Zašto biste nakon večere trebali obući tenisice umjesto da se zavalite na kauč? Mnogo je razloga, a ovo su najvažniji.
Večera je često trenutak kada napokon možemo usporiti nakon napornog dana. No, ono što radimo nakon večere može imati veliki utjecaj na naše zdravlje. Umjesto da odmah posegnete za daljinskim upravljačem i zavalite se u kauč, razmislite o kratkoj šetnji. Donosimo vam sedam razloga zbog kojih će večernja šetnja postati vaša omiljena navika — za bolje zdravlje, ljepšu liniju i sretniji um.

Pomaže probavi
Večera je često najteži obrok za probaviti, upravo zato što ju obično prati gotovo potpuni izostanak kretanja, a opušteni položaj na kauču dok gledamo TV dodatno otežava prolazak hrane kroz probavni sustav. Šetnja umjerenim tempom oblik je kardiovaskularne tjelovježbe niskog intenziteta koja potiče cirkulaciju krvi i olakšava prolazak hrane kroz probavni trakt, čime sprječava moguće probleme s probavom.

Pomaže u sagorijevanju kalorija
Dobro znamo da bi večera trebala biti lagana, no to često nije moguće zbog ubrzanog tempa posla koji nas tjera na brze, nedovoljno hranjive i nezadovoljavajuće ručkove. Zato večera često postane najvažniji obrok dana, ili barem onaj u kojem najviše uživamo. No, s time dolazi i problem kalorija te strah od debljanja. Večernja šetnja može pomoći u sagorijevanju kalorija i uklanjanju masnoća. Iako nije riječ o intenzivnoj aktivnosti, šetnja održava metabolizam aktivnim, što pozitivno utječe na tjelesnu formu.
Smanjuje stres
Šetnja nakon večere blagotvorna je ne samo za tijelo, već i za um. Nakon stresnog radnog dana pruža vam priliku da se opustite, ponovno povežete sa sobom i okolinom te pronađete unutarnji mir. Osim toga, fizička aktivnost potiče mozak na proizvodnju endorfina, što poboljšava raspoloženje.

Jača partnerske odnose
Šetnja nakon večere izvrsna je prilika za malo vremena sa samim sobom, ali može biti i vrlo korisna ako je provedete u društvu. Može biti idealna prilika za smiren razgovor s partnerom, razmjenu misli i jačanje međusobne povezanosti.
Poboljšava kvalitetu sna
Ne može se dovoljno naglasiti koliko je važan kvalitetan noćni san za tjelesno i mentalno zdravlje. Nedostatak sna ili loš san ne utječu samo na razinu energije tijekom dana, već, prema stručnjacima, mogu dovesti i do loših prehrambenih i životnih navika te povećanja stresa. Dugoročno, povezani su s ozbiljnim zdravstvenim problemima poput srčanih bolesti, visokog krvnog tlaka, depresije i dijabetesa. Šetnja nakon večere pomaže u regulaciji cirkadijalnog ritma i priprema tijelo za dubok, miran i neprekidan san.

Koristi zdravlju srca
Redovita tjelesna aktivnost jedna je od najvažnijih navika za zdravlje srca i krvožilnog sustava. Šetnja, iako lagana, predstavlja vrlo korisnu kardiovaskularnu vježbu. Večernja šetnja potiče cirkulaciju krvi, smanjuje krvni tlak i smanjuje rizik od srčanih bolesti.
Šparoge pomažu u borbi protiv raka i visokog krvnog tlaka, a usporavaju i proces starenja
Regulira razinu glukoze u krvi
Ako ste zabrinuti zbog razine šećera u krvi, večernja šetnja može biti odlična strategija. Pomaže u stabilizaciji razine glukoze i poboljšava osjetljivost na inzulin, hormon koji snižava šećer u krvi. Ova praksa posebno se preporučuje osobama koje pate od dijabetesa ili predijabetesa.
A. H.