Omogućimo Zagrebu da lakše diše!
Zasučimo rukave i uklonimo tvrdokornu napast!
Podatak da svaki osmi stanovnik naše planete pati od alergije uzrokovane peludom ambrozije, zvuči zaista poražavajuće.
Ništa bolje stanje nije niti u našem gradu, koji se nalazi u zoni najveće koncentracije. Naime, broj oboljelih Zagrepčana za vrijeme kolovoza i rujna, tijekom kojih cvjeta ambrozija, poveća se na 250.000.
Stoga je krajnje vrijeme da zasučemo rukave i zajedničkim snagama uklonimo tvrdokornu napast!
Omogućimo Zagrebu da lakše diše! – slogan je kojim Grad Zagreb poziva na uklanjanje ambrozije. Nositelji akcije uklanjanja korova su članovi Udruge Zagrebački bokci. Prema njihovim riječima, ove je godine najugroženije područje Novog Zagreba i dio prema Velikoj Gorici. Posao je počeo 1. lipnja, a trajat će svakodnevno sve do prvog mraza.
Kako se nositi s alergijom?
Budući da za simptome koje izaziva ambrozija nema lijeka, u pomoć je priskočio Gradski ured za zdravstvo. Njegov je tim građanima omogućio besplatne brošure sa savjetima kako se nositi s alergijama. Pomoći mogu i biometeorološke prognoze te peludni kalendar.
Hoću li prepoznati ambroziju?
Ambrozija, jednogodišnja biljka, naraste do 1,5 m. Ima vretenast korijen. Stablo je uspravno, razgranato, posuto grubim dlačicama. Listovi jajolikog oblika dugi su 5-10 cm. Nasuprotno su raspoređeni, posuti su dlačicama, te razdijeljeni u uske režnjeve. Cvjetovi su glavičasti, žućkasti na vrhovima i skupljeni su u duge grozdaste cvasti. Godišnje jedna biljka proizvede prosječno 60.000 sjemenki. Sjeme ambrozije je izrazito otporno pa može preživjeti i do 30 godina. U našim krajevima niče sredinom travnja, cvatnja započinje sredinom srpnja i traje sve do prvih mrazeva. Oprašuje se vjetrom.
Kome da se obratim?
Dojave o ambroziji primaju se na slijedeće telefonske brojeve:
Udruga Zagrebački bokci: 6040-889
Komunalno redarstvo: 610-1566
Ured za poljoprivredu: 6585-601
Zrinjevac: 6598-891
Pomoć astmatičarima: 2431-311