Afrički se stručnjaci nadaju kako bi smrad prljavih čarapa mogao postati učinkovit način borbe protiv malarije.
Ova bolest, koju prenose komarci, svake godine ubije 800.000 ljudi, a predstavlja treći po redu uzrok smrti djece mlađe od pet godina u svijetu, prema podacima UNICEF-a i Svjetske zdravstvene organizacije.
Istraživači Zdravstvenog instituta Ifakara u Tanzaniji izradili su dva prototipa zamki sa smrdljivim čarapama natopljenima insekticidom nakon što su otkrili da vonj nogu najbolje privlači insekte koji mogu upasti u smrtonosnu klopku.
Klopke sadrže smrdljive čarape ili sintetičke predmete s vrlo neugodnim smradom te na taj način mogu privući i do četiri puta više komaraca nego ljudi. Tajna leži u insekticidu koji zatim ubija komarce.
“Kada komarci uđu u zamku koja miriše na čovjeka, oni pokušavaju ubosti i posisati krv, no umjesto toga usmrćuje ih insekticid ili biološki agens”, tvrdi dr. Fredros Okumu, voditelj studije.
Kroz dvije godine, znanstvenici će postaviti klopke u većini tanzanijskih sela i testirati njihov učinak na zdravlje stanovnika. Projekt je financirala Zaklada Bill i Melinda Gates.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), malarija je usmrtila 800000 ljudi u 2009. godini, a gotovo 90% tih žrtava je u Africi, od čega su 92% djeca mlađa od 5 godina.
Osim malarije, komarci prenose i denga groznicu, virusnu infekciju koja svake godine pogađa 50 milijuna ljudi, zatim žutu groznicu, virus Zapadnog Nila i filarijozu.
Počinje sezona komaraca: obranite se od malih napasti!
Mr. sc. Nikola Benić donosi vrijedne savjete o zaštiti od dosadnih kukaca.
K.H.