoliko minuta ili više od jednog sata, a u većini slučajeva osobe jednostavno ustanu iz kreveta, naprave nekoliko koraka i zatim ponovno zaspu, bez zadržavanja ikakvog sjećanja, kaže Gennaro.
Međutim, dodjae, ponekad mjesečar može pokrenuti vrlo složena ponašanja, čak do vožnje automobila. Slučaj koji je ušao u povijest je onaj mladog Kanađanina Kennetha Parksa. Jednu noć je izašao iz kuće, vozio auto dvadesetak kilometara i potom ubio punicu i teško ranio svekra. Kad se vratio a auto, probudio se ne sjećajući se ničega. Na suđenju je oslobođen jer je proglašen nesposobnim za razumijevanje i voljno ponašanje jer je bio mjesečar.
Koji su uzroci?
Parasomnije općenito imaju snažnu genetsku osnovu i mjesečarenje nije iznimka: ako je roditelj mjesečar, rizik da će imati dijete s istim problem vrlo je visok. Međutim, još uvijek ne znamo točan mehanizam koji uzrokuje poremećaje spavanja.
Prof. Gennaro navodi kako postoje neki događaji koji mogu predstavljati okidače: alkohol, febrilna stanja, stres, prethodna deprivacija sna…
Postoje i neki lijekovi
Postoji farmakološki tretman, ali se koristi samo u vrlo rijetkim slučajevima. To su hipnotičke tablete za spavanje, ali se nikada ne smiju uzimati dulje od mjesec dana. Zapravo, oni imaju tendenciju potiskivanja dubokog sna, faze u kojoj se poremećaj obično manifestira, kaže Gennaro.
Savjetuje kako je važno je održavati odgovarajuću higijenu spavanja, uvijek ići na spavanje u isto vrijeme i izbjegavati korištenje elektroničkih uređaja dva sata prije spavanja.
N. M.