Tjelovježba u trudnoći, ističe, ima velike benefite i za trudnice i za bebe. Odavno je poznato koliko je važno održavati tijelo tijekom trudnoće jer se kralježnica rastom trbuha, a i grudi, počne mijenjati. Naš lokomotorni sustav pod utjecajem hormona prolazi kroz ogromne promjene, baš kao i respiratorni, krvožilni, ali i gastrointestinalni.
Dugi niz godina vodila je prenatalne treninge uživo, u dvorani, no pojavom Koronavirusa i lockdowna, bila je primorana prebaciti ih na online. Zahvaljujući tome danas u njima sudjeluju trudnice iz svih dijelova Hrvatske, ali i drugih europskih zemalja poput Njemačke i Poljske. Prenatalni treninzi oblik su tjelovježbe koji za cilj ima održavati trudnicu funkcionalnom i aktivnom do samog kraja trudnoće te ukloniti ili smanjiti tipične trudničke boljke kako bi tih 9 mjeseci prošlo što ugodnije, a već više od dva desetljeća, vodi ih i trenerica Nana Milatić.
– U početku sam se dosta opirala online načinu rada, ali kasnije se pokazalo kao izvrsna opcija jer ne samo da se u program mogla uključiti trudnica iz bilo kojeg dijela Lijepe naše, dakle žene koje ranije na svom otoku i u malom mjestu nisu mogle vježbati pod stručnim vodstvom, već su treninzima mogle pristupiti i trudnice koje više ne žive u Hrvatskoj – govori Nana.
Online treninzi i “živa” interakcija
S prenatalnim treninzima, kaže, prvi put se susrela prije 26 godina kada je i sama bila u drugom stanju, no u to vrijeme u Zagrebu nije bilo puno izbora za vježbanje pod stručnim vodstvom.
– Jedan ginekolog, zaljubljenik u sport, vodio je vježbe za trudnice u dvorani jednog dječjeg vrtića. Čula sam za program i uključila se. Tada sam još bila studentica, pa sam, nakon što je stigla moja Frana, a ja se vratila studentskim obvezama, odlučila napisati diplomski rad na temu Fitnessa u trudnoći i tome se u potpunosti posvetiti – prisjeća se.
Tako je ubrzo nastala i Fit mama, program prenatalnih i postnatalnih treninga osmišljenih s ciljem, dodaje, da pomognu ženama da imaju zdravo i snažno tijelo u trudnoći, nakon trudnoće, ali i u svim sljedećim fazama života.

– Usudila bih se reći da sam u tome bila pionir, da su me kolege sa zanimanjem promatrali na mnogim fitness konvencijama u Hrvatskoj, ali i u regiji, a ginekolozi, kojima sam tada kucala na vrata kako bih promovirala vježbanje u trudnoći, čudili su se i bili pomalo skeptični. Čast izuzetcima. Danas smo još uvijek jako slabo educirani po tom pitanju, i treneri i ginekolozi i trudnice. Na tome moramo svi skupa raditi kako bi danas, sutra žene bile što snažnije i zdravije u svom tijelu za vrijeme, ali i nakon trudnoće – napominje.
Želite li i sami sudjelovati u prenatalnim treninzima, trenerici Nani Milatić možete se javiti putem njezine službene internetske stranice ili putem maila nana.milatic@gmail.com. Jedini uvjet je, poručuje, da je trudnoća uredna, odnosno da od strane ginekologa ne postoji zabrana za tjelovježbu.
– Dovoljno je nabaviti osnovne rekvizite, odraditi sa mnom kratki razgovor u kojem trudnici postavim određena pitanja koja mi daju informacije za dalje te se uključiti u live zoom gdje su ipak pod stručnim nadzorom i gdje na svakom treningu trudnicu mogu korigirati i savjetovati što treba. Naravno, uvijek postoje i snimke treninga, ali volim tu ‘živu’ interakciju i volim da se trudnica osjeća sigurno dok vježba – kaže.
Želite li i sami sudjelovati u prenatalnim treninzima, trenerici Nani Milatić možete se javiti putem njezine službene internetske stranice ili putem maila nana.milatic@gmail.com. Jedini uvjet je da je trudnoća uredna, odnosno da od strane ginekologa ne postoji zabrana za tjelovježbu.
Jednom online treningu, dodaje, pridržuje se u prosjeku desetak trudnica, no tu je i opcija individualnih treninga, a u tom se slučaju najčešće radi o trudnicama koje od ranije imaju određene zdravstvene probleme.
– Živimo u vremenu kada trudnice rade gotovo do pred odlazak u rodilište što često zna onemogućiti uključivanje ‘u živo’. Ali iako trudnice odrađuju i snimke treninga, uvijek apeliram da što češće budu spojene u stvarnom terminu treninga. Trudnica koja je vježbala do same trudnoće najčešće se, nakon što se trudnoća potvrdi na ginekološkom pregledu, prebacuje na prenatalni program vježbanja. Dakle, nije potrebno raditi pauzu. S obzirom na to da je taj period u većini slučajeva prožet mučninama i potrebama za češćim odmorom i nježnijom tjelovježbom, drugačiji, prenatalni pristup odgovara velikoj većini. Ako trudnica duži period nije vježbala, bilo bi dobro ulaskom u drugo tromjesečje iskomunicirati sa svojim ginekologom želju i potrebu za tjelovježbom te naglasiti da su treninzi stručno osmišljeni kako bi dobila zeleno svjetlo za početak – objašnjava.
Tjelovježba u trudnoći, ističe, ima velike benefite i za trudnice i za bebe. Odavno je poznato koliko je važno održavati tijelo tijekom trudnoće jer se kralježnica rastom trbuha, a i grudi, počne mijenjati. Naš lokomotorni sustav pod utjecajem hormona prolazi kroz ogromne promjene, baš kao i respiratorni, krvožilni, ali i gastrointestinalni. Drugim riječima, ističe trenerica, kako bi trudnica lakše nosila svoje tijelo, odrađivala dnevne zadatke, imala što manje bolova, lakše disala i funkcionirala, prenatalni treninzi su nešto što se nameće kao potreba. Treninzi, naime, mogu biti od velike pomoći i tijekom poroda jer trudnicama osiguravaju bolju fizičku, ali i mentalnu snagu.
– Sve što smo do tada radili, pripremali svoje tijelo, radili smo i za bebicu u trbuhu pa ćemo tako olakšati i sebi i njoj sve faze trudnoće, od prvog tromjesečja do trenutka poroda. S obzirom na to da je prenatalni trening specifičan, a taj period izuzetno zahtjevan i osjetljiv, snažan sam protivnik vježbanja preko YouTubea ili bilo koje druge platforme koja ne nudi izravnu komunikaciju s trenerom – poručuje Nana.
Tijelo u trudnoći, dodaje, ima svoje zahtjeve, stoga je Nanin primarni zadatak usmjeriti pažnju na one segmente koji su trudnicama najpotrebniji, a to se postiže kada trudnica nauči pravilno disati, koristiti duboke mišiće trupa, ali i kroz određene pokrete i vježbe.

– S obzirom na to da sam velika sportašica, ideja je bila osmisliti treninge koji obuhvaćaju jednu kombinaciju različitih rekreativnih, sportskih programa tako da se tu mogu naći i vježbe iz pilatesa i yoge pa malo vježbi iz teretane… Vježbamo s rekvizitima kako bi trening bio što raznovrsniji i dinamičniji. Sve u svemu, radi se na različitoj snazi, na prijeko potrebnoj mobilnosti, ali i na jednom izuzetno važnom segmentu, a to je opuštanje i relaksacija kroz ciljane vježbe disanja i istezanja – ističe. A postoje li vježbe ili sportovi koje bi trudnice trebale izbjegavati u tom periodu?
– Jako je teško dati odgovor na pitanje kojim sportom se trudnice ne bi smjele baviti. U prošlosti su te zakonitosti bile strogo definirane, danas smo po tom pitanju malo popustili. Jer kako ćete jednoj sportašici, skijašici zabraniti da skija samo zato što je skijanje opasno, a ona se time bavi cijeli život? Ili primjerice trudnici koja je, takoreći, do jučer vježbala u teretani i dizala velike težine. Naš zadatak je upozoriti takve žene na sve moguće opasnosti i ponuditi paralelno rad na tijelu kroz pravi prenatalni program kako bi to isto tijelo znale pravilno koristiti. Ako navedeno izostaje te trudnica nije upoznata s funkcioniranjem tijela u trudnoći, pretjerano ili pogrešno ga opterećuje, mnogi sportovi koji su i naizgled bezopasni, u prenatalnom periodu postaju opasni – ističe Nana.
A tu su i postnatalni treninzi
A jednako kao i vježbanje tijekom trudnoće, važni su i treninzi nakon poroda, odnosno postnatalno vježbanje. Ono počinje, dodaje trenerica, otprilike šest tjedana nakon vaginalnog poroda, odnosno dva mjeseca nakon carskog reza.

– Naravno, uvijek postoje odstupanja, ali ono što je najvažnije u tom periodu je ne žuriti, osluškivati svoje tijelo i uskladiti svoje potrebe sa zahtjevima majčinstva. I naravno, ne vježbati na svoju ruku, preko različitih kanala bez nadzora, pogotovo tako rano nakon poroda. Postnatalna depresija i tuga sve su češće u pojave u današnje vrijeme, a tu nam tjelovježba može biti od iznimne koristi. To mogu potvrditi i iz vlastitog iskustva jer sam radila s velikim brojem trudnica koje su vrlo teško prolazile kroz ovaj zahtjevni period. O oporavku tijela, odnosno svih njegovih sustava, da i ne govorimo. Uvijek kažem svojim friškim mamama da je ovaj period osjetljiviji nego prenatalni stoga mu treba pružiti nježan i stručan pristup – poručuje.
U sklopu svojih online programa tako vodi i individualne postnatalne rehabilitacije, no organizira i druženja uživo u sklopu kojih se, osim vježbanja, novopečene majke druže međusobno, odlaze na kave, razmjenjuju iskustva te međusobno se podržavaju. Često, napominje, organizira i izlete u Maksimirski park gdje outdoor treninzi i druženje dobiju jednu sasvim drugu dimenziju.

(Ida Balog)