Nasljeđuje li se ćelavost od majke? Evo što kaže znanost - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Nasljeđuje li se ćelavost od majke? Evo što kaže znanost

Genetika ćelavosti je složena i uključuje više gena, koji se prenose i s majke i s oca, a mogu utjecati i faktori okoliša

Gubitak kose jedan je od najčešćih estetskih problema kod muškaraca. Često se čuje tvrdnja: „Ako je vaš djed s majčine strane bio ćelav, i vi ćete biti.“ Ali koliko istine ima u ovoj izjavi? Prenosi li majka doista gen ćelavosti?

Najčešći oblik gubitka kose je androgenetska alopecija, koja pogađa milijune muškaraca i žena diljem svijeta. Sam pojam sugerira dva uključena faktora:

  • androgeni hormoni (kao što je testosteron),
  • genetska predispozicija

Top 10 namirnica koje će vam osigurati pravo bogatstvo kalcija

Godinama se vjerovalo da se ćelavost nasljeđuje isključivo od majke. To je zato što se jedan od najproučavanijih gena povezanih s ćelavošću nalazi na X kromosomu. Gen AR, smješten na X kromosomu, odgovoran je za proizvodnju androgenog receptora, koji je “ulaz” za androgene hormone u stanice. Neke varijante ovog gena povezane su s povećanim rizikom od prerane ćelavosti kod muškaraca.

Studija objavljena u časopisu Nature Genetics 2005. godine potvrdila je ovu povezanost: ljudi s određenim varijantama gena AR imaju veću vjerojatnost da će početi gubiti kosu u mladoj dobi, prenosi portal OK Salute.

U godinama koje su uslijedile, istraživanja su napredovala, pokazujući da ćelavost nije povezana samo s X kromosomom. Druge studije su identificirale više od 250 regija DNK (genetskih lokusa) uključenih u predispoziciju za gubitak kose, raspoređenih na drugim kromosomima naslijeđenim od oba roditelja.

Shutterstock

Na primjer, istraživanje objavljeno u PLoS Genetics 2017. godine istaknulo je da je ćelavost poligensko stanje, što znači da je određena kombinacijom mnogih gena. To znači da i otac doprinosi genetskom prijenosu rizika od ćelavosti.

Osim toga, u igru ​​ulaze i čimbenici okoliša poput načina života, stresa, prehrane i pušenja, koji mogu ubrzati ili usporiti proces gubitka kose.

Primijetite li abnormalan ili progresivan gubitak kose, važno je da se ne oslanjate na “uradi sam” lijekove, već da se obratite dermatologu ili trihologu. Danas postoji nekoliko rješenja za usporavanje ili borbu protiv ćelavosti, od farmakoloških tretmana do regenerativne medicine i transplantacija.

N. M.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo