Ljetne radosti i kupanje u moru mogu se pretvoriti u noćnu moru ako je voda kontaminirana bakterijom Escherichia coli. Iako je većina sojeva bezopasna, njezina prisutnost signalizira opasnost od ozbiljnih zdravstvenih problema.
Na plaži u Stonu more je onečišćeno fekalijama, odnosno bakterijom Escherichia coli, pa se do daljnjega ne preporuča kupanje, izvijestili su iz Dubrovačko-neretvanske županije.
– Utvrđeno je da rezultati analize mora za kupanje na plaži Ston prelaze granične vrijednosti za mikrobiološki pokazatelj Escherichia coli – navode iz Zavoda.
Što kad se susretnete s takvom obavijesti?
Idemo redom – Escherichia coli (E. coli) je bakterija koja normalno živi u crijevima ljudi i svih toplokrvnih životinja. Iako je većina njezinih sojeva bezopasna i čak pomaže u probavi, njezina prisutnost u vodi za kupanje alarmantan je znak. E. coli se, naime, koristi kao ključni biološki indikator fekalnog zagađenja. To znači da, iako sama bakterija najčešće neće uzrokovati bolest, njezino otkrivanje u uzorcima vode upućuje na veliku vjerojatnost da su u moru prisutni i drugi, opasniji patogeni organizmi, virusi i paraziti koji mogu izazvati ozbiljne bolesti. Laboratorijsko testiranje na E. coli je relativno jednostavno i brzo, što je čini idealnim pokazateljem općeg stanja i sigurnosti vode na plažama.

Zagađenje plaža i mora bakterijom E. coli najčešće se događa nakon velikih kiša. Obilne oborine ispiru pseći ili ptičji izmet, posebice od galebova i gusaka, s kopnenih površina izravno u more, noseći sa sobom i opasne patogene. Drugi značajni izvori kontaminacije uključuju neispravne ili zastarjele kanalizacijske sustave koji mogu propuštati otpadne vode, loše održavane septičke jame u obalnim područjima te otjecanje s poljoprivrednih površina tretiranih stajskim gnojivom. Problem mogu predstavljati i rekreativna plovila koja nepropisno ispuštaju otpad.
Kupanje u kontaminiranoj vodi nosi rizik od niza neugodnih zdravstvenih problema. Najčešći simptomi izloženosti patogenima su gastrointestinalne tegobe poput proljeva, mučnine, povraćanja i grčeva u trbuhu. Osim toga, mogu se javiti i kožni osipi te infekcije očiju i ušiju. Iako većina infekcija kod zdravih osoba prođe bez ozbiljnijih komplikacija, uz odmor i dovoljan unos tekućine, neki sojevi bakterija mogu uzrokovati teže bolesti. To uključuje krvavi proljev, zatajenje bubrega, a u iznimno rijetkim slučajevima ishod može biti i smrtonosan. Važno je napomenuti da se “plivački svrab” često pogrešno povezuje s E. coli, dok ga zapravo uzrokuju mikroskopski paraziti.
Iako svatko može oboljeti, postoje skupine koje su izložene znatno većem riziku od razvoja težih oblika bolesti. To su prvenstveno mala djeca, starije osobe i pojedinci s oslabljenim imunološkim sustavom. Njihov organizam teže se bori s infekcijama, što može dovesti do ozbiljnih i dugotrajnih zdravstvenih posljedica. Također, osobe koje imaju otvorene rane, posjekotine ili ogrebotine na koži trebale bi izbjegavati kontakt s potencijalno zagađenom vodom jer patogeni mogu izravno ući u krvotok i uzrokovati teške infekcije. Zato je za ove ranjive skupine ključno da s posebnim oprezom prate preporuke i upozorenja o kvaliteti vode.
Kako se zaštititi ?
Zlatno je pravilo izbjegavati kupanje najmanje 24 do 48 sati nakon jakih kiša, jer je tada rizik od zagađenja najveći. Nikada nemojte gutati morsku vodu i objasnite to djeci. Također, izbjegavajte kupanje u zamućenoj vodi u kojoj ne vidite vlastita stopala kada stojite do koljena u vodi.

Ako ste se već kupali u vodi za koju sumnjate da je zagađena ili ako nakon kupanja razvijete bilo kakve simptome bolesti, važno je reagirati ispravno. Odmah nakon izlaska iz vode temeljito se istuširajte koristeći sapun. Ako se pojave simptomi poput proljeva, povraćanja, povišene temperature ili grčeva, obavezno se javite svom liječniku, pogotovo ako su simptomi jaki ili ne prolaze. Pijenje puno tekućine ključno je kako bi se spriječila dehidracija, koja je česta posljedica gastrointestinalnih infekcija. Ne zaboravite prijaviti sumnju na bolest uzrokovanu vodom lokalnom zdravstvenom odjelu kako bi se poduzele daljnje mjere.
Odgovornost zajednice
Sprječavanje zagađenja E. coli zahtijeva zajednički napor. Dugoročna rješenja uključuju ulaganje u modernizaciju i održavanje kanalizacijske infrastrukture kako bi se spriječila curenja. Upravljanje oborinskim vodama pomoću “zelene infrastrukture”, poput kišnih vrtova, pomaže filtrirati vodu prije nego što stigne do mora. Odgovornost leži i na pojedincima: uvijek pokupite izmet za svojim kućnim ljubimcima, nemojte hraniti divlje ptice na plaži jer ih to potiče na okupljanje, a vlasnici plovila moraju se pridržavati propisa o odlaganju otpada. ( Ordinacija.hr )