Herpes pod kontrolom: Najbolji lijekovi i savjeti za ublažavanje bolnih izbijanja - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Herpes pod kontrolom: Najbolji lijekovi i savjeti za ublažavanje bolnih izbijanja

Virus se prenosi izravnim kontaktom s kože na kožu, odnosno dodirom sa zaraženim područjem, čak i kada vidljivi mjehurići nisu prisutni

Herpes je česta infekcija uzrokovana herpes simplex virusom (HSV) za koju ne postoji lijek, ali postoje učinkovite metode liječenja. Antivirusni lijekovi i kućna njega mogu značajno ublažiti simptome, skratiti trajanje izbijanja i smanjiti rizik od prijenosa.

Herpes simplex je izrazito zarazan virus koji se, jednom kad uđe u organizam, trajno nastanjuje u živčanim stanicama i ostaje u tijelu doživotno. Postoje dva glavna tipa: HSV-1, koji se najčešće povezuje s oralnim herpesom (groznica na usni), i HSV-2, koji je primarni uzročnik genitalnog herpesa. Međutim, važno je znati da oba tipa mogu uzrokovati infekciju i na oralnom i na genitalnom području. Procjenjuje se da je velik dio svjetske populacije zaražen barem jednim tipom virusa, iako mnogi nikada ne razviju simptome i nisu svjesni da su nositelji. Virus ostaje u tijelu u stanju mirovanja (latencije), a povremeno se može “probuditi” i uzrokovati izbijanje bolnih mjehurića.

Glavni putovi prijenosa uključuju kontakt sa slinom, sjemenom ili vaginalnom tekućinom zaražene osobe, kao i s herpesnim ranicama

Virus se prenosi izravnim kontaktom s kože na kožu, odnosno dodirom sa zaraženim područjem, čak i kada vidljivi mjehurići nisu prisutni. Glavni putovi prijenosa uključuju kontakt sa slinom, sjemenom ili vaginalnom tekućinom zaražene osobe, kao i s herpesnim ranicama. To znači da se može prenijeti oralno-oralnim kontaktom (poljupci), genitalno-genitalnim kontaktom (spolni odnos) te oralno-genitalnim kontaktom (oralni seks). Suprotno uvriježenom mišljenju, herpes se ne može prenijeti putem zajedničkih zahodskih školjki, posteljine, bazena ili dodirivanjem predmeta poput kvaka ili radnih površina. Virus je osjetljiv i ne preživljava dugo izvan tijela.

Izravni kontakt

Reaktivaciju virusa i ponovno izbijanje simptoma mogu potaknuti različiti okidači koji slabe imunološki sustav ili iritiraju područje gdje se virus nalazi. Među najčešćim okidačima su stres, povišena tjelesna temperatura ili druga bolest poput prehlade ili gripe, izlaganje jakom sunčevom svjetlu (UV zračenje), umor i iscrpljenost te hormonalne promjene, primjerice tijekom menstrualnog ciklusa. Kod genitalnog herpesa, trenje u genitalnom području, poput onog uzrokovanog uskom odjećom, također može izazvati izbijanje. Prepoznavanje vlastitih okidača ključno je za prevenciju budućih epizoda.

U ljekarnama su dostupne antivirusne kreme, koje se nanose izravno na mjehuriće. Iako mogu pomoći, istraživanja pokazuju da su oralni lijekovi često učinkovitiji, pogotovo kod jačih izbijanja.

Iako su oba oblika herpesa neugodna, intenzitet boli može značajno varirati. Tipični simptomi uključuju svrbež, peckanje ili trnce na koži, nakon čega slijedi pojava malih, tekućinom ispunjenih mjehurića. Ti mjehurići pucaju i ostavljaju bolne, otvorene ranice kojima treba otprilike tjedan dana da zacijele. Iako su groznice na usnama bolne, prva epizoda genitalnog herpesa često se smatra najbolnijom. Ona može biti praćena sistemskim simptomima poput groznice, glavobolje, natečenih limfnih čvorova u preponama te izrazito jakom boli pri mokrenju. Osim usta i genitalija, herpes se može pojaviti i na drugim, rjeđim mjestima, poput prstiju (herpetički panaricij) ili očiju (herpes keratitis), što može biti vrlo opasno i zahtijeva hitnu liječničku pomoć.

Terapija i lijekovi

Liječenje se provodi na dva načina. Prvi je epizodna terapija, kod koje se lijek uzima kratkoročno, čim se osjete prvi znakovi izbijanja (trnci ili svrbež). Drugi pristup je supresivna terapija, koja uključuje svakodnevno uzimanje niže doze lijeka. Ova se terapija preporučuje osobama s vrlo čestim ili teškim izbijanjima jer može smanjiti učestalost epizoda za 70 do 80 %. Kada se pojave prvi simptomi, postoje i lokalni tretmani te kućne metode koje mogu pružiti olakšanje.

U ljekarnama su dostupne antivirusne kreme, koje se nanose izravno na mjehuriće. Iako mogu pomoći, istraživanja pokazuju da su oralni lijekovi često učinkovitiji, pogotovo kod jačih izbijanja. Od kućnih metoda, preporučuje se stavljanje hladnog obloga (kockice leda umotane u ručnik) na zahvaćeno područje na nekoliko minuta kako bi se smanjila bol i svrbež. Važno je održavati područje čistim i suhim te nositi široku, pamučnu odjeću kako bi se izbjegla dodatna iritacija. Kod genitalnog herpesa, nanošenje tankog sloja vazelina može stvoriti barijeru i ublažiti bol pri mokrenju.

Kada potražiti liječničku pomoć

Liječničku pomoć treba potražiti kod prve pojave simptoma, jer prva infekcija može biti najteža i zahtijevati antivirusnu terapiju. Također, posavjetujte se s liječnikom ako su izbijanja vrlo česta i bolna ili ako imate oslabljen imunološki sustav. Poseban oprez nužan je za trudnice koje imaju herpes, jer postoji rizik od prijenosa virusa na dijete tijekom poroda, što može uzrokovati neonatalni herpes. Svaka osoba koja primijeti simptome ili je imala nezaštićen spolni odnos s osobom koja ima genitalni herpes trebala bi se obratiti liječniku radi testiranja i savjetovanja. ( Ordinacija.hr )

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo