Sve o mamografskim pregledima: Kada se javiti na prvi i gdje ih obaviti besplatno? - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Sve o mamografskim pregledima: Kada se javiti na prvi i gdje ih obaviti besplatno?

Osnovna metoda probira je mamografija – rendgenski pregled dojki kojom se mogu otkriti promjene na dojci prosječno oko dvije godine ranije od običnog kliničkog pregleda. Foto: Shutterstock

Svake dvije godine u okviru programa probira na mamografski pregled pozivaju se žene u dobi 49-70 godina. Više od 90% bolesnica s rakom dojke može se izliječiti ako se dijagnoza postavi u početnom stadiju i ispravno liječi. Petogodišnje preživljenje je u tom slučaju 96%.

Prema podatcima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, rak dojke najčešće je sijelo raka u žena u Hrvatskoj od kojeg obolijeva četvrtina žena novooboljelih od raka. Prema posljednjim objavljenim podacima Registra za rak u Hrvatskoj u 2022. zabilježeno je 3088 slučajeva raka dojke, a u 2023. umrlo je 707 žena. U svijetu, prema podacima studije Globalnog opterećenja bolešću iz 2019., zabilježeno je više od 2 milijuna novih slučajeva raka dojke te više od 700.000 smrti od istog.

Redovitim pregledom koji uključuje samopregled, mamografiju te ultrazvučni pregled rak dojke se može otkriti u ranom stadiju kada su šanse za izlječenje i preživljenje puno veće. Rak dojke se najčešće javlja u dobi iznad 50 godina, ali se može javiti i kod mladih žena.

Cilj je smanjiti mortalitet za 25-30%

Prepoznavši veličinu tog javno zdravstvenog problema, a sukladno preporukama Međunarodne agencije za istraživanje raka i Vijeća Europe te uzimajući u obzir i rezultate provedbe probira pojedinih zemalja Europske unije poput Finske, Švedske ili Nizozemske, Vlada Republike Hrvatske je na sjednici 29. lipnja 2006. godine usvojila Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke.

Redovitim pregledom koji uključuje samopregled, mamografiju te ultrazvučni pregled rak dojke se može otkriti u ranom stadiju kada su šanse za izlječenje i preživljenje puno veće. Foto: Shutterstock

Ciljevi programa, kako je istaknuto na službenim stranicama HZJZ-a, su smanjiti mortalitet od raka dojke za 25-30%, otkriti rak dojke u početnom stadiju u što većem postotku te poboljšati kvalitetu življenja bolesnica s rakom dojke. Osnovna metoda probira je mamografija – rendgenski pregled dojki kojom se mogu otkriti promjene na dojci prosječno oko dvije godine ranije od običnog kliničkog pregleda.

Svake dvije godine u okviru programa probira na mamografski pregled pozivaju se žene u dobi 49-70 godina. Više od 90% bolesnica s rakom dojke može se izliječiti ako se dijagnoza postavi u početnom stadiju i ispravno liječi. Petogodišnje preživljenje je u tom slučaju 96%.

Ciljevi programa su smanjiti mortalitet od raka dojke za 25-30%, otkriti rak dojke u početnom stadiju u što većem postotku te poboljšati kvalitetu življenja bolesnica s rakom dojke.

Svake godine u okviru Programa učini se oko 150.000 mamografskih pregleda, odaziv je oko 67%, a u okviru programa probira u prvih šest ciklusa otkriveno je 8304 novih karcinoma dojke. Uvođenjem mamografskog probira, ističu iz HZJZ, vidi se povećanje udjela slučajeva raka dojke koji su otkriveni u ranom, lokaliziranom stadiju te smanjenje onih koji su otkriveni s regionalnim i udaljenim metastazama. To je svakako jedan od razloga pada mortaliteta od raka dojke u RH uz sve bolju dijagnostiku i oblike liječenja raka dojke.

Program Preventivne mobilne mamografije

Nacionalnim programom ranog otkrivanja raka dojke obuhvaćene su sve žene u RH u dobi od 49 do 70 godina starosti. U okviru programa žene mogu obaviti mamografski pregled dojki svake dvije godine, a poziv za besplatni pregled žene dobivaju na kućnu adresu. Žene koje su ušle u Program, a mamografiju su već obavile unutar 12 mjeseci, nisu obvezne doći na pregled, no moraju se javiti, kako bi ih računalni program automatski uvrstio u drugi, kasniji termin.

Više od 90% bolesnica s rakom dojke može se izliječiti ako se dijagnoza postavi u početnom stadiju i ispravno liječi. Petogodišnje preživljenje je u tom slučaju 96%. Foto: Shutterstock

Mamografski pregledi u sklopu Nacionalnog programa obavljaju se u 15 mamografskih jedinica diljem Zagreba, prosječna duljina čekanja nalaza je oko četiri tjedna, s većim ili manjim odstupanjima zbog medicinskih, ali i kadrovskih razloga u pojedinim jedinicama.

– Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke obuhvaća žene u dobi od 49. do 70. godine pa je izuzetno važno mamografiju učiniti dostupnom ženama mlađima od 50 godina te starijima od 70 godina, što je sukladno smjernicama za rano otkrivanje raka dojke Ministarstva zdravstva RH, sukladno kojima prvu (bazičnu) mamografiju žena treba učiniti između 38. i 40. godine života – kažu nam iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“. Tako su, u suradnji s Gradskim uredom za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, pokrenuli program Preventivne mobilne mamografije.

Pregledi se obavljaju prema zakazanim terminima radnim danima, odnosno pet dana u tjednu od 09 do 14 sati.

U sklopu programa namijenjenog ženama u dobi od 40 do 49 godina te starijima od 70, pružaju besplatne mamografske preglede ženama s prebivalištem u Gradu Zagrebu, a koji se financira iz gradskog proračuna. Za pregled nije potrebna liječnička uputnica, kao ni zdravstveno osiguranje, no pregled je potrebno prethodno dogovoriti putem e-maila: nezarazne@stampar.hr.

Nalaz stiže na kućnu adresu

– Pregledi se obavljaju prema zakazanim terminima radnim danima, odnosno pet dana u tjednu od 09 do 14 sati. Mamografsko snimanje izvodi inženjer medicinske radiologije. Snimke se šalju na očitavanje liječnicima specijalistima radiologije pri čemu se radi po principu dvostrukog neovisnog očitavanja, što znači da svaku snimku očitavaju neovisno dva liječnika. Snimke i nalazi s preporukama za daljnji postupak dostavljaju se poštom na kućnu adresu. Istovremeno se preslika nalaza i upitnik unose u računalni program te arhiviraju – objašnjavaju iz NZJZ “Dr. Andrija Štampar”.

Daljnja obrada, ako je potrebna, provodi se u suradnji s odabranim liječnikom obiteljske medicine i upućivanjem u centre za dijagnostiku i terapiju.

Daljnja obrada, ako je potrebna, provodi se u suradnji s odabranim liječnikom obiteljske medicine i upućivanjem u centre za dijagnostiku i terapiju. Foto: Shutterstock

Partner u projektu, dodaju, je KB Dubrava, a nalazi se očitavaju u Kliničkom zavodu za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju. Međutim, kako se radi o jednom od najvećih dijagnostičkih centara za rak dojke, naglasili su, dijagnostički postupci imaju prednost pred preventivnima radi čega povremeno dolazi do zastoja u očitavanju preventivnih mamografija.

– Sukladno obavijesti objavljenoj na web stranicama Zavoda, pacijentice koje nisu zaprimile svoj nalaz, mole se kontaktirati Odjel za epidemiologiju kroničnih nezaraznih bolesti elektroničkom poštom na adresi: nezarazne@stampar.hr. Po provjeri statusa nalaza kontaktira ih djelatnik Odjela. Ako su gospođama mamografske snimke potrebne radi daljnje medicinske obrade (UZV dojke i dr.), Zavod u svakom trenutku može, iako nalaz još uvijek nije očitan, izraditi kopije snimaka te ih isti dan dati pacijentu kako bi mogao nastaviti s daljnjom obradom, budući da su za daljnje pretrage iste nužnije od nalaza – napominju.

(Ida Balog)

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo