Gestacijski dijabetes – poznat i kao šećerna bolest u trudnoći – oblik je dijabetesa koji se razvija tijekom trudnoće. Prema podacima iz 2021. godine, zahvaća oko 17 % svih trudnoća u svijetu.
Rizik od razvoja gestacijskog dijabetesa povećan je kod žena starijih od 45 godina, s prekomjernom tjelesnom težinom ili pretilošću, s policističnim jajnicima (PCOS), obiteljskom poviješću dijabetesa te onih koje su već imale gestacijski dijabetes u prethodnim trudnoćama.
Ova vrsta dijabetesa može povećati zdravstvene rizike za trudnicu, uključujući srčane bolesti, postporođajnu depresiju i razvoj dijabetesa tipa 2. No, novi dokazi ukazuju i na moguće dugoročne posljedice za dijete.

Povećan rizik od neurorazvojnih poremećaja kod djece
Meta-analiza objavljena u prestižnom časopisu The Lancet Diabetes & Endocrinology pokazuje povezanost između gestacijskog dijabetesa i povećanog rizika od neurorazvojnih poremećaja kod djece.
Prema rezultatima istraživanja, djeca majki koje su imale gestacijski dijabetes imaju 28 % veće izglede za razvoj bilo kakvog neurorazvojnog poremećaja.
Rizici po pojedinim poremećajima su sljedeći:
- 16 % veći rizik za poremećaje učenja
- 17 % veći rizik za motoričke poremećaje
- 20 % veći rizik za poremećaje komunikacije
- 25 % veći rizik za autizam
- 27 % veći rizik za specifične razvojne poremećaje
- 30 % veći rizik za ADHD
- 32 % veći rizik za intelektualne teškoće
Istraživači su također otkrili da su djeca žena s dijabetesom prije trudnoće (tzv. pregestacijski dijabetes) imala čak 39 % veće izglede za razvoj neurorazvojnih poteškoća u usporedbi s djecom čije su majke razvile dijabetes tek u trudnoći.

Utječe li visoka razina šećera u krvi majke na razvoj mozga djeteta?
Ova velika analiza sugerira da bi povišena razina glukoze u krvi majke mogla imati izravan utjecaj na razvoj fetalnog mozga – možda čak djelovati kao teratogen, odnosno tvar koja može uzrokovati malformacije i razvojne poremećaje kod ploda, komentirao je dr. Jonathan Faro, specijalist za fetalnu i majčinsku medicinu.
Ipak, dr. Faro upozorava da je riječ o meta-analizi, koja ne dokazuje uzročno-posljedičnu vezu, već ukazuje na statističku povezanost.
Stručnjaci pozivaju na daljnja istraživanja

Dr. Megan Oakes, specijalistica za trudnoće visokog rizika, naglašava važnost daljnjih istraživanja:
Sve više dokaza pokazuje kako dijabetes u trudnoći – bilo da je prisutan i prije začeća ili se razvije tijekom trudnoće – može dugoročno utjecati na zdravlje djeteta, uključujući metaboličke i kardiovaskularne rizike. Sad vidimo da postoji i mogući utjecaj na neurološki razvoj.
Dodaje kako bi bolje razumijevanje ovih rizika moglo pomoći liječnicima da pruže kvalitetnije i personalizirane savjete trudnicama te potencijalno smanje rizik za dijete.
Samo jedna trudnoća može dodati mjesece vašoj biološkoj dobi
Što mogu učiniti buduće majke?
Za žene koje već imaju dijabetes, preporučuje se savjetovanje s liječnikom specijalistom za trudnoće visokog rizika prije začeća, kako bi se zdravlje optimalno pripremilo za trudnoću. Pravilno vođenje razine šećera u krvi može smanjiti rizik od komplikacija – kako za majku, tako i za dijete.
A. H.