Prestao pušiti nakon pola stoljeća: 'Pobijedio sam ovisnost i preporodio se' - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

77-godišnji Hrvoje

Prestao pušiti nakon pola stoljeća: ‘Pobijedio sam ovisnost i preporodio se’

Shutterstock

Duhanski dim sadrži više od 2000 kancerogenih tvari. Većina pušača je puno puta pokušala prestati s pušenjem, ali to nije lako. No, ima rješenja, a dokaz su polaznici programa Biram bez dima.

Svatko tko je bio pušač ili još uvijek “uživa” u dimu cigarete, dobro zna koliko je teško prestati s tom navikom. Hrvatska se nalazi među zemljama s najvećim brojem pušača, s njih čak 34 posto. Iako su pušači svjesni štetnosti svoje navike, većina ih puno puta pokušava prestati u tijeku svog pušačkog staža, no to nije lako.

Kako bi motivirala pušače na prestanak pušenja cigareta, ali ih i informirala o tome kako postoje alternativni proizvodi za koje postoje znanstveni dokazi da su, barem što se tiče usporedbe s cigaretama, manje štetni, udruga CROHM prošle je godine pokrenula inicijativu “Biram bez dima”. Njihov je program dosad obuhvatio dvije skupine polaznika, koji su htjeli prestati pušiti a sami nikako nisu uspjevali, i pokazao ohrabrujuće rezultate – u prvoj skupini od deset polaznika, njih je pet u potpunosti ostavilo cigarete, dok je u drugoj skupini šest od devet polaznika cigarete zamijenilo manje štetnim e-cigaretama. Program, koji provodi Udruga CROHM, svojim polaznicima nudi kvalitetnu edukaciju o bezdimnim proizvodima te kontinuiranu komunikaciju i podršku tijekom procesa prestanka pušenja. 

Shutterstock

– Naš program je amaterska intervencija koja pokazuje da, ako se pušačima ponudi alternativa i ako ih se educira o štetnosti proizvoda koje koriste, možemo potaknuti promjenu izbora. Veseli me da polaznici koji su uspjeli zamijeniti cigarete bezdimnim proizvodima iz prve ruke svjedoče svima oko sebe o najrazličitijim prednostima njihovog novog izbora u odnosu na cigarete – kaže Filip Tokić, predsjednik udruge CROHM, koji iz vlastitog iskustva bivšeg pušača tvrdi kako je moguće prekinuti ovu nezdravu naviku.

Ako je zaboravim, po e-cigaretu se ne vraćam!”

Da se može prestati s lošom navikom uz pomoć alternativnog proizvoda, dokaz je 77-godišnji Hrvoje Rakuljić, koji je prvu cigaretu zapalio s 13 godina. Nakon gotovo 50 godina pušačkog staža, odlučio je prijeći na bezdimnu alternativu – e-cigaretu.

Ustupljena fotografija

Svjestan štetnosti pušenja, Hrvoje je nekoliko puta pokušavao ostaviti cigarete, a kako kaže, najdulje je izdržao godinu dana. Jutarnje iskašljavanje, otežano disanje i manjak kondicije, Hrvoja su potaknuli da potraži alternativu. 

– Znao sam da je problem u dimu, da se u njemu nalazi sve ono što je štetno. Kada sam doznao kako funkcionira električna cigareta, odlučio sam pokušati prestati sa svojom lošom navikom. Žena mi je e-cigaretu kupila za Božić 2011., a ja od tada više nisam zapalio cigaretu – prisjeća se Hrvoje i dodaje kako su za uspjeh ključni odluka i ustrajnost.

Već nakon mjesec i pol, sve zdravstvene tegobe su se povukle. Hrvoje se počeo osjećati fizički bolje, a jutarnje iskašljavanje, kao i zamor te otežano disanje, potpuno su nestali. 

– Ako i izađem iz kuće i zaboravim e-cigaretu, više se ne vraćam po nju. Dok sam bio pušač i ovisnik o duhanu, odmah bih odjurio na kiosk kupiti novu kutiju cigareta ili se vratio doma. Više nisam ovisan – zaključuje 77-godišnji Hrvoje.

Ni skeptici je ne mogu pokolebati

Jedna od polaznica programa “Biram bez dima” bila je 31-godišnja Melanie Hodak, koja iza sebe ima dugačak 18-godišnji pušački staž. Melanie je prvu cigaretu zapalila u 6. razredu osnovne škole, a u odrasloj dobi pušila je i do dvije kutije cigareta dnevno. Iako je pokušavala prestati s pušenjem nekoliko puta, bilo je neuspješno. Tek kada se priključila programu “Biram bez dima”, dobila je potrebnu podršku, ali i informacije o pravilnom korištenju alternativnih nikotinskih proizvoda, što joj je, kako sama priznaje, bilo od velike pomoći. 

Ustupljena fotografija

– Kada sam došla do dvije kutije dnevno, počela sam se gaditi sama sebi. Imam kćer s višestrukim poteškoćama u razvoju, koja je osjetljiva na mirise, i počela sam primjećivati da joj smeta miris cigareta – prisjeća se Melanie Hodak svoje odluke o promjeni.

Dodatna motivacija bilo joj je i vlastito zdravlje jer je u obitelji imala slučajeve kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB-a) pa čak i karcinoma pluća. 

– Odlučila sam prijeći na jednokratne e-cigarete s voćnim okusima. Brzo sam se navikla, a već nakon tjedan dana nisam mogla ni zamisliti da zapalim običnu cigaretu. Na e-cigaretama sam od 13. travnja prošle godine i osjećam se odlično. Imam više energije, prestalo je jutarnje iskašljavanje, uvela sam i redovitu tjelesnu aktivnost. Čak sam i kod kuće produktivnija. Prije bih svako malo radila pauzu za cigaretu, a sada to više ne moram. Uvijek mogu povući dim tih voćnih okusa – kaže Melanie.

Međutim, na svome putu do prestanka pušenja, nailazila je na brojne skeptične komentare – “Bolje ti je da pušiš obične cigarete”, “Ovo je gore od cigareta” – koji je nisu obeshrabrili. Melanie kaže kako su joj pomogle edukacijske radionice na kojima su se svi polaznici upoznali s proizvodima bez dima te prošli rezultate najnovijih znanstvenih istraživanja. 

– Moj odgovor svim skepticima je da u duhanskom dimu ima više od 2000 kancerogenih spojeva, dok je sastav e-cigarete 4 ili 5 spojeva koje svatko može kupiti u ljekarni – izjavila je Melanie.

U ovih godinu dana Melanie je pokušala zapaliti običnu cigaretu i kaže kako joj je to bilo grozno iskustvo te da joj više ne pada napamet vratiti se staroj navici. Trenutno više ne osjeća potrebu za nikotinom, a i želja za e-cigaretom sve je manja – dovoljne su joj samo tri do četiri mjesečno. 

Hrvoje Rakuljić i Melanie Hodak nisu jedini koji imaju pozitivna iskustva s alternativnim bezdimnim proizvodima. Zemlje poput Švedske potiču pušače na prelazak s cigareta na bezdimne proizvode. Kombinacijom tog pristupa i drugih intervencija Švedska je postala prva europska zemlja “bez cigaretnog dima”, s manje od pet posto aktivnih pušača. 

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo