Svi smo to doživjeli: Zašto vam titra oko i kada je stvarno vrijeme za paniku? - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Svi smo to doživjeli: Zašto vam titra oko i kada je stvarno vrijeme za paniku?

Glavni krivci za pojavu miokimije najčešće se kriju u modernom, ubrzanom načinu života. Visoka razina stresa i kronični umor smatraju se okidačima broj jedan Foto: Shutterstock

Gotovo da ne postoji osoba koja barem jednom u životu nije osjetila ono neugodno, nekontrolirano trzanje očnog kapka. Iako je u velikoj većini slučajeva riječ o bezopasnoj i prolaznoj pojavi poznatoj kao miokimija, ona može biti iznimno iritantna i ponekad je znak da nam tijelo šalje važnu poruku.

Osjećaj je svima poznat – sjedite, radite ili se opuštate, i odjednom, bez ikakve najave, mišić vašeg očnog kapka započne vlastiti, nekontrolirani ples. Ti sitni, brzi trzaji, medicinski poznati kao miokimija, predstavljaju nevoljne kontrakcije mišića orbicularis oculi koji okružuje oko. Iako mogu trajati nekoliko sekundi, minuta, a ponekad se s prekidima ponavljati i danima, dobra je vijest da su gotovo uvijek benigni. Ova pojava ne bira dob ni spol, a njezina učestalost često je povezana s našim životnim stilom. Umjesto da vas odmah uhvati panika, shvatite to kao signal koji vam tijelo šalje, svojevrsni podsjetnik da je možda vrijeme da usporite i obratite pozornost na svoje navike. U rijetkim situacijama, kada trzanje postane kronično i uporno, može ukazivati na potrebu za liječničkim savjetom, no za većinu nas, to je tek prolazna smetnja.

Kronični umor

Glavni krivci za pojavu miokimije najčešće se kriju u modernom, ubrzanom načinu života. Visoka razina stresa i kronični umor smatraju se okidačima broj jedan. Kada je naš živčani sustav preopterećen zbog nedostatka sna ili stalne napetosti, on može slati nasumične impulse mišićima, uključujući i one osjetljive oko očiju. Uz to, pretjerana konzumacija stimulansa poput kofeina i alkohola dodatno doprinosi ovom problemu. Vaša jutarnja kava, energetsko piće koje pijete kako biste izdržali naporan dan ili čaša vina za opuštanje navečer mogu direktno utjecati na živčani sustav i potaknuti ove neugodne spazme. Smanjenje unosa ovih tvari često je prvi i najučinkovitiji korak u rješavanju problema s titranjem oka.

Manjak određenih nutrijenata, a posebno magnezija, često se povezuje s pojavom grčeva i trzanja mišića po cijelom tijelu, pa tako i onih očnih Foto: Shutterstock

Osim stresa i stimulansa, uzrok može biti i fizičke prirode, direktno vezan za zdravlje samog oka. Dugotrajno gledanje u ekrane računala, tableta i pametnih telefona dovodi do naprezanja očiju, ali i do pojave sindroma suhog oka. Kada ne trepćemo dovoljno često, što je uobičajeno pri fokusiranju na ekran, oko se ne podmazuje suznim filmom kako bi trebalo. Ta suhoća može iritirati živce i mišiće oko oka, što rezultira trzanjem. Korištenje umjetnih suza, koje možete nabaviti u svakoj ljekarni, može pružiti trenutačno olakšanje i vratiti potrebnu vlažnost. Također, alergije, upale ili čak sitna strana tijela u oku mogu izazvati sličnu iritaciju i potaknuti mišićne kontrakcije kao obrambeni mehanizam.

Pravilna prehrana

Ne treba zanemariti ni važnost pravilne prehrane za normalnu funkciju mišića i živaca. Manjak određenih nutrijenata, a posebno magnezija, često se povezuje s pojavom grčeva i trzanja mišića po cijelom tijelu, pa tako i onih očnih. Magnezij igra ključnu ulogu u regulaciji živčanih impulsa i opuštanju mišića. Ako sumnjate da bi vaša prehrana mogla biti siromašna ovim važnim mineralom, pokušajte u jelovnik uvrstiti namirnice bogate magnezijem. To uključuje zeleno lisnato povrće poput špinata i kelja, orašaste plodove kao što su bademi i indijski oraščići, sjemenke bundeve i suncokreta, tamnu čokoladu te cjelovite žitarice. Uvođenje ovih namirnica u redovitu prehranu može dugoročno spriječiti ponavljanje neugodnog titranja.

Kako zaustaviti neugodno titranje?

Srećom, u velikoj većini slučajeva, titranje oka prestaje samo od sebe unutar nekoliko dana ili tjedana, no postoje koraci koje možete poduzeti kako biste ubrzali oporavak. Prvi i najvažniji korak je upravljanje stresom. Prakticiranje tehnika opuštanja poput meditacije, joge ili jednostavnih vježbi dubokog disanja može značajno smiriti živčani sustav. Osigurajte si dovoljno kvalitetnog sna, ciljajući na 7 do 8 sati svake noći, kako bi se vaše tijelo, a s njim i živci i mišići, imalo priliku odmoriti i regenerirati. Odmah smanjite unos kave i alkohola. Kao brza pomoć, može poslužiti stavljanje toplog obloga na zatvoreno oko na nekoliko minuta, nekoliko puta dnevno. Toplina će pomoći opustiti napeti mišić. Nježna masaža kapka kružnim pokretima vrškom prsta također može poboljšati cirkulaciju i ublažiti spazam.

Stručnjak za oči otkriva zašto biste trebali nositi sunčane naočale svaki put kada izađete van

Kada je trzanje oka znak za uzbunu?

Iako je miokimija uglavnom bezopasna, postoje situacije u kojima je potrebno potražiti savjet liječnika ili oftalmologa. Obratite pozornost ako trzanje ne prestaje ni nakon nekoliko tjedana unatoč promjenama životnih navika. Znak za uzbunu je i ako se trzanje počne širiti na druge dijelove lica, poput obraza ili usta, ili ako je spazam toliko jak da uzrokuje potpuno zatvaranje kapka (blefarospazam) i otežava vam otvaranje oka. Također, ako uz trzanje primijetite i druge simptome kao što su crvenilo i oticanje oka, iscjedak, dvostruki ili zamagljeni vid, osjetljivost na svjetlo ili glavobolje, ne odgađajte posjet stručnjaku. Ovi simptomi mogu ukazivati na ozbiljnija neurološka stanja, poput hemifacijalnog spazma, ili druge očne bolesti koje zahtijevaju liječenje. No, za veliku većinu ljudi, titranje oka ostat će tek povremena i bezazlena smetnja, podsjetnik da je vrijeme za malo više sna i malo manje kave. ( Ordinacija.hr )

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo