Glavni problem s antibioticima je što ih pacijenti uzimaju na svoju ruku, često kada ovaj lijek nije pravilna terapija za njihovu bolest. Prečesta konzumacija stvara suprotan učinak – bakterije postaju otpornije na bolesti, a mi ostajemo bez lijeka.
“Ako bi čovjek bio sarkastičan, mogao bi reći da se bakterije puno brže prilagođavaju novim antibioticima nego liječnici”, slikovito se izrazio klinički farmakolog prof. dr. Igor Francetić u razgovoru za Ordinaciju. Međutim, stručnjaci su pronašli način kako doskočiti ovom problemu – antibiotike su prekrili nanovlaknima te tako smanjili otpornost bakterija.
Stručnjaci su u laboratorijskim ispitivanjima antibiotike ovili nanovlaknima od polivinil alkohola i polietilen oksida – materijala nevidljivih ljudskim okom, pa čak ni običnim mikroskopom. Isprobali su njihovu učinkovitost protiv mnogih kultura mikroba, a pokazal ose kako su ovi antibiotici izuzetno učinkoviti protiv široke lepeze uzročnika bolsti – bakterija i gljivica, uključujući Escherichiu coli i Pseudomonas aeruginosu – dva posebno otporna mikroba.
“Omotavajući lijekove nnaovlaknima, djelovanje lijeka bilo je fokusiranije, a aktivne tvari djeluju dulje i učinkovitije nego kod konvencionalne tehnike uzimanja”, objasnio je Mohamed H. El-Newehy, voditelj tima za istraživanje nanovlakana iz Saudijske Arabije.
K. Horvat