Žene koje doje šest mjeseci ili duže, suočavaju se s većim rizikom od razvoja najagresivnijih tipova raka dojke. Istovremeno nije jasno postoji li uzročno-posljedična povezanost.
Istraživači također ne znaju imaju li te žene veću vjerojatnost za umiranje od raka nego druge. Bez obzira na ovo otkriće, znanstvenici vjeruju kako dojenje smanjuje rizik od raka dojke.
“Otkrili smo statistički značajnu opasnost od tumora u žena s prosječnim vremenom dojenja od 6,2 mjeseci ili više. Biološki mehanizmi koji se kriju iza ovog otkrića još uvijek moraju biti identificirani. Ono što se zna je da dojenje smanjuje broj ovulacija tijekom menstrualnog životnog ciklusa, čime se smanjuje utjecaj hormona prisutnih tijekom menstrualnog ciklusa, a pogotovo se smanjenje izloženost progesteronu. Tom se činjenicom može objasniti otkriće prethodnih studija o smanjenju rizika od karcinoma dojke u žena koje su dojile. Međutim, dojenje stimulira proizvodnju prolaktina, hormona za kojeg se vjeruje da štiti od tumora. Veza između dojenja, prolaktina i karcinoma dojke je složena i još uvijek nije u potpunosti shvaćena”, izjavila je švedska znanstvenica dr. Salma Butt.
Rezultati istraživanja su predstavljeni u sklopu europske konferencije o raku dojke u Barceloni.
I za kraj, znanstvenici napominju kako rezultati studije ne smiju obeshrabriti žene od dojenja. Umjesto toga, dame koje smatraju da su pod visokim rizikom za razvoj agresivnih tumora moraju odlaziti na redovite preglede.
K. Ramić