Razumijevanje uzroka, simptoma i načina prevencije mastitisa može pomoći ženama da lakše prebrode ovaj težak, ali izlječiv problem.
Mastitis je bolna infekcija dojke koja pogađa do 30% žena koje doje. Infekcija može uzrokovati bol, oticanje i ponekad groznicu, što dojenje čini izazovnim iskustvom. Mastitis se može javiti i kod žena koje ne doje.
Mastitis se može pojaviti ako se mlijeko ne isprazni pravilno iz dojke tijekom dojenja. Neki čimbenici koji mogu dovesti do nepravilnog pražnjenja mlijeka su:
- preskakanje podoja
- loš hvat djeteta
- grudnjaci koji su preuski ili stežu
Kada se mlijeko nakuplja u dojci, mliječni kanali (tankovodne cijevi koje prenose mlijeko iz dojke do bradavica) mogu se začepiti, stvarajući idealno okruženje za rast bakterija i razvoj infekcije. Bakterijske infekcije koje nastanu u tim uvjetima mogu izazvati upalu tkiva dojke. Ovo se zove laktacijski mastitis.

Laktacijski mastitis je najčešći oblik mastitisa. No rjeđi oblici mastitisa mogu se javiti i kod žena koje ne doje. Periduktalni mastitis je benigno stanje koje uzrokuje upalu tkiva dojke oko mliječnih kanala iza bradavice. Uzrok periduktalnog mastitisa nije poznat.
Simptomi mastitisa
Simptomi mastitisa, kako navodi Harvbard Health, mogu se pojaviti vrlo iznenada. Laktacijski mastitis najčešće se javlja tijekom prva tri tjedna nakon poroda.
Simptomi se mogu pojaviti na jednoj dojci ili obje i mogu uključivati:
- bol u dojci
- oticanje dojke
- dojka koja je topla ili vruća na dodir
- crvenilo kože dojke
- tvrd, bolan čvor u dojci
- simptomi slični gripi kao što su groznica, zimica, bolovi u tijelu i umor
- žućkasti iscjedak iz bradavice
- promjene na koži poput ružičastih ili crvenih područja na dojci, koja mogu izgledati trokutasto ili u obliku klinastog segmenta

Kućni lijekovi za ublažavanje simptoma
Nekoliko kućnih mjera može pomoći u ublažavanju simptoma laktacijskog mastitisa.
Jedna od najvažnijih stvari koju možete učiniti jest često i potpuno pražnjenje zahvaćene dojke ili dojki. Ako to ne učinite, mlijeko će se i dalje nakupljati i infekcija se može pogoršati. Kako biste lakše ispraznili dojku, pokušajte dojiti češće. Počnite s bolnom dojkom. Kako biste olakšali bol i potaknuli protok mlijeka, možete primijeniti toplinu, primjerice topli oblog ili topli tuš prije dojenja.
Također možete pokušati lagano masirati bolno područje prema bradavici tijekom dojenja ili izdajanja kako biste ublažili simptome. Nakon dojenja možete izdojiti ostatak mlijeka ručno ili pomoću izdajalice. Korištenje hladnog obloga nakon dojenja može pomoći u smanjenju boli i oticanja.
Imajte na umu da su odmor, unos tekućine i pravilna prehrana ključni za oporavak. Prije uzimanja nesteroidnih protuupalnih lijekova poput ibuprofena, posavjetujte se s liječnikom.
Nošenje potpornog, ali ne stežućeg grudnjaka također je važno za udobnost i zacjeljivanje.

Medicinski tretmani za mastitis
Tijekom prvih 12 do 24 sata, konzervativna njega poput odmora, topline, hlađenja i nastavka dojenja može značajno pomoći u ublažavanju simptoma laktacijskog mastitisa. Ako se simptomi ne poboljšaju unutar 24 sata, kontaktirajte svog liječnika, koji vam može propisati antibiotike.
Liječnik vam može pomoći i u upravljanju boli. To je važno jer bol može ometati protok mlijeka. Ibuprofen se često preferira u odnosu na paracetamol jer smanjuje i bol i upalu. Do 1600 miligrama ibuprofena dnevno smatra se sigurnim tijekom dojenja, ali se svakako posavjetujte s liječnikom o vašoj situaciji.
Većina žena s laktacijskim mastitisom se oporavi uz odgovarajuće liječenje. Do trećine žena može ponovno doživjeti epizodu mastitisa.
Periduktalni mastitis se obično liječi antibioticima.

Zamrzavanje jajnih stanica – sve što morate znati o ovom rješenju za kasno majčinstvo
Prevencija mastitisa: Savjeti za dojilje
Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći da spriječite mastitis tijekom dojenja:
- Dojite bebu na zahtjev kako biste izbjegli preduge razmake između podoja. To osigurava da se proizvodnja mlijeka uskladi s potrebama vaše bebe i pomaže spriječiti nakupljanje mlijeka u dojci.
- Izbjegavajte nepotrebno izdajanje jer to može dovesti do prekomjerne proizvodnje mlijeka.
- Pobrinite se da je vaša beba pravilno postavljena i da ima dobar hvat kako bi učinkovito sisala. Savjetnica za dojenje može vam pružiti pomoć i podršku. Također se možete obratiti svom liječniku za dodatne resurse.
- Isprobajte različite položaje za dojenje kako biste pronašli onaj koji vam najviše odgovara.