Beba je nervozna i odbija hranu? Možda ima soor, čestu infekciju koju ne smijete ignorirati - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Beba je nervozna i odbija hranu? Možda ima soor, čestu infekciju koju ne smijete ignorirati

Beba se može zaraziti kandidom i tijekom prolaska kroz porođajni kanal ako je majka imala gljivičnu infekciju tijekom trudnoće. Foto: Shutterstock

Primijetili ste bijele mrlje u ustima vaše bebe koje se ne mogu obrisati? Vjerojatno se radi o oralnom sooru ili mliječcu, najčešćoj gljivičnoj infekciji kod dojenčadi koja, iako nije opasna, može uzrokovati znatnu nelagodu.

Je li vaša beba neuobičajeno nervozna tijekom hranjenja? Kada širom otvori usta kako bi zaplakala, jeste li uočili bijele naslage kojih jučer nije bilo? Iako je takav prizor zabrinjavajuć, vjerojatno se radi o oralnom sooru, poznatijem kao mliječac, najčešćoj gljivičnoj infekciji usne šupljine kod dojenčadi. Uzročnik je gljivica Candida albicans, ista ona koja uzrokuje i vaginalne gljivične infekcije kod žena. Iako soor uglavnom nije ozbiljno stanje, može biti prilično neugodan i bolan za dijete, zbog čega je važno prepoznati ga i ispravno tretirati. Ova se infekcija najčešće javlja u prvih nekoliko tjedana ili mjeseci života, a otprilike jedno od sedmero djece razvije soor.

Ključni simptom oralnog soora su kremasto bijele ili žućkaste naslage na jeziku, desnima, unutarnjoj strani obraza ili na nepcu, koje izgledom podsjećaju na svježi sir. Važno je razlikovati ih od ostataka mlijeka.

Gljivica Candida prirodno se nalazi u našem tijelu, uključujući usta i probavni trakt, a zdrav imunološki sustav i “dobre” bakterije drže njezin rast pod kontrolom. Međutim, kod novorođenčadi i dojenčadi imunološki sustav još je nerazvijen i ne može se učinkovito boriti protiv infekcija. To stvara savršene uvjete za prekomjerni rast kandide. Okidač za pojavu soora često može biti i uzimanje antibiotika, koji uništavaju i dobre bakterije, ili korištenje steroidnih lijekova, poput inhalatora za astmu, ako se usta ne isperu. Također, beba se može zaraziti kandidom i tijekom prolaska kroz porođajni kanal ako je majka imala gljivičnu infekciju tijekom trudnoće.

Ključni simptom oralnog soora su kremasto bijele ili žućkaste naslage na jeziku, desnima, unutarnjoj strani obraza ili na nepcu, koje izgledom podsjećaju na svježi sir. Važno je razlikovati ih od ostataka mlijeka. Naslage od mlijeka nestat će unutar sat vremena nakon hranjenja, dok se naslage soora ne mogu lako obrisati. Ako pokušate nježno obrisati naslagu gazom, ona će ostati, a ispod nje se može pojaviti crveno i osjetljivo područje koje ponekad i lagano krvari. Zbog bolova i iritacije, beba može postati razdražljiva, odbijati dojku ili bočicu te imati poteškoća s gutanjem. U nekim slučajevima mogu se pojaviti i pukotine u kutevima usana.

Budući da je kandida vrlo zarazna, važno je znati da se infekcija može širiti. Tijekom dojenja, gljivica se lako može prenijeti s bebinih usta na majčine bradavice, uzrokujući bol, peckanje, svrbež te crvenu i perutavu kožu na bradavicama. To može stvoriti začarani krug ponovne zaraze između majke i djeteta ako se oboje ne liječe istovremeno. Osim u ustima, kandida voli topla i vlažna područja, pa se soor kod beba često pojavljuje i kao tvrdokorni pelenski osip s izraženim crvenim točkicama. Ako primijetite takve promjene, svakako se posavjetujte s pedijatrom.

Kako se liječi oralni soor?

Ako sumnjate da vaša beba ima soor, obavezan je posjet liječniku koji će potvrditi dijagnozu. Iako neki blagi slučajevi mogu proći sami od sebe unutar tjedan ili dva, liječenje se preporučuje kako bi se spriječilo širenje infekcije i ublažila nelagoda. Liječnik će najčešće propisati antifungalni lijek, poput nistatina ili mikonazola, u obliku gela ili tekućine. Lijek se nanosi spužvastim aplikatorom ili čistim prstom izravno na zahvaćena područja u ustima nekoliko puta dnevno, obično tijekom 10 do 14 dana. Važno je nastaviti s terapijom i nekoliko dana nakon nestanka simptoma kako bi se spriječio povratak infekcije. Ako je i majka zaražena, liječnik će i njoj propisati odgovarajuću antifungalnu kremu za bradavice. U rijetkim, težim slučajevima ili ako lokalna terapija nije učinkovita, mogu se propisati i oralni lijekovi poput flukonazola.

Prevencija

Kako biste spriječili pojavu ili povratak soora, ključna je temeljita higijena. Sve dude, bočice, igračke za zube i dijelove izdajalice potrebno je redovito i temeljito sterilizirati u vrućoj vodi ili sterilizatoru nakon svake upotrebe. Majčino mlijeko čuvajte u hladnjaku do neposredno prije upotrebe kako biste spriječili razvoj gljivica. Ako dojite, pazite da su vam grudi suhe nakon svakog podoja i često mijenjajte jastučiće za dojenje, izbjegavajući one s plastičnom podlogom. Dobra oralna higijena, poput nježnog brisanja bebinih desni čistom, vlažnom krpicom nakon hranjenja, također je korisna.

Ako simptomi potraju dulje od dva tjedna unatoč liječenju, ako se često vraćaju, osobito kod djece starije od devet mjeseci, ili ako beba mlađa od tri mjeseca dobije temperaturu, odmah se obratite liječniku. Pravovremena i stručna skrb, ključna je za zdravlje i udobnost vašeg djeteta. ( Ordinacija.hr )

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo