Poticanje učinkovite oralne higijene već od najmlađe dobi djeteta ključno je za zdrave zube i u budućnosti. Roditelj tu ima ključnu ulogu da djetetu prenese navike i rutinu u provođenju oralne higijene.
Jeste li znali da je otisak zuba jedinstven jednako kao i otisak prsta ili pak da su upravo zubi najdugovječniji organi ljudskog tijela? Za razliku od drugih organa koji propadaju nakon smrti, zubi su gotovo neuništivi. No tijekom života, neadekvatna i neredovita oralna higijena te neposjećivanje stomatologa radi preventivnog pregleda i skidanja zubnog kamenca, stvaraju idealnu klimu za razvoj karijesa i gingivitisa, a potom i parodontitisa.
Kako bismo to prevenirali važno je pravilno i redovito četkati zube, i to od malih nogu. A koji je pravilan način, koje se sve bolesti zuba mogu razviti kod djece, kako ih prevenirati te kada je vrijeme za prvi posjet zubaru, ispričala nam je stomatologinja Sandra Novoselović iz Ordinacije dentalne medicine dr. Marin Čeprnja.
- Na koje sve načine roditelji, ali i djeca mogu čuvati zdravlje zubi kod djece?
Poticanje učinkovite oralne higijene već od najmlađe dobi djeteta ključno je za zdrave zube i u budućnosti. Roditelj tu ima ključnu ulogu da djetetu prenese navike i rutinu u provođenju oralne higijene. Oralna higijena kod djece izgleda različito, ovisno o njihovoj dobi, ali može početi već od njihovog rođenja. Od rođenja do izbijanja prvih zubića, što se događa oko 6. mjeseca starosti, higijena može izgledati tako da se s vlažnom gazom prebriše usna šupljina djeteta nakon dojenja, odnosno bočice. Od izbijanja prvih mliječnih zuba, kao i sve zube, potrebno ih je svakodnevno četkati.

Na tržištu postoje razne četkice i proizvodi, ovisno o dobi djeteta. Bebama je dovoljno prebrisati zubiće gazom, posebnim vlažnim maramicama za zube ili silikonskom četkicom u obliku naprstka koju roditelj stavlja na svoj prst i njime čisti djetetu zube. S nicanjem većeg broja mliječnih zubi, najčešće između 1. i 3. godine starosti, mogu se kupiti četkice za zube prilagođene dobi. Tada bih preporučila i uvođenje dječje paste za zube, a količina paste ne bi trebala biti veća od zrnca riže. Roditelji bi djeci trebali prati zube sve do njihovog polaska u školu kada im se kreću razvijati motoričke vještine ruku.
Kako uče držati olovku u ruci i pisati, tako mogu i učiti držati četkicu i vladati njome. Iako i tada potičemo roditelje da u početku pomažu u pranju zubi (da im barem započnu ili završe četkanje zubi), a kako dijete savlada pranje zubi, povremeno provjeravaju kako su zube oprali. Sa 6 do 7 godina djeca već imaju prve trajne zube stoga je higijena tih zuba vrlo važna. Osim pranja zubi, u očuvanju oralnog zdravlja važne su i prehrambene navike, unos šećera kroz hranu, grickalice, pića, učestalost obroka, unos vode…, ali i redoviti odlasci stomatologu kako bi spriječili potencijalne probleme.
- Koliko često djeca moraju prati zube, koliko dugo moraju četkati i kako je pravilno?
Kao i kod odraslih, zube je potrebno oprati 2 puta dnevno, ujutro i navečer, prije spavanja, po dvije minute. Naravno, ukoliko dijete još nema pun zubni niz, trajanje pranja zubi može biti i kraće. Ono što je važnije od samog trajanja četkanja je to da se očetkaju sve zubne površine. Naravno da je pravilnu tehniku kod male djece vrlo teško postići i nije cilj da ju roditelj pod svaku cijenu usvoji. Od tehnike je važnije da djetetu usadimo naviku pranja zubi, pogotovo prije spavanja i da mu pomognemo da zavoli pranje zubi kroz neku igru, četkice s najdražim likom iz crtića ili pastom s finim okusom.
Roditelji bi djeci trebali prati zube sve do njihovog polaska u školu kada im se kreću razvijati motoričke vještine ruku. Kako uče držati olovku u ruci i pisati, tako mogu i učiti držati četkicu i vladati njome.
- Koje se sve bolesti zubi mogu javiti kod djece? Kako ih prevenirati?
Uz običnu prehladu, karijes je jedna od najčešćih ljudskih bolesti. Rani dječji karijes nazivamo karijes koji se pojavi u djece mlađe od 6 godina. Posebno nam je važan tzv. cirkularni karijes ili karijes bočice kod djece. Karijes bočice povezan je s učestalom konzumacijom slatkih pića, odnosno sokova i zaslađenih čajeva, ali i dječje dohrane pa čak i mlijeka. Najčešće nastaje ako se dijete uspavljuje bočicom ili ako tijekom dana često pije slatka pića. Zbog toga, karijes bočice počinje na specifičnom mjestu, gornjim prednjim zubima i to na prednjoj, usnenoj površini, vrlo često uz rub zubnog mesa.
Obično su prednji zubi više “zaštićeni” od nastanka karijesa od stražnjih zuba zbog svoje glatke površine koja im omogućava “samočišćenje” jezikom, usnicama i slinom. Dok se kod karijesa bočice on stvara upravo na tim mjestima i vrlo se brzo širi te može dovesti do potpune destrukcije zuba. Prevencija ove vrste karijesa, kako joj sam naziv kaže jest izbjegavati hranjenja putem bočica, pogotovo zaslađenih pića, ali i mlijeka, te poticati na pijenje iz čaše. Ako se dijete oslanja na bočicu kao metodu smirenja, piće možete zamijeniti nezaslađenim, vodom ili s umjetnim sladilom, Xylitolom koji je poznat kao jedino sladilo koje sprječava nastanak karijesa. Naravno, pranje zubi je također potrebno.

- Utječe li način prehrane na dentalno zdravlje i na koji način?
Utječe, naravno. Osim prethodno spomenute bočice, dječja prehrana igra ključnu ulogu u zdravlju zubi. Prehrana bogata vitaminima i mineralima pomaže u jačanju zubi i sprječavanju karijesa. Namirnice poput jabuka, mrkve i celera koje zahtijevaju žvakanje potiču lučenje sline, koja pomaže u neutralizaciji kiselina i čišćenju zubi. Takva “čvrsta” hrana koja zahtijeva žvakanje potiče i razvoj čeljusti. Hrana bogata vlaknima, poput voća, povrća i žitarica pomaže u mehaničkom čišćenju zuba i smanjenju nakupljanja plaka.
Osim nutritivno bogate hrane, važan je i unos vode koja će neutralizirati kiseline u usnoj šupljini nakon obroka te isprati ostatke hrane. S druge strane, dječja prehrana nerijetko uključuje čestu konzumaciju grickalica poput krekera, smokija, čipsa, bombona, čokoladica…, ali i meke hrane kao što je Čokolino i kašice, koje su jako ljepljive, bogate ugljikohidratima, šećerima i dugo se zadržavaju na zubima te povećavaju rizik od karijesa.
- Kada je vrijeme da roditelji svoje dijete prvi puta dovedu kod stomatologa? Koliko često treba posjećivati stomatologa?
Idealno vrijeme za prvi posjet stomatologu je između nicanja prvih zubića do djetetovog prvog rođendana. U toj dobi se ne očekuje da dijete surađuje i otvara usta, već je odlazak važan radi konzultacija i informiranja roditelja u svrhu preventive. Na tom posjetu dijete se upoznaje sa stomatologom i ordinacijom te se eventualno učini prvi pregled. Ta posjeta više služi za razgovor između stomatologa i roditelja o potrebnim informacijama za provođenje oralne higijene kod djeteta i načine na koje je sve moguće spriječiti karijes. Preporuka je da djeca odlaze na stomatološke preglede svakih 6 mjeseci, osim ako stomatolog ne preporuči drugačije na temelju individualnih potreba vašeg djeteta.

(Ida Balog)