Mehaničku trombektomiju u početku će provoditi iskusni neuroradiolozi KBC-a Zagreb, koji već godinama pružaju 24-satnu skrb u okviru Specijaliziranog centra za moždani udar. Paralelno će se provoditi edukacija tima iz KB Dubrava, s ciljem da se nakon dvije godine edukacije osposobe samostalno izvoditi ovaj postupak.
KBC Zagreb i KB Dubrava potpisali su u četvrtak sporazum o suradnji kojim se pokreće zajednički program mehaničke trombektomije, visokosofisticirane metode liječenja akutnog ishemijskog moždanog udara. Riječ je o vađenju ugruška izravno iz krvne žile, čime se znatno povećavaju izgledi za preživljenje i funkcionalni oporavak, a nova suradnja omogućit će veću dostupnost tog zahvata pacijentima i skraćivanje vremena do intervencije.
Iskusni tim
Svečanost potpisivanja održana je u prostorima KB Dubrava, uz prisutnost ravnatelja bolnica i stručnjaka uključenih u projekt.
Mehaničku trombektomiju u početku će provoditi iskusni neuroradiolozi KBC-a Zagreb, koji već godinama pružaju 24-satnu skrb u okviru Specijaliziranog centra za moždani udar. Paralelno će se provoditi edukacija tima iz KB Dubrava, s ciljem da se nakon dvije godine edukacije osposobe samostalno izvoditi ovaj postupak.
Suradnja između KBC-a Zagreb i KB Dubrava ocijenjena je kao značajan korak u decentralizaciji složene hitne medicinske skrbi. Pokretanjem programa mehaničke trombektomije u još jednoj zagrebačkoj bolnici omogućit će se brža i učinkovitija intervencija, a istodobno će se smanjiti opterećenje na kapacitete KBC-a Zagreb.
U liječenju ključno je vrijeme
Moždani udar i dalje je među vodećim uzrocima smrtnosti i invaliditeta u Hrvatskoj, a pogađa i mlađe osobe – gotovo polovica slučajeva javlja se u radno aktivnoj populaciji. U liječenju je ključno vrijeme. Svaka minuta bez protoka krvi u mozgu znači veću štetu za moždano tkivo. Upravo zato trombektomija, kada se provede u tzv. „zlatnom satu“, značajno povećava šanse za potpuni oporavak.

Radiolog iz KBC-a Zagreb Marko Radoš pojasnio je da su KBC Zagreb i KB Dubrava udaljeni samo tri kilometra, ali transport pacijenata ponekad traje i nekoliko sati. – Sada, kada će se zahvati moći raditi u KB Dubrava, skraćujemo vrijeme liječenja, što je ključno za ishod – istaknuo je. Prema njegovim riječima, KBC Zagreb ima dugogodišnje iskustvo s ovom metodom, a prethodnih godina educirali su timove u Splitu, Osijeku i Rijeci.
Ravnatelj KB Dubrava Ivica Lukšić izrazio je zadovoljstvo zbog početka suradnje: „Ovo je veliko postignuće za našu bolnicu, ali i za pacijente iz šire regije. Riječ je o prijenosu znanja i stvaranju novog tima koji će samostalno moći pružati ovu vrstu skrbi.“
Naime, KB Dubrava zbrinjava pacijente iz istočnih dijelova Zagreba, ali i iz Siska, Popovače, Bjelovara i Koprivnice. Godišnje se iz Dubrave u KBC Zagreb premješta 30 do 40 pacijenata s akutnim moždanim udarom koji su kandidati za trombektomiju. Zahvaljujući novoj organizaciji, ti će se pacijenti odsad moći liječiti odmah, bez gubitka dragocjenog vremena na transport.
Ravnatelj KBC-a Zagreb Fran Borovečki, naglasio je kako je cilj omogućiti jednaku kvalitetu liječenja svim pacijentima, neovisno o njihovoj lokaciji.
Uvođenjem mehaničke trombektomije u KB Dubrava, Zagreb dobiva još jednu ustanovu sposobnu za provedbu najzahtjevnijih hitnih neuroloških intervencija, čime se podiže razina zdravstvene sigurnosti svih građana. ( Hina )