Terapija ultraljubičastim zrakama i kremama s vitaminom D često se propisuju za liječenje psorijaze, a sada su njemački istraživači dokučili mehanizam u pozadini ove terapije.
Liječenje koje se temelji na vitaminu D povećava vezanje peptida katelicidina za DNK, što zauzvrat inhibira upalne procese koji djeluju kao okidač za psorijazu.
Dok se uzroci psorijaze još uvijek proučavaju, vjeruje se kako se ona javlja kada naš imunitet identificira zdrave stranice kao opasne i postane preaktivan te tako aktivira proteinske komplekse.
Stručnjaci Sveučilišta u Münchenu analizirali su gene u uzorcima kože pacijenata sa psorijazom i usporedili ih s uzorcima zdravih osoba. Ustanovili su kako je gen za novootkriveni protein AIM2 bio izrazito aktivan u koži osoba sa psorijazom, ali ne i kod zdravih osoba. Zajedno s nekim drugim proteinima, AIM2 je ključan u aktivaciji upalnih procesa.
Liječenje topijskom primjenom vitamina D i terapija ultraljubičastim zrakama, koje poboljšavaju stvaranje sunčevog vitamina u koži, pomažu DNK u inhibiciji određenih proteinskim kompleksa odgovornih za upale tako što drže stvaranje katelicidina pod kontrolom.
Zaključili su kako bi lijekovi koji se koncentriraju na ekspresiju katelicidina mogli biti vrlo korisni u daljnjem liječenju psorijaze. Njihova je studija objavljena u časopisu Science Translational Medicine.
Psorijaza je kronična kožna bolest
koja zahtijeva uporno i dugotrajno sistematsko liječenje. Problem zadaje
crvena, zadebljala koža (eritem) prekrivena srebrnobijelim, mekinjastim i
suhim
ljuskama (deskvamacija). Promjene najčešće nastaju na laktovima,
koljenima, vlasištu, na trupu ali mogu se pojaviti i na bilo kojem
drugom dijelu tijela, kao što su nokti. Mogu ju pogoršati
ozljede ili posjekotine, a posebno je opasna kod osoba sa smanjenim
imunitetom.
Ovisi od slučaja do slučaja hoće li ova bolest
zahvatiti samo određene dijelove tijela ili će se pak proširiti po
cijelom tijelu. Najčešće se psorijaza javlja kod osoba starih između 20 i
40 godina, dok je rjeđi slučaj njene pojave među djecom ili starijima.
K. Horvat