Varikokela je proširenje vena unutar mošnji koje može uzrokovati bol, smanjenje testisa i neplodnost. Iako često ne zahtijeva liječenje, u nekim je slučajevima kirurški zahvat ili embolizacija jedino rješenje za očuvanje plodnosti i kvalitete života.
Varikokela predstavlja proširenje vena unutar mošnje, kožne vrećice koja sadrži testise, a često se uspoređuje s varikoznim venama na nogama. Ovo stanje pogađa otprilike 15% muške populacije, no njegova učestalost raste na čak 40% kod muškaraca koji se suočavaju s neplodnošću. Najčešće se javlja na lijevoj strani, što se događa u do 90% slučajeva, a uzrok leži u neispravnosti venskih zalistaka koji bi trebali regulirati protok krvi. Kada zalisci zataje, krv se nakuplja i uzrokuje širenje vena, što može dovesti do niza komplikacija. Iako je česta, mnogi muškarci nisu ni svjesni da imaju varikokelu jer se ona najčešće razvija tijekom puberteta i u ranoj odrasloj dobi bez očitih simptoma.
Pregled kod urologa
Dijagnoza varikokele obično započinje fizičkim pregledom kod urologa. Liječnik može napipati proširene vene, koje se ponekad opisuju kao “vreća crva”, osobito dok pacijent stoji. Kako bi se stanje bolje vizualiziralo, liječnik može zatražiti od pacijenta da duboko udahne i napne se, što je tehnika poznata kao Valsalvin manevar. Za potvrdu dijagnoze i određivanje stupnja ozbiljnosti (od I. do III. stupnja), često se koristi ultrazvuk mošnji. Ovaj neinvazivni pregled omogućuje detaljan prikaz vena i isključuje druge moguće uzroke simptoma poput tupe boli, osjećaja težine u mošnji ili atrofije, odnosno smanjenja zahvaćenog testisa, što su sve znakovi koji mogu upućivati na ovo stanje.
Nije svaka dijagnosticirana varikokela kandidat za liječenje. Ako stanje ne uzrokuje bol, ne utječe na plodnost i ne dovodi do smanjenja testisa, liječnik može preporučiti samo redovito praćenje, osobito kod adolescenata. Međutim, intervencija postaje nužna kada se pojave kronični bolovi koji se ne mogu ublažiti lijekovima, kada dođe do vidljive atrofije testisa ili kada se potvrdi da je varikokela uzrok muške neplodnosti zbog loše kvalitete ili niskog broja spermija. Dodatni razlozi za liječenje mogu biti i niska razina testosterona (hipogonadizam) koja može uzrokovati smanjen libido ili erektilnu disfunkciju. Odluka o liječenju donosi se individualno, u dogovoru s liječnikom, a ključan faktor često je i pacijentova želja za očuvanjem plodnosti.

Kada je liječenje potrebno, kirurški zahvat, poznat kao varikokelektomija, smatra se najčešćom i vrlo uspješnom metodom. Cilj operacije je podvezivanje ili zatvaranje proširenih vena kako bi se krv preusmjerila u zdrave venske putove. Danas se “zlatnim standardom” smatra mikrokirurška varikokelektomija. Tijekom ovog postupka, koji traje od dva do tri sata, kirurg koristi snažan mikroskop kako bi kroz mali rez u preponama precizno identificirao i podvezao zahvaćene vene, čime se smanjuje rizik od oštećenja arterija i limfnih žila. Laparoskopska metoda, koja uključuje nekoliko manjih rezova u abdomenu, također je opcija, no neki stručnjaci upozoravaju na veći postotak ponovnog javljanja varikokele nakon tog zahvata. Oporavak od operacije obično traje nekoliko tjedana.
Ne-kirurška alternativa: Što je embolizacija?
Osim operacije, postoji i minimalno invazivna alternativa poznata kao embolizacija varikokele, koju izvodi intervencijski radiolog. Ovaj postupak ne zahtijeva opću anesteziju ni kirurški rez u području mošnje. Kroz venu u preponi ili vratu uvodi se tanki kateter koji se pod rendgenskim vodstvom dovodi do proširenih vena. Zatim se u venu ispuštaju sićušne metalne zavojnice ili specijalna tekućina koja uzrokuje začepljenje vene iznutra, čime se postiže isti učinak kao i operacijom. Cijeli postupak traje oko sat vremena, a oporavak je iznimno brz – pacijenti se normalnim aktivnostima mogu vratiti unutar jednog do dva dana. Studije su pokazale da je embolizacija jednako učinkovita kao i operacija u poboljšanju parametara sjemena i postizanju trudnoće, a neki podaci sugeriraju i veći postotak poboljšanja koncentracije spermija. Pacijenti koji razmatraju liječenje trebali bi se informirati o svim opcijama, uključujući i ovu visoko učinkovitu, ali često nedovoljno iskorištenu metodu.
Utjecaj na život
Glavni razlog zašto varikokela utječe na plodnost jest povišena temperatura u mošnjama, koja negativno djeluje na proizvodnju i kvalitetu spermija. Uspješno liječenje može značajno poboljšati nalaze spermiograma i povećati šanse za začeće, a stope trudnoće nakon zahvata penju se i do 70%. Kod adolescenata kod kojih je došlo do zastoja u razvoju testisa, operacija može potaknuti njegov daljnji rast. Ako se varikokela ne liječi, može dovesti do progresivnog oštećenja testisa, trajne neplodnosti te, u nekim slučajevima, do seksualnih problema uzrokovanih niskim testosteronom. Za muškarce koji imaju blage simptome, a ne zahtijevaju liječenje, preporučuje se nošenje potpornog donjeg rublja i korištenje lijekova protiv bolova poput ibuprofena. Ključno je zapamtiti da je varikokela rješiv problem, a prvi korak prema očuvanju zdravlja i plodnosti jest pravovremeni razgovor s urologom. ( Ordinacija. hr )